Bitcoin si aktuálně povyskočil a poprvé od března upevnil svou pozici nad hodnotou šedesát tisíc dolarů. Konkrétně se na lucemburské burze Bitstamp vyšplhal na cenu 61 222 dolarů, načež mírně poklesl. Zaznamenal tak pětiprocentní posílení během 24 hodin.

Ethereum, hned po Bitcoinu druhá největší kryptoměna, mezitím vystoupalo na svůj vlastní rekord, když pokořilo hranici 2100 dolarů.

Zpočátku nebylo zřejmé, co za náhlým sobotním posílením bitcoinu stálo, nicméně tajemný tweet od miliardáře a kupce bitcoinu Elona Muska rozhodně vyhnal cenu dvoubilionového kryptotrhu ještě výš.

„… už velmi brzo na měsíc,“ napsal Musk na Twitter krátce poté, co cena bitcoinu vystoupala. Jeho slova podle všeho narážela na oblíbený mem „Bitcoin letí na měsíc“ a vyvolala spekulace, že Muskova kosmická společnost SpaceX by mohla následovat jeho Teslu v nákupu bitcoinů do svého portfolia investic.

„Nakupuje SpaceX bitcoiny?“ ptal se například Danny Scott, šéf bitcoinové a kryptoměnové burzy CoinCorner z Isle of Man, v reakci na Muskův tweet.

To by totiž s trhem kryptoměn mohlo pořádně zahýbat. Stejně jako na konci minulého roku, když Elon Musk poprvé tweetl o možnosti, že by mohl nakupovat v bitcoinech značné obnosy. A jen za pár týdnů si jeho Tesla připsala do svého investičního portfolia bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.

Musk se vůbec ukazuje jako určující osobnost pro hodnotu kryptoměn. V mezičase na Twitteru vychvaloval svou oblíbenou kryptoměnu dogecoin, ironického konkurenta bitcoinu. A když 1. dubna prohlásil, že jeho kosmická společnost SpaceX dostane „dogecoin doslova na Měsíc“, posílilo to cenu kryptoměny, která původně vznikla jako vtip, o 35 procent.

Cena bitcoinu se zatím v roce 2021 zdvojnásobila a na současnou hodnotu se vyšplhala z méně než třiceti tisíc dolarů za jeden bitcoin. Stejně tak se o sto procent zvýšila i hodnota celého kryptoměnového trhu, který vystoupal na dva biliony dolarů. Zejména právě kvůli bitcoinu, ale svou roli sehrálo i ethereum, jehož hodnota za posledních dvanáct měsíců narostla o 1200 dolarů.

Ethereu narostly svaly poté, co spustilo dlouho očekávaný upgrade, a současně ho posílil také vzestup decentralizovaných financí (DeFi), které využívají kryptoměnové technologie, aby inovovaly svět tradičních financí, z valné části právě prostřednictvím blockchainu etherea.

Kolosální rally bitcoinu nabíralo tempo společně s tím, jak začaly nejrůznější instituce oznamovat, že zvažují jeho použití v běžných transakcích. Tuhle vlnu odstartovala říjnová zpráva, že bitcoin a hrstku dalších kryptoměn začne podporovat PayPal.

Za poslední rok taktéž rostla reputace bitcoinu coby „digitálního zlata“. Podíl na tom mají zejména renovovaní investoři včetně Paula Tudora Jonese, kteří bitcoin označili za ideální rizikovou investici pro inflaci.

„Uznávaní brokeři, poradci a banky donedávna kryptoměny odepisovali jako příliš volatilní stejně jako před dvaceti lety odepisovali dnes už neodmyslitelně běžné technologické značky. Selhali v pochopení toho, že jde o legitimní třídu aktiv, která by měli investorům doporučovat,“ říká Stephen Kelso, šéf divize kapitálových trhů u ITI Capital.

„Nyní však sledujeme dramatickou proměnu. Odborníci na aktiva svým investorům stále častěji doporučují bitcoin coby významnější investici, než je zlato,“ dodává.