Je to symbol, který sehrál velkou roli v dějinách. Teď se slavný berlínský obchodní dům KaDeWe dostal do insolvence. Nejde přitom o obyčejný chrám obchodu. Před pádem berlínské zdi platil za výkladní skříň Západu a jen jeho jméno budilo velké emoce.

I později se ale obchodnímu domu, který funguje od roku 1907, dařilo držet krok s dobou. Výrazně tomu kromě modernizace přispěla i výstavba dalších dvou pater, kdy v sedmém, nejvyšším, vzniklo velkolepé oddělení luxusních lahůdek. 

KaDeWe v roce 1907

Jenže teď je to s dalším fungováním domu, který denně navštíví v průměru pět desítek tisíc lidí, nahnuté. V insolvenci jsou navíc další dva podobně tradiční nákupní domy v Hamburku (Alsterhaus) a v Mnichově (Oberpollinger).

Všechny tři patří do skupiny KaDeWe, která návrh na insolvenci podala. Důvod je prý především v přemrštěně vysokém nájemném v nemovitostech, kde obchodní domy sídlí. Ačkoli se jim dařilo lákat dost zákazníků, kvůli vysokým výdajům na nájmy není možné, aby se dosáhlo na ziskový provoz. 

„Všechny obchody zaznamenávají vysoké tržby i v ekonomicky obtížných dobách,“ komentoval insolvenci generální ředitel KaDeWe Michael Peterseim. Indexované nájemné by se ale mělo dál zvyšovat. „Není pochyb o tom, že skupina může mít silnou budoucnost s normálním nájemným,“ dodal Peterseim, který věří, že právě díky insolvenci by se mohlo podařit zajistit lepší nájemné. 

Skupinu KaDeWe vlastní s podílem 50,1 procenta thajská Central Group, která se zaměřuje na maloobchod, zbývajících 49,9 procenta drží Signa Group rakouského investora Reného Benka.

Zrovna jeho koncern ale začal padat jako domeček z karet a právě Signa Holding, který vlastní nemovitosti obchodních domů a jeho dceřiné společnosti, podaly návrh na insolvenci už na konci minulého roku. Holdingu patří i obchodní řetězec Galeria Karstadt Kaufhof, který byl v insolvenci již několikrát. 

Jak se bude dál vyvíjet situace okolo tradičních velkých obchodních domů v centrech velkých německých měst, zatím není zcela jasné.