Právník amerického exprezidenta Donalda Trumpa označil za „šílená“ obvinění z podvodu vůči svému klientovi, když vystoupil se závěrečnou řečí v případu žaloby státu New York na Trumpa a jeho rodinnou firmu.
Prokuratura jim připisuje dlouholeté podvádění bank a pojišťoven nepravdivými hlášeními o majetku a soudce toto tvrzení už před hlavním líčením částečně uznal.
Exprezident v projevu v soudní síni zaútočil na soudce Arthura Engorona i na newyorskou generální prokurátorku Letitii Jamesovou.
Trumpovi a jeho synům Donaldovi mladšímu a Ericovi, kteří mají ve firmě Trump Organization vysoké posty, kvůli žalobě hrozí zákaz podnikání v New Yorku, pokuta i další postihy.
Jamesová původně požadovala finanční trest ve výši 250 milionů dolarů, minulý týden však zvýšila navrhovanou pokutu na 370 milionů, tedy zhruba 8,1 miliardy korun.
„Celý tenhle případ je vykonstruované tvrzení s cílem sledovat politickou agendu,“ prohlásil Trumpův právník Christopher Kise.
Podle deníku The New York Times mimo jiné uvedl, že finanční prohlášení jeho klienta neovlivnila rozhodování bank a nikomu nezpůsobila žádnou újmu. Trump se v procesu hájil i tím, že jakékoli nesrovnalosti v prohlášeních měli zachytit účetní a že dokumenty obsahovaly formulace, které autory zbavují zodpovědnosti za obsah.
Prokurátor Kevin Wallace ve své řeči oponoval, že šéfové Trump Organization nemohou vinu za nepřesná hlášení svalovat na účetní firmu. „Přesnost hlášení je zodpovědností toho, kdo je vydává,“ řekl.
Jamesová a její tým tvrdí, že Trump a další hodnotu svých majetků záměrně zveličovali, aby si zajistili lepší podmínky finančních služeb.
Čtvrteční jednání, kterého se účastnil i Trump, přineslo několik vypjatých momentů, zejména v první části, kdy svá stanoviska shrnovala žalovaná strana.
Po vystoupeních právníků se ke slovu dostal i Trump, přestože mu Engoron původně zamítl žádost o vlastní závěrečnou řeč. Důvodem byla exprezidentova neochota přistoupit na podmínky soudce ohledně obsahu, když však na toto téma přišla řeč v soudní síni, Trump jednoduše spustil připravený proslov, napsala agentura AP.
Exprezident opět žalobu vykresloval jako politicky motivovanou, podobně jak to činí v souvislosti s trestními obviněními, která proti němu vznesli prokurátoři na státní i federální úrovni.
Uvedl, že Jamesová „nenávidí Trumpa“, a Engoronovi vzkázal, že nedokáže „poslouchat více než jednu minutu“. Soudce po několika minutách vyzval Kise, aby svého klienta umravnil, a krátce nato Trumpovo vystoupení přerušil a vyhlásil přestávku na oběd.
Podobných střetů mezi soudcem a Trumpovým táborem přinesl několikaměsíční soud mnoho, Engoron mimo jiné dvakrát udělil pokutu za porušení procesních pravidel.
V kauze nefiguruje porota, protože u žalob tohoto typu to newyorské zákony neumožňují. Soudce podle agentury AP řekl, že by chtěl přijít s verdiktem do konce měsíce.
Už na konci září těsně před začátkem hlavní části soudu se v klíčovém bodě Engoron přiklonil na stranu prokuratury, když rozhodl, že Trumpovi a jejich firma ve svých prohlášeních zveličovali hodnotu svého majetku. Soudce kromě toho vyhodnocuje několik dalších tvrzení prokuratury, včetně obvinění ze zločinného spolčení.
Jen několik hodin před čtvrtečním zahájením závěrečných řečí se Engoron podle policie stal terčem podvodného telefonátu o bombě na své adrese. Kolem půl šesté ráno místního času na místo dorazili policisté, nic podezřelého však nenašli.
Incident navazuje na sérii podobných případů z posledních týdnů, které zasáhly zákonodárce a jiné veřejné činitele napříč Spojenými státy.
Terčem se podle médií zřejmě stala také soudkyně, která dohlíží na federální proces s Trumpem ohledně jeho snahy zvrátit výsledky posledních prezidentských voleb.