Bill Gates se dostává do sváteční nálady a zveřejnil svůj seznam doporučené zimní četby a poslechu.

Jde o desetiletou vánoční tradici miliardáře, filantropa a spoluzakladatele společnosti Microsoft. Ten se každý listopad dělí o výběr nejlepších knih ke čtení u krbu s horkou čokoládou v ruce.

Letošní seznam, který Gates zveřejnil na svém blogu GatesNotes, obsahuje pár obměn jeho sváteční tradice. Dvě z obvyklých pěti knih nahradil svým osobním prázdninovým hudebním playlistem na Spotify a online cyklem ekonomických přednášek.

Letošní rok také znamená návrat Gatesova seznamu knih za posledních dvanáct měsíců, od něhož se loni odklonil. Tehdy zveřejnil soupis pěti nejoblíbenějších knih, které kdy četl.

Napříč knihami, které Gates doporučuje čtenářům tuto zimu, je výrazný motiv existencialismu. Mezi tématy, s nimiž ve svém výběru a recenzích rezonuje, je klimatická změna, technologické inovace a naše vlastní biologická evoluce.

Když Gates sestavoval svůj seznam, napsal, že mu tyto texty „přišly na mysl okamžitě, každý z nich byl hluboce informativní a dobře napsaný“.

Jde o těžkopádný seznam, který Gates částečně odlehčuje zařazením veselého svátečního playlistu s umělci jako Donny Hathaway, Nat King Cole a Dolly Parton. Jediné, co čtenáři na jeho seznamu nenajdou, je beletrie: sedmý nejbohatší muž světa čte pouze literaturu faktu.

Zde jsou jeho doporučení:

Siddhartha Mukherjee: The Song of the Cell

Gates, který sám o sobě prohlašoval, že v dětství biologii neměl rád, si myslí, že kdyby jako student přečetl tuto knihu, získal by k tomuto předmětu mnohem lepší vztah. Text vypráví příběh evoluce člověka optikou buňky.

Autor a praktický lékař Siddhartha Mukherjee (mezi jehož další díla patří Pulitzerovou cenou oceněná kniha z roku 2011 Emperor of All Maladies: A Biography Of Cancer) provází čtenáře od vzniku života na Zemi a jednobuněčných organismů a vysvětluje, jak se z nich za pomoci evoluce trvající několik miliard let stali lidé.

Mukherjee se dále zabývá tím, jak věda o buňkách ovlivňuje, či spíše diktuje moderní biologii a studium nemocí. Podle Gatesových slov „každý z nás bude mít blízké, kteří onemocní. Abychom pochopili, co se v těchto chvílích děje – a mohli být optimističtí – potřebujeme základní znalosti o stavebních kamenech života.“

Hannah Ritchie: Not the End of the World: How We Can Be the First Generation to Build a Sustainable Planet

V poněkud opačném pohledu na změnu klimatu Gates chválí optimistický a na řešení zaměřený přístup autorky Hannah Ritchie k udržitelnosti. V knize Not the End of the World si Ritchie bere na mušku princip, který byl dlouho považován za pravdivý, a sice že svět byl kdysi udržitelný a že míra jeho udržitelnosti klesá.

Odbornice na klima poukazuje na to, že svět ve skutečnosti nikdy zcela udržitelný nebyl. Spíše se různé aspekty lidského života v průběhu dějin pohybovaly mezi udržitelným a neudržitelným a v současnosti tomu není jinak. V žánru, který je přesycen pesimistickými tématy, jako by se blížil konec světa, Gates obdivuje autorčino věcné zobrazení klimatických změn.

„Svět je špatný, ale mnohem lepší: Obě tyto věci mohou být pravdivé současně. Stejně jako třetí: Svět může být mnohem lepší,“ píše Gates. Ritchie také uvádí body, které mohou společnosti, vlády a občané využít ke zmírnění každého klimatického problému, o němž se v knize píše, a výsledkem je seznam řešení, s nimiž podle Gatese „nelze nesouhlasit“.

Václav Smil: Invention and Innovation: A Brief History of Hype and Failure

Žádný autor se v Gatesových recenzích neobjevuje častěji než Václav Smil. Gates přečetl všech jeho 44 knih, z nichž mnohé se týkají technologií a inovací. Gates má pocit, že Smilovy názory jsou často „příliš pesimistické“, pokud jde o výhody nových technologií, i když připouští, že spisovatel má téměř vždy pravdu, pakliže jde o otázky týkající se jejich uplatnění v reálném světě.

Ve své nejnovější práci Smil předkládá opačný argument, že současná éra technologických inovací je nevýrazná a stagnující. Spoluzakladatel Microsoftu tento obecný názor odmítá, i když souhlasí s tím, že „exponenciální růst výpočetního výkonu v posledních několika desetiletích dal lidem falešnou představu o růstu a inovacích v jiných oblastech“.

Gates čtenářům doporučuje, aby Smilovy texty brali s rezervou, aby z nich vytěžili co nejvíce: „I když s ním nesouhlasím, hodně se od něj učím. Smil není nejsluníčkovější člověk, jakého znám, ale vždycky posílí mé myšlení.“

Neočekávaná ekonomie, online kurz profesora Stanfordovy univerzity Timothyho Taylora.

Ačkoli se nejedná o knihu, Gates považuje nahrávky přednášek profesora Timothyho Taylora z ekonomie za jednu z nejlepších příruček k pochopení této disciplíny. Právě to Gatese napadlo jako první, když ho nedávno jedno z jeho dětí požádalo, aby mu doporučil nějakou knihu o ekonomii.

Gates vyzdvihuje Neočekávanou ekonomii a dva další kurzy, všechny dostupné na streamovací platformě Wondrium, které stravitelným způsobem rozebírají základy ekonomie. Je to typ kurzu, ze kterého si něco odnesete „bez ohledu na to, že jste možná nikdy předtím nechodili na hodiny ekonomie, nebo jste naopak tento předmět vystudovali a odmaturovali s vyznamenáním,“ píše Gates.

Dodává, že Taylorovou silnou stránkou je jeho schopnost podat zdánlivě nemožně složitá témata jako ucelená a přímočará, díky čemuž je sledování „poučné a přístupné“. Těm, kteří se cítí obzvlášť svátečně, Gates doporučuje Taylorovu přednášku Altruismus, charita a dary v rámci kurzu Neočekávaná ekonomie, která se zabývá ekonomií dávání darů.

Holiday playlist 2023

„Když si vzpomenu na svátky, vždycky se mi vybaví dvě věci: sladěné pyžamové soupravy, které jsou v naší rodině tradicí, a samozřejmě sváteční hudba,“ píše Gates a dodává, že vánoční melodie se v domácnosti Gatesových ozývají, jakmile je v dohledu Den díkůvzdání.

Melodie v Gatesově playlistu na Spotify jsou eklektickou směsicí starých i nových, amerických i zahraničních skladeb. V jeho seznamu se objevují americké klasiky jako The Christmas Song (Merry Christmas To You) v podání Nata Kinga Colea a Joy to the World v podání Dolly Parton, vedle evropských hitů jako Wonderful Christmastime od Paula McCartneyho a Happy Xmas (War Is Over) od Johna Lennona.

A capella skupina Pentatonix se dokonce proplížila na seznam s písní That’s Christmas to Me.