Stovky až tisíce nových nájemních bytů chce v Česku vystavět Česká spořitelna. Po tom, co se o nájemní byty začínají čím dál víc zajímat i samotní developeři, plánuje na tenhle trh u nás vstoupit i první banka.

Od developerů se ale se svými plány zásadně odlišuje. Slibuje totiž, že její byty budou cenově dostupné díky tomu, že jejich ceny budou pod průměrnými tržními nájmy. K záměru odkazuje i samotné jméno firmy, kterou Česká spořitelna pro svůj plán vytvořila: ČS Dostupné bydlení.

Sedmdesát procent v ní drží Česká spořitelna a zbývajících třicet Stavební spořitelna ČS. O projektu jednali v nejvyšším vedení centrály České spořitelny téměř rok, samotný rozjezd ale začíná nyní. Do čela firmy se postavil Marek Blaha, který už má za sebou první schůzky se zástupci čtyř velkých českých měst.

Právě na spolupráci s městy chce Česká spořitelna svůj projekt postavit – inspirovala se totiž ve Vídni, odkud jednak pochází její mateřská společnost Erste Group, ale především tam podobná spolupráce mezi bankou a městem funguje už šedesát let.

Přes svou dceřinou společnost nabízí Erste Group ve Vídni deset tisíc dostupných nájemných bytů. V praxi to znamená, že jsou jejich průměrné ceny za metr čtvereční o zhruba dvacet procent níž než u běžného tržního nájemného.

Projekty nájemního bydlení mají v Rakousku charakter takzvaných joint ventures, kde banky financují výstavbu developerů na obecních pozemcích za výhodnější ceny. Město zároveň získává přímý podíl na výnosech z nájmů nebo má garantované určité procento sociálních bytů pro své potřeby či přímo část postavených bytů vlastní a dále samo pronajímá. 

Žádná banka nemůže prosperovat ve společnosti, kde je tak špatná dostupnost bydlení.

ČS Dostupné bydlení chce svými byty oslovit hlavně lidi, kteří se věnují důležitým profesím, a přesto nemají vysoké příjmy. Mezi nimi mohou být typicky třeba učitelé, zdravotní sestry, ošetřovatelky a podobně.

Přesné budoucí fungování se nyní ladí – stejně jako praktická spolupráce se stavebními firmami a městy. Jisté je jen, že projekt má v rámci největší české banky silnou podporu.

„Dostupné bydlení vnímáme jako jednu z podmínek prosperity celé společnosti a sociálního smíru vůbec,“ komentuje záměr generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Vydání Forbesu Zázrak

„Žádná banka přece nemůže prosperovat ve společnosti, kde je tak špatná dostupnost bydlení. Jako dobrý hospodář musíme samozřejmě vytvářet zisk pro akcionáře, nicméně dlouhodobá prosperita našich klientů, která na dostupnosti bydlení závisí, je první podmínkou jakéhokoli zisku Spořitelny,“ připomíná Salomon.

Ve zmíněném Rakousku je nyní již na 650 tisíc bytů v režimu dostupného nájemného. Výše majitelova zisku je přitom omezena zákonem a představuje 3,5 až pět procent investovaného vlastního kapitálu.

Kdy a kde by mohly v Česku vzniknout první byty, které bude Česká spořitelna pronajímat, se ukáže během nejbližších měsíců, kdy chce banka připravit první pilotní projekty.