Řeč bude o jednom z nejsebevědomějších byznysových projektů s českými kořeny. O fascinujícím přerodu zprvu nenápadné společnosti, který prozatím vyvrcholil převzetím britské Národní loterie. Tento přerod komentuje muž, který ho od počátku řídil: Robert Chvátal, CEO loterijní společnosti Allwyn, spadající do skupiny třetího nejbohatšího Čecha Karla Komárka.

Byla to velká věc, jednoznačný milník. První přikázání letošního prvního února přesto znělo, že si žádný hráč nesmí ničeho všimnout. Počátkem minulého měsíce se stal Allwyn na deset let provozovatelem britské Národní loterie, jedné z největších, a tím pádem i nejprestižnějších loterií na světě.

UK National Lottery byla tehdejší vládou Johna Majora ustanovena v roce 1994 a po třiceti letech poprvé změnila operátora. Po přísném výběrovém řízení vedeném regulátorem byla svěřena do rukou společnosti Allwyn.

„Interně byl pro nás 1. únor big event, ale lidé v Británii nevstávali s tím, že loterie začíná novou licenci a že se podívají, jak funguje. Bylo nám jasné, že nejlepší výsledek bude, když to žádný významný den nebude, když se v něm nestane vůbec nic,“ konstatuje spokojeně Robert Chvátal, generální ředitel Allwyn Entertainment Ltd.

„Ve skutečnosti se přitom jednalo o ohromný úkol, který spočíval v převodu milionů hráčů, desítek tisíc prodejců a stovek zaměstnanců společnosti Camelot na Allwyn. A to se podařilo,“ dodává.

Na svou pozici nastoupil Chvátal před jedenácti lety; ujal se vlády ve stejné, a přesto zcela jiné firmě. V roce 2013 znamenalo slovo Allwyn pouze keltský výraz pro přítele – byla jen společnost Sazka, z níž se až postupem času Allwyn vyvinul.

A hlavně: v roce 2013 rozvíjela Chvátalem řízená firma byznys pouze na malém tuzemském písečku, zatímco dnes je hráčem na obřích hřištích, kromě Česka jsou to Spojené státy, Řecko, Rakousko, Itálie, Kypr a čerstvě Británie.

Z budovy na Evropské třídě, kde probíhal rozhovor, je v úchvatné scenerii vidět Pražský hrad, ale odpovědnost a rozhodovací pravomoci muže, který má v budově kancelář, sahají daleko za horizont Svatého Víta.

Ostatně, pražská kancelář dnes reprezentuje především původ největšího loterijního operátora v Evropě, ústředí firmy se nachází ve švýcarském Lucernu a další je v Londýně. Z uvadajícího podniku v nevelké zemi se za několik málo let stala sebevědomá firma rozkročená v sedmi státech dvou kontinentů.

Když Robert Chvátal bezmála fantastickou transformaci popisuje, mluví velmi rychle – jako by i tím držel tempo, s nímž se česká Sazka proměnila v raketově krátkém čase v mezinárodně nepřehlédnutelný Allwyn.

„Skutečnost, že jsme se od doby mého nástupu zmezinárodnili, je samozřejmě první a velmi viditelná změna,“ sype ze sebe Chvátal. „Nikoli však jediná.“

Jaké jsou další?

Velká změna je doufám i v tom, že si zákazník, ať je odkudkoli, všiml modernosti, mobilnosti, agility, zábavnosti, hravosti, poutavosti. Loterie byly v očích mnoha lidí něco, co se nemění a funguje desítky let stejně, co stagnuje, neroste.

Tohle vnímání jsme podle mě výrazně posunuli. Další pro mě velmi důležitá věc: lidé, kteří pro nás pracují, si uvědomili, že prostředí Allwynu je velmi inspirující. Že si mohou říkat: Pracujeme pro někoho, jako je Google nebo Amazon, tedy pro někoho, kdo má perspektivu.

Zmezinárodnění bylo vizí, už když jste nastupoval?

Forbes Digital Premium