Výrobní ceny v Německu se v lednu zvýšily o 25 procent, nejvíce od začátku záznamů v roce 1949. Oznámil to dnes německý statistický úřad. Podniky tak budou podle analytiků pod silným finančním tlakem, zatímco spotřebitelská inflace zůstane vysoko.

Německá centrální banka a Svaz německého průmyslu varují před dopady poslední vlny covidu-19 na ekonomiku a varují, že se hrubý domácí produkt v aktuálním čtvrtletí sníží.

Údaje německého statistického úřadu ukazují, že za nárůstem jsou především vyšší ceny energií. Ty se minulý měsíc v Německu meziročně zvýšily o 66,7 procenta. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že výrobní ceny vzrostou podobně jako v prosinci, kdy meziroční růst činil 24,2 procenta.

Výrobní ceny se posléze pravděpodobně promítnou i do cen, které platí koncoví spotřebitelé, domnívá se analytik banky LBBW Jens-Oliver Niklasch.

Centrální banka upozornila, že šíření koronaviru se v nynějším čtvrtletí negativně nepodepíše pouze na sektoru služeb, ale také na dalších odvětvích, a to kvůli absencím zaměstnanců souvisejícím s nákazou.

Pokud by německá ekonomika od ledna do března znovu klesla, vstoupila by do technické recese, která se obvykle definuje jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. V loňském čtvrtém čtvrtletí se HDP Německa proti předchozímu kvartálu snížil o 0,7 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a Německo je také největším obchodním partnerem České republiky.