Francouzská cibulačka je další z polévek, kterou oceníte především v zimním období. Je tak prostá a zároveň tak exkluzivní. Při její přípravě je velmi podstatný čas, který jí věnujete. Připravujte ji proto – prosím – pouze tehdy, když se smíříte s tím, že si nedopřejete rest, nýbrž delší čas strávený restováním.
Cibule zlato-hnědo-karamelové barvy vás pak odmění znamenitou chutí i vůní. Jakmile zvládnete tuto část, zbývá už jen krátký čas na rozpečení bagetek a lahodného švýcarského sýru Gruyère. Na výsledek polévky pak můžete být náležitě pyšní a hrdě ji servírovat svým nejmilejším (nezapomeňte však odměnit i šéfkuchaře či kráječe cibule!).
Francouzská cibulačka se sýrem
Na 4 porce potřebujete:
- 10 středně velkých cibulí (cca 700 g)
- 40 g másla
- 1 lžíce oleje
- Sůl & pepř
- 2 lžičky tmavého cukru
- 200 ml suchého bílého vína
- 2 lžíce hladké mouky
- 1 l silného hovězího vývaru
- 2 snítky tymiánu + na ozdobu
- 2 bobkové listy
- 8 plátků francouzské bagety
- olivový olej na potření
- 200 g sýru Gruyère
Postup
- Cibule oloupejte, a pokud si nechcete vyloženě pobrečet, vložte je alespoň na deset minut do studené vody. Náběhy na dojetí se tím pádem mnohonásobně zmenší. Cibule překrojte napůl a každou polovinu nakrájejte od středu na proužky.
- Máslo se lžící oleje rozpusťte ve velkém hrnci, přidejte nakrájenou cibuli, osolte a promíchejte. Hrnec přiklopte a cibuli asi deset minut poduste, pustí trochu vody. Pokličku sundejte a cibuli za občasného promíchání restujte, dokud nezíská zlatohnědou barvu. Pro získání perfektního výsledku by vám restování mělo zabrat něco mezi 50 až 80 minutami. Ano, je to dlouhý čas, ale výsledek je pak znamenitý.
- Restujte na nižším plameni, nesnažte se přípravu zkrátit nebo uspíšit zvýšením plamene. To by se cibule zbytečně příliš připalovala a výsledek by tak přišel vniveč. Jakmile se cibule na dně trochu přichytí, napěchujte na ono místo co největší množství cibule a míchejte, přípečky se krásně uvolní a dodají polévce na výraznější chuti. Čím déle budete restovat, tím tmavší a výraznější chuť polévky získáte. S tmavnutím cibule se také bude zmenšovat její objem.
- Jakmile budete s výslednou barvou cibule spokojení (bude opravdu krásně zlatohnědá), vmíchejte cukr a nechte jej trochu zkaramelizovat. Zvyšte plamen a přilijte polovinu vína. Až se vyvaří, přilijte zbylou část a nechte tekutinu opět vyvařit. Cibuli zasypejte moukou a krátce osmahněte. Přilijte ohřátý vývar, přihoďte snítky tymiánu a bobkové listy. Promíchejte a nechte přibližně dvacet minut provařit.
- Šikmé plátky bagety potřete z obou stran olivovým olejem a dejte do trouby vyhřáté na 200 °C. Pečte z jedné strany deset minut, pak otočte a pečte opět deset minut dokřupava a zlatohněda. Fajnšmekři si mohou opečenou bagetu potřít stroužkem česneku.
- Vyjměte z polévky bobkové listy s tymiánem a podle potřeby dochuťte solí a pepřem. Polévku rozdělte do žáruvzdorných misek, do každé dejte dva plátky opečené bagety a hojně posypejte nastrouhaným sýrem Gruyère. Misky vložte na plech, aby se vám dobře přenášely do trouby, a nechte sýr pár minut rozpéct pod grilem nebo horním ohřevem.
- Polévku opatrně přeneste na talíř či prkénko, ozdobte snítkou tymiánu (nebo třeba na másle opečenou šalvějí) a podávejte. Dávejte pozor, ať se o horkou misku nespálíte.
Tipy, jak se nerozbrečet:
- Cibule po oloupání vložte do mísy se studenou vodou a při krájení je postupně vytahujte.
- Namočte si rovněž prkénko, na kterém cibuli krájíte.
- V místnosti větrejte, ať vám neputuje výpar cibulové šťávy přímo do tváře.
Tip k servírování: Pokud si nejste jistí žáruvzdorností svých misek nebo nechcete přijít o krásný talíř, na kterém se chystáte cibulačku podávat, nechte v troubě roztéct sýr jen na samotné bagetce a pak ji opatrně přendejte přímo na polévku.
Párování s vínem: Víno k cibulačce vybrala nedávno jmenovaná národní someliérka Klára Kollárová. Klára byla hlavní someliérkou a spolumajitelkou vinných barů Vinograf, dlouhodobě působila v michelinské restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise a úzce spolupracovala mimo jiné s Vinařským fondem.
„To nejjednodušší pravidlo při párování vína a jídla je většinou postavené na regionalitě. Tedy odkud je jídlo, takové k němu pijete víno. Ve Francii to tak rozhodně platí a k cibulačce se tak nabízí zvolit víno právě odtud. Ideálně bílé, kulaté a bez výrazných kyselin. A protože se na přípravu používá sýr Gruyère, který je v chuti dominantní, volíme víno právě k němu. Pochází z pomezí Švýcarska a dvou vinařských regionů, kde najdeme ideální snoubení bílé Côtes du Rhône blanc nebo Côtes du Jura. Z našich vín doporučuji sáhnout alespoň po francouzské odrůdě Pinot blanc neboli Rulandské bílé, která dává jemná, harmonická a kulatá vína.“