Ruth Bondyová mohla být jednou z nejdůležitějších českých spisovatelek, kdyby v roce 1948 neodešla do Izraele. Rodačka z pražských Vršovic má od pátku v této čtvrti také svůj park. Stalo se tak u výročí sta let od jejího narození.

Po spisovatelce, která unikátním způsobem propojovala českou a izraelskou kulturu, se na české ambasádě v Tel Avivu jmenuje knihovna.

„Izraelci mají velmi rádi českou literaturu, ale musí se v ní objevovat humor,“ řekla kdysi v rozhovoru pro Českou televizi Bondyová, která v Izraeli získala Sokolovu cenu, což je tamější ekvivalent Pulitzera.

I přes složitou situaci, kdy v Izraeli panuje válečný stav a probíhají boje s teroristickou organizací Hamás, přijela do pražských Vršovic na otevření parku také dcera Ruth Bondyové, Tal Bashan.

„Ve chvíli, kdy Izrael prochází těžkými zkouškami, má pro nás tento akt, který podtrhuje silné vztahy mezi Českou Republikou a Izraelem právě tímto způsobem, tedy připomenutím ženy, která udělala mnoho nejen pro šíření české literatury v Izraeli, velký symbolický význam,“ říká Anna Azari, izraelská velvyslankyně v Česku.

Naráží tak na to, že Bondyová také přeložila čtyřicet děl české literatury do hebrejštiny, včetně Dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška, Milana Kunderu, Otu Pavla, Václava Havla i Michala Viewegha.

Jako přeživší koncentračních táborů Terezín a Osvětim se později v beletrii také této zkušenosti věnovala. Sepsala například příběh Jakoba Edelsteina, Pražana, který se v Terezíně marně snažil postavit nacistickému zlu.

Dílo může posloužit jako učebnice dějin české židovské komunity za první republiky a druhé světové války.

Ruth Bondyová zemřela před šesti lety v listopadu, bylo jí 94 let. Není ale jedinou Čecho-Izraelkou, kterou letos Praha poctila otevřením parku. Český developer Daramis přivedl na sklonku léta v Holešovicích k životu park Tamira Wintersteina (na titulní fotce).

Ten byl nejen významným lokálním developerem, ale s Ruth Bondyovou ho spojoval podobný osud. Původně se jmenoval Tomáš a z Bratislavy odešel jako malé dítě do Izraele. Do Česka se vrátil po sametové revoluci a ovlivnil hlavně současnou podobu Holešovic a Libně.

Se svou skupinou Lighthouse Group postavil vedle O2 areny obchodní centrum Harfa a stejnojmenný kancelářský komplex. Winterstein zemřel nečekaně na srdeční selhání před dvěma lety.

Centrální prvek parku – obří lavička a stolek z betonu – pak vznikl ve spolupráci s firmou jiné Forbes osobnosti, Sergem Borensteinem. Vyrobila ji totiž unikátní betonová technologie So Concrete, kterou karlínský developer vlastní společně s česko-argentinským umělcem Federicem Diazem.