Nápojářská rodinná společnost Kofola se stane majitelem jablečných sadů na Šumpersku a spolumajitelem kávových plantáží v Kolumbii. Zaplatí za to řádově desítky milionů korun. Dokončení obou akvizic očekává firma nejpozději v lednu 2024.

„Z pohledu kvality nápojů jsou vždy klíčové vstupní suroviny. Dlouhodobě se proto zaměřujeme nejen na ochranu vodních zdrojů, ale i na kvalitu dalších surovin. Zajímá nás nejen původ, ale i příběh od semínka po produkt,“ uvedl jeden ze zakladatelů a generální ředitel skupiny Kofola Jannis Samaras.

Kofola už před lety koupila tradičního výrobce bylinných směsí a čajů Leros a intenzivně se věnovala pěstování a zpracování bylin. I díky tomu obsadila 11. místo v žebříčku největších rodinných firem Česka podle Forbes.

„Abychom mohli ale naplnit naši dlouhodobou vizi, musíme porozumět i dalším zemědělským oblastem. Rozhodli jsme se proto uzavřít dvě strategická partnerství,“ uvedl Samaras.

Kofola bude u Úsova obhospodařovat jablečný sad s cílem vypěstovat speciální odrůdu jablek potřebnou pro výrobu ciderů. Představitelé Kofoly podepsali se zástupci společnosti Úsovsko smlouvu o smlouvě budoucí, na jejímž základě se Kofola ČeskoSlovensko stane nejpozději zkraje roku 2024 majitelem padesáti sedmi hektarů půdy na konci Hané na úpatí Nízkého Jeseníku.

„Kromě ní získá firma vedená rodinou Samarasů desítku zaměstnanců a potenciál pro další desítky sezonních brigádníků. Tzv. Pragerovy sady Libina bude Kofola rozvíjet zhruba čtyřicet kilometrů od výrobního závodu Ondrášovka, který také spadá do skupiny Kofola,“ uvedla společnost.

Roční výnos sadů se blíží k tisíci tun jablek. „Zčásti tato jablka už nyní využíváme pro výrobu čerstvých šťáv UGO. Naším cílem je rozšířit produkci sadů o speciální hořko-sladké a hořko-kyselé odrůdy, jejichž šťáva je klíčová pro výrobu poctivých F. H. Prager ciderů. Tu nyní dovážíme z Anglie, případně z Francie,“ uvedl další ze zakladatelů Kofoly Tomáš Jendřejek, který bude mít její zemědělskou divizi na starosti.

V Kolumbii chce Kofola získat pětadvacetiprocentní podíl ve společnosti, která na 230 hektarech plantáží pěstuje kávu a prodává ji na místním i mezinárodním trhu.

„Naším strategickým partnerem v Kolumbii je rodina Londoňo, která podniká v oboru kávy již více než sto let a je pro nás velkým zdrojem inspirace a zkušeností. Jsem rád, že právě s nimi můžeme smysluplně posunout podnikání v oblasti kávy,“ uvedl finanční ředitel skupiny Kofola Martin Pisklák.

Více z tématu
Kofole vzrostly tržby o devět procent. Zisková marže útočí na předcovidová čísla
Když vyděláš miliardu, není co řešit. Kofolu vloni nezabrzdil ani drahý cukr

Jde o první investici Kofoly mimo Evropu.

„Finančním rozsahem to zdaleka nejsou tak velké akvizice jako ty, které jsme dělali v minulosti. Integrace zemědělství do našeho byznysu je ale klíčová proto, abychom spolu s pěstiteli mohli hledat udržitelný model podnikání a přidanou hodnotu v jejich kvalitní surovině pro koncového spotřebitele,“ uvedl Samaras.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má jedenáct výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex.

Do skupiny patří síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac. Kofola má více než dva tisíce zaměstnanců.