Měsíc jezdit vlakem, MHD a autobusy po celém Německu. A to vše za devět eur. Revoluční nabídka, kterou od prvního června u našich západních sousedů spustili, má přimět občany, aby méně jezdili auty – a také jim má vynahradit rostoucí výdaje takřka na všechno.

Jízdenku, pro kterou se vžil název 9 Euro Ticket, si ale může koupit kdokoli bez ohledu na to, jestli dlouhodobě žije v Německu, nebo ne. Nebývale výhodnou nabídku, která platí od června do konce srpna, tak můžou využít i Češi. Přinášíme vám odpovědi na několik základních otázek okolo paušálního lístku a také pár tipů, kam s ním vyrazit.

Jak si 9 Euro Ticket koupit?

Nejjednodušeji online, na stránkách německých drah. Stačí si vybrat, pro který měsíc jízdenku chcete. Děti do šesti let jezdí úplně zdarma, starším je potřeba koupit 9 Euro Ticket samostatně. Cyklisté, kteří chtějí vzít s sebou i kolo, si ale musí dát pozor – pro kolo je potřeba dokoupit samostatný lístek.

Kde jízdenka platí?

Platí v celém Německu a využít se dá v regionálních vlacích (většinou je poznáte podle zkratky RE), regionálních autobusech a také v městské hromadné dopravě. Naopak pro dálkové autobusy nebo vlaky s označením IC, ICE a EC je potřeba koupit jízdenku běžnou.

Pro některé úseky platí v některých spolkových zemích sice výjimky, je jich ale málo. Informace jsou snadno dostupné při vyhledávání spojů. Jízdenka platí pro druhou třídu.

Na co si dát pozor?

Určitě se vyplatí si zjistit, jestli zrovna není v oblasti, kam míříte, státní svátek a prodloužený víkend. Očekává se totiž, že hlavně v takových dnech rapidně vzroste obsazenost vlaků a i když se počítá s navýšením jejich kapacit, mnoho spojů v atraktivních oblastech může být snadno přeplněných. O extrémně velkém zájmu svědčí i to, že jen do začátku června si zvýhodněnou jízdenku koupily už tři miliony lidí.

Kam se vydat?

To záleží hlavně na tom, kolik času chcete cestování po Německu dát. Jízdenka se sice finančně vyplatí i pro jednodenní výlety, ale vzhledem k tomu, že se dá využít pouze na regionální dopravu s mnoha zastávkami, je potřeba myslet na to, že taková cesta zabere hodně času. Lepší je tak vyrazit třeba na víkend nebo více dnů.

Jaké výlety se nabízejí?

Možností, kam se vydat, je samozřejmě spousta a Německo – byť jeho pověst u nás možná taková není – má mnoho nádherných míst, která stojí za vidění. Zvažte baltské pláže a pobřeží Severního moře, jezera v Mecklenbursku-Pomořansku, báječná města jako Hamburg nebo pulzující aglomerace okolo Düsseldorfu.

Vyrazit můžete i dál na jih do kouzelných kopců a lesů Schwarzwaldu, rozkošných vinic okolo Mosely a Rýna až po bavorské podhůří Alp i Alpy samotné.

Pět tipů pro ty, které láká spíš sever:

Na jeden den
Zajeďte (třeba autem) do městečka Bad Schandau na Labi, jen kousek za hranicemi s Českem. Odtud se dá vyrazit vlakem přes krásný Königstein s pískovcovými útvary do Drážďan, kde si může člověk na chvíli vystoupit, zajít třeba na oběd a pak pokračovat dál do města porcelánu Míšně. S trochou nadsázky se dá říct, že to je takový saský Krumlov, jen klidnější.

Na víkend
Lipsko a Výmar! Začněte klidně zase v Bad Schandau, nebo si dojeďte až do Drážďan a odtud se vydejte už bez přestupu do Lipska. Za necelé dvě hodiny budete ve městě, kterému se přezdívá malý Berlín a ve kterém na vás čeká překvapivý mix moderní i socialistické architektury, vybrané kuchyně i jednoduchého streetfoodu.

Nadchnou také rozsáhlé parky, krásná muzea a jezera, ve kterých se budete chtít hned vykoupat. Z Lipska se dá další den (za necelé dvě hodiny) přejet třeba do Výmaru, krásného malého města, kde žil Goethe i Schiller, a kde později vznikla i umělecká škola Bauhaus, na kterou upozorňuje skvělé moderní muzeum.

Berlín
Jestli vám malý Berlín nestačí a chcete raději ten velký, i to se dá. Z Drážďaň tam jezdí regionální vlak a za necelé tři hodiny se s ním ocitnete v německé metropoli. 9 Euro Ticket platí také pro berlínskou síť S-Bahn, U-Bahn i tramvají a autobusů, takže ušetříte za dopravu po městě.

Hamburk
Kdo ještě nebyl v Hamburku, má na cestování alespoň tři dny a nebojí se dlouhých hodin ve vlaku a přestupy mu dělají vyloženě radost, může se z Drážďan (nebo opět už z Bad Schandau) vydat na sedmihodinovou cestu až do Hamburku.

Při přestupu v Magdeburgu se nabízí možnost dát si na chvíli pauzu a projít tohle nenápadné město na Labi, které je tady už pořádnou řekou. V Hamburku stojí za návštěvu nová filharmonie, přístav nebo třeba vykřičená čtvrť St. Pauli.

Na týden
Z Drážďan se vydejte do oblasti Spreewaldu, městečka Lübbenau, půjčte si loďky, projeďte se vodními kanály v krásné přírodě a pak ochutnejte místní vyhlášené nakládané okurky. Odsud se nabízí cesta přes Berlín dál na sever.

Jestli vás ale tohle město s jeho hlukem a špínou spíš otravuje, zastavte se o kousek vedle v Postupimi, tam je svět v pořádku a krásný zámek Sanssouci se zahradou potěší na duchu.

Jestli je už nejvyšší čas na přírodu, nasedněte v Berlíně do přímého vlaku do městečka Waren a vydejte se dál směrem na sever ke druhému největšímu německému jezeru Müritz, jehož jméno mimochodem pochází od slovanského výrazu pro malé moře. Za necelé dvě hodiny se ocitnete v oblíbeném místě pro dovolené i krátké výlety – půjčte si kola!

Pak je to už jenom kousek (dobře, regionálním vlakem s přestupem tři a půl hodiny) k moři skutečnému, Baltskému – a jeho větrným plážím. Zapomeňte na známý Rostock a jeďte raději do Stralsundu, odkud už je na dohled slavná Rujána, největší německý ostrov s krásnými plážemi.