Jsou mladí, úspěšní a rozhodně mají co říct. Naši talentovanou třicítku jsme proto vyzpovídali ze všeho, co tvoří nedílnou součást jejich životů. A protože člověka prý poznáte podle knihy, kterou čte, zeptali jsme se našich 30 pod 30 na nejlepší knížku, kterou kdy drželi v ruce.

Tady je nálož inspirativního čtení od desítky z nich.

Celý letošní výběr najdete tady:

Martin Mazanec

Spoluzakladatel, Fitify, 26 let

Kniha, která spoluzakladatele fitness aplikace s dnes už více než 10 miliony stažení ovlivnila ze všeho nejvíce, je Radikální otevřenost: Jak být silným lídrem a přitom neztrácet lidskost. Její autorkou je manažerka ze Silicon Valley, která říká, že chcete-li být opravdový leader, musíte o své přímé podřízené projevovat silný osobní zájem a zároveň jim bez váhání poskytovat zpětnou vazbu.

Víc o Martinovi zjistíte tady.

Jiří Sýkora

Investiční manažer, PPF, 29 let

Jirka má pod sebou aktiva za více než dvě miliardy eur a vede expanzi Real Estate divize PPF do Polska a Maďarska. Není proto divu, že se nezalekne ani dlouhých formátů: jeho nejoblíbenější knížkou ever je Tolkienův fantasy román Pán prstenů.

Víc o Jiřím zjistíte tady.

Karel Müller

Farář a youtuber, 28 let

Karel tvoří polovinu youtuberské dvojice Pastoral Brothers, která dokazuje, že i dnes může být Bůh cool. Jeho nejoblíbenější knihou je jak jinak než právě Bible. „Vím, že to není moc překvapivé, ale čtu ji už 10 let a stále mě oslovuje,“ říká.

Víc o Karlovi zjistíte tady.

Josef Černý

Cyklista, 27 let

Nejmilejší kniha cyklistického šampiona je Malý princ spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho. Filozofická pohádka, jejíž děj se, stejně jako většina dnů závodníka jedné z nejlepších stájí pelotonu, odehrává na cestě.

Víc o Josefovi se dozvíte tady.

Karel Zheng

24 let, zakladatel, Accomango

Oblíbená kniha geniálního matematika, který v květnu založil softwarový startup Accomango, je ruský román Mistr a Markétka. Kniha Michaila Bulgakova se občas označuje za „moderního Fausta“, kombinací fantazie a  realismu popisuje drsnou atmosféru Moskvy na počátku 20. století.

Víc o Karlovi se dozvíte tady.

Karolína Presová

Zakladatelka, Replug me, 29 let

Tahle vystudovaná socioložka se v rámci svého projektu věnuje vlivu technologií na náš každodenní život a učí, jak si k nim vybudovat udržitelný vztah. Zaručeným způsobem je četba knih. Sama Karolína říká, že v každé životní etapě vévodí přednímu místu její knihovničky někdo jiný, aktuálně jsou to však knihy od C. G. Junga.

Víc o Karolíně zjistíte tady.

Štěpán Kozub

Herec, 24 let

Teprve čtyřiadvacetiletý Štěpán patří především díky svému komediálnímu talentu mezi nejvýraznější divadelní herce nové generace. Kniha, kterou podle něj musí každý úspěšný herec milovat, je Slovník neortodoxní češtiny.

Víc o Štěpánovi zjistíte tady.

Markéta Davidová

Biatlonistka, 24 let

Markéta je naší nejúspěšnější biatlonistkou současnosti. Když zrovna netrénuje, ráda čte poezii mladé české básnířky Báry Vencálkové. Její nejoblíbenější sbírka se jmenuje Na hraně.

Víc o Markétě se dozvíte tady.

Markéta Klíčová

Vědkyně, 26 let

Mladá vědkyně ve světě prorazila s českými nanovlákny. Na otázku, jakou knihu má ze všech nejraději, odpověděla bez rozmýšlení: „Harry Potter!“ Proč? „Protože se k němu pořád vracím a vždycky tam najdu něco nového,“ odpovídá.

Víc o Markétě se dozvíte tady.

Yzomandias

Raper, 29 let

Nejvlivnější český raper výrazně formuje názory mladé generace, svým způsobem tak formuje budoucnost. Za svou nejoblíbenější knihu ever považuje Hru o trůny, první z fantasy série Píseň ledu a ohně od spisovatele George R. R. Martina, kterou díky seriálovému zpracování od HBO ani nemusíme představovat.

Víc o Yzomandiasovi zjistíte tady.