Až 22 procent Čechů nepřečetlo v minulém roce ani jednu knihu. Pro srovnání, roce 2013 to bylo procent 16. Důvody mohou být různé – od nedostatku času až po to, že volné chvíle prostě trávíme jinak.

Tak by to ale být nemělo. I když si možná myslíte, že knihy jsou přežitek, zvažte několik následujících faktů, které jen potvrzují, že čtení by stále měla být naše priorita.

Čtení knížek nám pomáhá zbavit se stresu

Tato studie ukázala, že je dokonce účinnější než procházka, poslouchání hudby, teplý čaj nebo hraní videoher. Vědci zjistili, že pouhých šest minut čtení může náš stres zmírnit až o dvě třetiny. Důvodem je podle nich to, že se při čtení musíme plně soustředit, na stres pak tedy nezbývá čas.

Čtenáři žijí déle

Na tuto zajímavou souvislost poukázala studie vydaná v odborném časopise Social Science and Medicine. Badatelé v ní přišli na to, že ti, kteří čtou alespoň půl hodiny denně, žijí v průměru o dva roky déle – důvodem může být právě méně stresu. Jiná studie zase zjistila, že čtení snižuje riziko demence.

Díky čtení jsme také v životě více spokojení

A není se čemu divit – čím více času strávíme s knihami, tím méně nám ho zbývá na to, abychom se stresovali. Knihy vám navíc umožní přenést se do jiné roviny, a odpočinout si tak od každodenních a někdy až přízemních starostí

Čtenáři fikce jsou také více empatičtí

Ukazuje se, že se zavřením knihy nepřestáváme čerpat její benefity. Příběhy jiných postav v knihách nám umožňují se do jejich rolí vciťovat, což nám pomáhá i v normálním životě. Díky tomu jsme totiž schopni druhé lépe chápat.

Knihou proti depresi

Knihy nám pomáhají bojovat s úzkostí a depresí, a jsou tak podobně účinné jako jiné formy terapie. Ne nadarmo je právě biblioterapie oblíbenou součástí léčby. Důvodem je i to, že při čtení získáváme náhled na to, jak podobné problémy řeší druzí.

Tak šup, vezměte si knížku do ruky a alespoň na půl hodiny se do ní začtěte. Jaké jiné výhody podle vás čtení má? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo v naší facebookové skupině.