Obchodníci s ruskými komoditami si narychlo zřizují podniky v Dubaji, neboť Švýcarsko jim čím dál více ztěžuje dohody s Moskvou.

Švýcarsko přitom bylo desítky let domovem prostředníků, kteří pomáhali zprostředkovávat styky mezi ruskými producenty a odběrateli po celém světě.

Nyní je zpřísnění sankcí nutí přesunout se do Spojených arabských emirátů. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Tři největší ruští producenti ropy právě vyhodnocují možnost přesunu svých obchodních aktivit do Dubaje a několik dalších firem se tam už přesunulo. Exodus ze Švýcarska je nevyhnutelný, protože země následovala v sankcích Evropskou unii.

„Obchod bude pokračovat,“ říká šéf organizace Erasmus Commodity & Trade Center Wouter Jacobs. „Blízkovýchodní a východní jurisdikce budou nabývat na důležitosti proti dosavadní, spíše eurocentrické povaze komoditního obchodu.“

Sankce ztěžují obchodování ruským státním firmám, včetně těch, které přepravují komodity ze země. Problémem jsou také neoficiální „samosankce“, kdy banky stáhly úvěrové linky, které jsou důležité pro financování obchodů.

Své služby přitom omezují také přepravní společnosti a pojišťovny. Tím se otevřela cesta pro Dubaj, která se vyhýbá sankcím na ruské osoby i subjekty.

Švýcarsko tvrdí, že je neutrální a že nebude posílat zbraně do konfliktní zóny. Následuje však Evropskou unii v zavádění stále přísnějších omezení na některé komodity, banky a osoby považované za blízké Kremlu. EU do konce roku zavede zákaz na pojištění a přepravu ruské ropy do zemí mimo Unii a Švýcarsko uvedlo, že učiní totéž.

Pokud toto rozhodnutí vstoupí v platnost, pravděpodobně to ztíží obchodování s ruskou ropou a bude následovat po úplném zákazu zprostředkování a prodeje i poskytování finančních služeb u ruského uhlí, které bylo oznámeno v dubnu.

Tím přispěje k tomu, že se některé podniky přesunou jinam. Jacobs upozornil, že obchod s energiemi mezi Ruskem a Čínou mohl za normálních okolností uskutečnit komoditní dům ve Švýcarsku s finanční podporou bankéřů v Londýně. Ti to ale teď nechtějí dělat. „Je pravděpodobné, že organizace, které tak činí, se nutně přesunou do nové jurisdikce,“ dodal Jacobs.

Představitelé ruské státní ropné společnosti Rosněfť minulý měsíc odletěli do Dubaje, aby prozkoumali možnost zřízení obchodního podniku. Podle informovaných zdrojů usiluje o rozšíření své přítomnosti ve městě také firma Gazprom Něfť, která je třetím největším producentem ropy v Rusku.

Prodejní a obchodní pobočka ruského energetického gigantu Lukoil chce přemístit část zaměstnanců ze Ženevy do Dubaje. Očekává, že vytvoří z Dubaje nové ústředí a rozšíří tam svůj současný malý počet obchodníků. Lukoil je druhým největším producentem ropy v Rusku.

Obchodní pobočku v Dubaji plánuje zřídit i firma Suek, což je výhradní prodejce uhlí od největšího ruského producenta. EuroChem, jeden z největších producentů hnojiv, který má většinu svých aktivit v Rusku, také zakládá podnik se sídlem v Dubaji. Obě firmy do začátku války na Ukrajině vlastnil miliardář Andrej Melničenko.

Spojené arabské emiráty začaly přitahovat bohaté lidi z Ruska a jejich peníze hned na začátku ruské invaze na Ukrajinu. Teď je následují i státní podniky a soukromé komoditní společnosti.

Emirátům se už podařilo rozvinout finanční infrastrukturu a místní banky se v posledních letech staly oporou ve financování obchodu s komoditami.

Loni dubajské komoditní centrum uspořádalo společně s moskevskou obchodní komorou akci, jejímž cílem bylo přilákat ruské podniky, aby si tam založily pobočku.

„Dubaj se stala skutečným globálním komoditním centrem,“ uvádí ředitelka pro globální záležitosti institutu B’huth Nadžla Kásimí. „Je zde vhodná infrastruktura, doprava a služby pro podporu těchto společností.“