Sociální izolace není pro většinu z nás jednoduchá. V případě seniorů v domovech, kteří jsou nyní odříznuti od svých blízkých, se ale jedná o ještě vážnější problém, který může vést i ke vzniku fyzických a psychických potíží. Odloučení od blízkých může mít na seniory neméně drtivý dopad jako samotná nákaza koronavirem.

Protože nemáme možnost prarodiče navštívit a oni zase nemohou vyrazit do přírody, což je prostředí, které jejich duševnímu zdraví výrazně prospívá, vznikla možnost, jak dostat přírodu za nimi přímo do domovů.

Za tímto účelem se spojila Nadace Krása pomoci s botanickým projektem Hænke a společně spustily skrze dobročinnou platformu Donio sbírku Kousek přírody do domovů pro seniory. 

S pomocí dárců chtějí vybrat celkem 150 tisíc korun, které použijí na výkup pokojových rostlin z druhé ruky nebo nákup nových. Rostlinami chtějí rozjasnit domovy po celé republice, ve kterých jsou aktuálně senioři zavření, a pomoci starším lidem cítit se i v současné situaci dobře.

„Samota má u seniorů velké zdravotní a psychické důsledky. Tímto způsobem můžeme seniorům se zvládnutím sociální izolace alespoň trochu pomoci,“ připomíná ředitelka Nadace Krása pomoci, Michaela Stachová.

„Výzkumy dokazují, že přítomnost rostlin v místnosti působí pozitivně na duševní zdraví člověka, snižuje stres a jednoduchá péče o ně odreagovává mysl. Pohled do zeleně dokonce dokáže urychlit rekonvalescenci pacientů,“ vysvětluje myšlenku projektu Alexandra Střelcová, spoluzakladatelka společnosti Hænke, která pravidelně pořádá přednášky, workshopy i další vzdělávací akce na téma funkce rostlin ve společnosti.

Střelcová rozjela Hænke se svým manželem Julienem Antihem

Původní plán byl jiný, pandemie koronaviru s ním ale rychle zamávala. „Chtěli jsme v domovech pro seniory trávit více času s aktivitami kolem rostlin – dobrovolníci a senioři by si navzájem sdíleli rady a informace, jak se o kytky starat,“ pokračuje Alexandra. „Tohle je teď samozřejmě nemyslitelné, domovy pro seniory jsou uzavřené a nikdo neví, jak dlouho tahle situace potrvá.“

V rámci svých aktivit se Haenke často dostane k rostlinám, které přestaly sloužit původním majitelům a už je nikdo nechce. Z těch by se teď měly v domovech pro seniory stát ostrůvky zeleně. „Jakmile to bude možné, budeme v domovech pořádat workshopy, přednášky a debaty kolem rostlin a péče o nich, a pomáhat tak vytvářet dialog mezi generacemi skrze lásku k rostlinám,“ dodává Střelcová. 

Sbírku organizuje Nadace Krása pomoci, která už 12 let pomáhá seniorům žít důstojný život. S její činností je dlouhodobě spjatá například česká modelka Taťána Gregor Brzobohatá, která se stala patronkou sbírky a jednoho z dárců pozve za jeho příspěvek na kafe.

Vzhledem k epidemiologické situaci a jejím následkům se nadace od jara ve velkém zaměřuje na téma sociální izolace, do které se dostávají senioři nejenom v domovech. 

„Snažíme se v současné době pomoci s řešením jejich izolace různými cestami. Máme psychoterapeutickou linku Sluchátko pro kohokoli, na koho dopadá tíseň aktuální krize, posíláme do domovů vitaminy, počítače a další potřebné věci,“ jmenuje Brzobohatá další aktivity nadace.