Bezchybný úsměv je známka luxusu. Poptávka po odborných estetických zásazích roste a s ní i poptávka po fazetách. Pyšní se jimi herec Tom Cruise, fotbalista Cristiano Ronaldo nebo moderátorka Linda Bartošová.

Nedokonalostí chrupu si podvědomě všimneme dříve než jiných nedokonalostí v obličeji. Neestetické výplně, nepravidelnost či uštípnuté zuby – to vše může vést k rozhodnutí pořídit si fazety, tedy permanentní násady, které zlepšují či sjednocují vzhled zubů.

Přestože zákrok přináší rizika, je vyhledávaný už i v Česku. „Zájem o ně roste a jsou žádanou volbou pro mnoho pacientů,“ potvrzuje stomatolog Alexander Livshyts. „Estetické fazety jsou top produkt, který může zubní lékař pacientovi nabídnout,“ dodává stomatoložka Erika McGregor.

V České republice je estetická stomatologie na prvotřídní úrovni a za fazetami k nám cestují i pacienti ze zahraničí. „V praxi zaznamenáváme značný zájem pacientů zejména z Německa, Anglie, Švýcarska a Nizozemska,“ vyjmenovává Livshyts.

Potřeby pacientů se různí. „Většinou se jedná o klienty, kteří nejsou z nějakého důvodu spokojeni s estetikou svých zubů a mají na vzhled viditelné části chrupu vysoké požadavky. Z mé vlastní zkušenosti jsou to častěji ženy,“ popisuje stomatoložka Tereza Buchtová.

Typů fazet je mnoho, nejčastější jsou kompozitní a keramické. „Kompozitní fazety zhotovujeme častěji u mladších pacientů, kdy si nechávají zadní vrátka pro zhotovení keramických fazet v pozdějším věku. Tyto fazety jsou výrazněji levnější než keramické,“ konstatuje Erika McGregor.

O keramické fazety mají zájem lidé vyžadující maximální estetiku předních zubů. Mohou to být pacienti s četnými staršími výplněmi na zubech, s lehkou ortodontickou vadou typu stěsnání zubů či naopak mezer nebo v případě, že jsou přítomny estetické defekty jako menší skvrnky či rozdílná délka a šířka zubů.

Lékaři se shodují, že zákrok by se neměl uspěchat. „Doporučuji vybírat pečlivě. Nejprve zajít na dané pracoviště na konzultaci,“ dodává McGregor a její slova potvrzuje i Roman Šmucler. „Klíčové je nešetřit na plánování. Někde vám prostě něco nabrousí a pak nalepí. To je špatně,“ připomíná.

Samotný proces má několik fází. „Je dobré nechat si nejprve udělat virtuální a následně i laboratorní předtvar budoucích fazet, které pacientovi můžeme ukázat a na zkoušku zhotovit do úst,“ popisuje Tereza Buchtová.

V případě, že je pacient spokojený, přijde na řadu broušení zubů, aby se pro fazety vytvořil prostor. Po obroušení se zhotoví klasický nebo digitální otisk zubů, podle kterého se v laboratoři fazety vyhotoví. V mezidobí má pacient provizorní fazety zhotovené v ordinaci bezprostředně po nabroušení zubů.

Zdánlivě zdlouhavý, ale nutný proces si mnohé ordinace uměle zkracují a s tím přicházejí mnohá rizika. „Kdo letí někam na fazety a tam mu je nabouchají za den dva, je doslova blázen. A když není práce přesná, může přijít o zuby,“ varuje Šmucler.

Mezi další rizika fazet patří podle Eriky McGregor i citlivost zubů po nalepení. „Ta ale vymizí během několika týdnů. Dále hrozí jejich uštípnutí či odloupnutí, které se ale děje velmi zřídka,“ přibližuje lékařka. „Může se stát, že někdo odstraní zbytečně moc skloviny. Dnes často nemusíme brousit vůbec, ale když někdo broušení provede špatně, fazety spadnou – nebo hůř, udělají se kolem nich kazy,“ doplňuje ji Šmucler.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Cena fazet se pohybuje mezi deseti a sedmnácti tisíci za kus a péče o ně se nijak zvlášť neodlišuje od péče o zuby. „Nedostatečná hygiena může způsobit hromadění zubního plaku a zubního kamene, což může vést k problémům s dlouhodobou stabilitou fazet a různým zubním onemocněním,“ varuje stomatolog Livshyts.

Je tedy doporučována kvalitní ústní hygiena včetně čištění mezizubních prostor, preventivní prohlídky a návštěvy na zubní hygieně. „Pokud pacient v noci skřípe zuby, je také vhodné nosit takzvaný night guard, tedy chránič zubů, který brání možnému nevědomému odštípnutí fazety během spánku,“ doplňuje Tereza Buchtová.

Jak je to tedy s jejich výdrží? „První fazety jsem udělal před pětadvaceti lety a drží – takže minimálně čtvrt století, když se to provede, jak má,“ odhaduje Roman Šmucler s tím, že dnes jsou navíc pro fazety k dispozici lepší materiály.