Ať už jde o neviditelný Aston Martin, nebo o výbušné pero, kdykoli James Bond potřebuje nějakou z neotřelých hi-tech věciček, míří přímo za vynálezcem Q, bádajícím pro tajnou službu MI6. Skuteční američtí agenti to ale mají trochu jinak: spoléhají na méně tajné, ovšem daleko lépe financované uskupení.
S osmi tisíci zaměstnanci a rozpočtem v rozmezí od jedné do dvou miliard dolarů od daňových poplatníků pomáhá už přes šest dekád firma Mitre Corporation americkým vládním vyšetřovatelům zajišťovat průlomové důkazy. Sídlí v městečku McClean v americkém státě Virginie, kde zaměstnává ty nejlepší počítačové vědce a inženýry z celých Spojených států.
Jejich úkol? Vyvíjet digitální nástroje pro nejelitnější příslušníky americké armády a zpravodajských služeb.
A mezi těmito vládními zakázkami se nachází takové projekty jako prototyp technologie sledující a prolamující fitness náramky nebo zařízení chytrých domácností. Mitre také vyvíjí software shromažďující pro FBI otisky prstů uživatelů sociálních sítí, jako je Facebook, Instagram nebo Twitter.
Na popud vlády má Mitre rozpracovaný projekt, který americké tajné služby označují za největší anatomickou databázi na světě a největší databázi světových kriminálních činů. A dále se ve firemních laboratořích bádá například nad tím, jak podle tělesného pachu určit, jestli zpovídaný člověk mluví pravdu, nebo lže.
Různorodé nákladné projekty ročně polykají mnoho milionů dolarů a jsou detailně popsány v dokumentech obdržených americkým Forbesem na základě žádosti v rámci svobodného přístupu k informacím. Zčásti byly také popsány v rámci několika rozhovorů s bývalými manažery Mitre i vládními představiteli. Stále však poskytují jen malý náhled do světa firmy v žoldu tajných služeb.
Mitre je zároveň konzultantem mnoha oddělení americké administrativy v oblasti konkrétního využití moderních technologií. Posledním úkolem v tomto směru je například pomoc Centru pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v boji proti šíření nového koronaviru, který se ve Spojených státech kvůli liknavosti federální vlády i dezinformacím přímo z prezidentské kanceláře vymkl kontrole. Mitre s CDC letos v červnu uzavřelo kontrakt za 16,3 milionu dolarů.
„Pokud nastane problém v rámci národní bezpečnosti nebo veřejného zájmu, Mitre se podílí na jeho řešení,“ řekl pro americký Forbes bývalý kyberbezpečnostní inženýr Mitre Matt Edman. Holohlavý vousatý muž s hlubokým hlasem mohl pracovat jako inženýr v některé z technologických firem v Silicon Valley, ale nakonec svůj čas a talent věnoval výzvám, které souvisejí právě s národní bezpečností.
Během práce u Mitre začal blíže spolupracovat s FBI, přičemž vyšetřovací služba jeho schopnosti využívala především v rámci uzavření ilegální webové stránky Silk Road, na které probíhal černý obchod zejména s drogami.
Edman pomáhal FBI i v případě operace Torpédo, když jí umožňoval nabourávat se na stránku s dětskou pornografií a sledovat na ni přistupující uživatele. V historii Mitre je takovýchto případů celá řada, což potvrzuje i věta v promo materiálech společnosti: „Možná o tom nevíte, ale Mitre se vašeho života dotýká téměř každý den.“
Právě proto, aby byl určen rozsah těchto aktivit, Forbes zahájil investigativu zaměřenou na to, co přesně Mitre dělá. Ani obyvatelé McCleanu, kteří žijí hned vedle čtyřpodlažního komplexu firmy, často nemají ponětí o tom, že společnost už přes 60 let patří k základním pilířům americké bezpečnosti a obrany.
Mitre samo o sobě nikdy nenabízí své technologie pro komerční využití. Když už nějaký prototyp vyvine, poskytne na něj licence vládě, akademickému sektoru nebo korporacím. Jen od roku 2014 takto americkým univerzitám i průmyslu vydalo přes 670 licencí. Firma se tak bez jakýchkoli komerčních tlaků může soustředit na to, co zrovna trápí americkou vládu.
Prsty Mitre ale sahají i do rychle rostoucího odvětví chytrých zařízení a internetu věcí (IoT). Právě tam americké úřady před třemi lety Mitre vyslaly se zadáním, zda může vytvořit systém, který bude lokalizovat a prolamovat chytré hodinky, fitness náramky, zařízení chytrých domácností a prostě vše, co se schová do škatulky IoT.
Podle detailu kontraktu by takové technologie měly být využívány jen při vynucování dodržování práva – třeba v případě nelegálního přechodu migrantů přes hranice do Spojených států. Když se utečenec přiblíží k hranicím nebo je překročí, strážci hranic se o tom díky skenu chytrých zařízení okamžitě dozvědí. Zůstává však otázkou, do jaké míry slouží Mitre právu a kde spíše napomáhá hojně kritizovaným skandálním praktikám americké imigrační a celní služby ICE.
Technologie se nicméně využívá i u osob podezřelých z trestných činů. Vyšetřovatelé si z chytrých zařízení (tedy nejen smartphonu) vytáhnou všechna potřebná data o tom, kde se člověk pohyboval a co pravděpodobně dělal.
To vše je jen špička ledovce související s výzkumem Mitre. Většina projektů zůstává skryta v laboratořích mcleanského sídla nebo na zabezpečených serverech. Faktem zůstává, že pokud v jednacích místnostech americké vlády panují pochyby nad určitou událostí, Mitre je svou prestiží dokáže rozptýlit.
Výmluvný příklad uvedl bývalý ředitel firmy Martin Clark Faga, který je stále členem představenstva společnosti. Během nedávného jednání v Pentagonu na téma zranitelnosti systému GPS se objevily dotazy, jak závažné je to pro národní bezpečnost a jestli se má Pentagon něčemu takovému vůbec věnovat.
Když se pochybovači doslechli o tom, že s informacemi přišlo Mitre, atmosféra v místnosti se rázem změnila.