Co uděláte, když za vámi přijde osmadvacetiletý syn s tím, že by chtěl místo vás vést skoro miliardovou firmu? Libor Musil a jeho žena Jana řekli: Tak dobře. A podnik, který budovali třicet let, až to dotáhl na evropskou špičku v oboru, předali mladé generaci. Nás přitom pustili za oponu.
PROLOG. LIKO-S. Možná už jste o téhle firmě slyšeli, párkrát se koneckonců mihla i na stránkách Forbesu. Ve Slavkově u Brna vyrábí interiérové příčky, skleněné zdi oddělující kanceláře a taky posuvné a interaktivní stěny, které fungují jako obří tablety.
Její příčky jsou nainstalované ve velkých korporacích i v designových sídlech malých firem po celém světě – ve vývoji a výrobě interiérových příček patří LIKO-S mezi evropské lídry.
Majitelé Libor a Jana Musilovi před lety postavili byznys taky na obřích montovaných plechových halách, které budovali ve velkém pro zákazníky po celém Česku. Jenže časem si řekli, že tyhle haly jsou hříchem proti přírodě, zabírají půdu a na slunci fungují jako obří radiátory, čímž dost možná zbytečně přispívají k oteplování planety a změnám klimatu.
A tak se dali na cestu pokání – montované haly sice vyrábějí pořád, ale naučili se je dělat zelené. Jako první na světě postavili halu se stěnami i střechou porostlými rostlinami, které ochlazují okolí a drží vodu v krajině.
Suma sumárum je LIKO-S nejenom stavební, ale i inovativní a technologická firma, která sbírá ocenění v Česku i ve světě. V minulosti vyhrála titul Rodinná firma roku, loni se Libor Musil umístil mezi pěti finalisty soutěže EY Podnikatel roku.
Právě on byl celých třicet let tím hlavním motorem za rozvojem firmy. Vizionář s odhodláním buldoka, který když si něco usmyslí, tak žádné překážky nejsou moc velké.
Aspoň dokud nová výzva na pořadu dne nezní: Zařadit zpátečku. Musil si totiž od začátku dubna zvyká na úplně novou roli – udělal celkem ostrý řez a exekutivní řízení firmy naplno předal svým dvěma dětem, osmadvacetiletému Honzovi a jeho o pět let starší sestře Hance.
Jak si mezi sebou nastavili nové hranice a pravomoce? Co je na podobném předání řízení nejtěžší? A proč vlastně k tomuhle poměrně radikálnímu rozhodnutí dospěli? Musilovi pustili Forbes za oponu a ukázali nám anatomii jednoho rodinného předávání z generace na generaci se všemi jeho porodními bolestmi i radostmi.