Vzpomínáte na začátek roku, kdy Elon Musk vyzýval ke smazání aplikace WhatsApp a polovina vašich známých přecházela na Telegram a druhá na Signal?
To všechno proto, že WhatsApp se chystal změnit uživatelské podmínky a své uživatele chtěl přinutit, aby souhlasili s tím, že komunikační platforma může jejich data sdílet se svou mateřskou společností – Facebookem.
Tedy nejchamtivějším nástrojem na sběr uživatelských dat na světě. Od momentu, kdy Facebook v roce 2014 koupil sociální síť WhatsApp za 19,3 miliardy dolarů, bylo jasné, že přijde den zúčtování. Tedy vytěžení dat uživatelů WhatsAppu.
Původně mělo ke změně podmínek dojít už v únoru, ale WhatsApp po vlně globální nevole a panického exodu uživatelů od záměru ustoupil a datum posunul na květen. A vida, květen v rozpuku a den D v kalendáři, konkrétně už tuhle sobotu 15. května.
Milionům uživatelů už varování v aplikaci vyskočilo: pokud nové podmínky neodsouhlasí, ztratí přístup ke svým WhatsApp účtům a zprávám v nich. Od soboty většině ze dvou miliard uživatelů aplikace skutečně začíná nová éra a Facebook už z jejího nastolení tentokrát nevycouvá.
Aplikace dokonce vydala návod, jak si smazat účet, pokud uživatel s novými podmínkami nesouhlasí. Ale co se stane, když podmínky prostě neodkliknete?
Podle všeho se účet během pár týdnů zablokuje, ale uživatelům budou dál chodit upozornění, že jim přišla nová zpráva. Jen si ji nebudou moci přečíst a pochopitelně na ni ani odpovědět. Z aplikace také nepůjde volat nebo vést videohovory.
„Po několika týdnech omezeného fungování už nebudete mít možnost přijímat hovory ani notifikace a WhatsApp vás přestane na zprávy a telefonáty upozorňovat,“ dodal Facebook ve vyjádření ke změně podmínek.
Jakkoliv drsně takový přístup může znít, ve skutečnosti je to na poměry Facebooku ještě zacházení v rukavičkách. V minulosti společnost uplatňovala změny podmínek pod heslem všechno, nebo nic – pokud uživatelé změny neodklikli, od prvního dne o funkce prostě přišli. Žádné přechodné období.
V reakci na blížící se sobotní ultimátum vydal německý regulatorní orgán pro dohled nad Facebookem rozhodnutí zakazující sociální síti zpracovávat osobní data uživatelů WhatsAppu, protože nové podmínky užití aplikace vnímá jako ilegální.
Porušují podle něj zásady GDPR nastavené Evropskou unií, které mají občany členských zemí před vytěžováním dat chránit.
Zákaz se pochopitelně Facebooku nelíbí a společnost se stejně jako mluvčí WhatsApp ohradila, že jde o zásadní nepochopení nových podmínek užívání komunikační aplikace. Podle Facebooku budou data uživatelů v bezpečí a zprávy zůstanou soukromé.
Přesto německé úřady vyzvaly Evropskou radu pro ochranu údajů, aby zasáhla a vydala celoevropské nařízení, které by platilo pro všech 27 členských zemí.