Poslanci ANO, SPD a KSČM v úterý přehlasovali senátní veto a schválili nový stavební zákon, který má podle představ ministerstva pro místní rozvoj především zrychlit a zefektivnit výstavbu. Jenže se našel první problém, který do výstavby vnáší spíše chaos. Podle Petra Hlaváčka, náměstka pražského primátora, zruší nový stavební zákon den po zveřejnění ve Sbírce zákonů stavební uzávěry.
Ty se v hlavním městě týkají kromě území kolem velkých dopravních tepen hlavně významných brownfieldů. Majitelé pozemků tak budou moci bez ohledu na město zažádat o územní rozhodnutí pro stavby, pokud jejich záměr neodporuje územnímu plánu.
„My na odstranění stavebních uzávěr pracujeme, ale tak, aby to bylo koordinované se všemi aktéry. Je to spoustu práce a teď z toho vznikne jen anarchie. Investoři budou vycházet z toho, že mohou žádat o územní rozhodnutí, ale jelikož ještě nebudou dohodnuté všechny návaznosti, tak k tomu začnou například městské části dávat negativní stanoviska a bude z toho zmatek,“ říká Hlaváček.
Stavební uzávěry vznikly ve městě na územích, která byla nedořešená a u kterých bylo nejprve potřeba najít shodu na dalším postupu. Například v podobě územních studií, na kterých město spolu s investory postupně pracuje. Ty teď však podle Hlaváčka mohou přijít vniveč.
K výtce hlavního města se už vyjádřilo ministerstvo pro místní rozvoj, které nový stavební zákon předkládalo. „Nový stavební zákon rozhodně nezruší všechny stavební uzávěry, jak tvrdí Praha. Zruší jen ty starší patnácti let. Stavební uzávěra nemá být trvalým řešením, tím má být přece územní plán. Úpravu podpořila i Legislativní rada vlády, protože stavební uzávěry znamenají výrazné omezení vlastnictví,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Stejný názor mají také developeři. „Podle paragrafu 326 ruší nový stavební zákon nenaplněné ani nezahájené stavební uzávěry starší patnácti let, které nejsou v souladu s cíli územně plánovací dokumentace. Tedy tam, kde jsou v rozporu s územním plánem. Novější uzávěry musí úřady posoudit a ověřit, zda jsou nezbytné,“ vysvětluje Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů České republiky.
Podle něj vlastník nemovitosti nemůže být omezen v nakládání se svým majetkem bez náhrady po dobu neomezeně dlouhou a bezdůvodně, protože to není v souladu s ústavou.