Dechberoucí výhledy, ikonické bílé domečky s modrými střechami stojící ve skále, západ slunce nad kalderou. To vše nabízí řecký ostrov Santorini, který pro své fotogenické výjevy láká turisty z celého světa. A kolem jeho krás se točí i úspěšný byznys.

Ostrov světově proslul nejen jako dovolenková destinace, ale i jako místo svatebních obřadů. Právě v turistice a svatebním byznysu tu pracuje většina z dvaceti tisíc stálých obyvatel.

Mezi nimi i sedmačtyřicetiletá česká fotografka Eva Tziampazi Rendl, která na ostrově žije od roku 2009. Za jeden svatební den si účtuje v přepočtu 65 tisíc korun a její kalendář je plný i na příští sezonu.

Asi nejfotografovanější místo na celém ostrově – a podle Evy možná i v celém Řecku – je ikonický kostel s modrou kulatou střechou obklopený bílými stavbami a tradiční zvonicí, v kontrastu s barevnými oleandry a širým tyrkysovým mořem.

Snímek najdete na většině propagačních materiálů cestovních kanceláří nebo obalech řeckých specialit. A fotku odsud touží mít všichni, kdo si na ostrově řeknou své ano.

„Na místě se čeká i hodinová fronta, než se dostanou zájemci na řadu,“ popisuje Eva, která se na Santorini sama vdávala. Focení svateb, probíhající nejčastěji ve Fiře, hlavním městě souostroví, je podle ní trochu sport. Krásné snímky jsou vykoupené prodíráním se do kopce úzkými uličkami a nevěsty mají proto na nohou často tenisky.

„Nerada fotím kvůli vedru v srpnu, kdy se teploty na slunci vyšplhají nad padesát stupňů Celsia,“ přiznává Eva, která původně žila v Praze, kde pracovala v mezinárodní účetní firmě. Stereotypní práce ji však ubíjela.

Po třicítce proto zariskovala a vrhla se na životní restart. Absolvovala roční fotografický kurz a začala portrétovat lidi, ale zásadní obrat pro ni nastal po dovolené v Řecku. Narazila tu na svého budoucího manžela a přestěhovala se za ním na Santorini.

Vydání Forbesu American Dream!

Strefila se přitom do doby, kdy se na ostrově rozjížděl svatební byznys. Díky dobré angličtině našla uplatnění ve svatební agentuře jako koordinátorka – a občas někoho i vyfotila.

„Na ostrově sídlí několik agentur a žije tu nastálo asi stovka fotografů. Svatební byznys je kromě turistiky hlavním zdrojem obživy místních,“ popisuje Eva, která se po dvou letech organizování svateb dostala naplno k focení a hned se na trhu uchytila. Pracuje tu jako jediná Češka.

„I když je tu velká konkurence, nevadí to. Poptávka po svatbách je obrovská. Lidé sem neváhají cestovat i přes půl světa,“ říká a dodává, že mnoho klientů tvoří Číňani anebo snoubenci z Británie či Spojených států.

Řeckou továrnu na svatby navíc začínají objevovat i české páry. Trend potvrzuje svatební agentka Martina Batalová, která na Santorini zorganizovala desítky českých svateb. Češi podle ní vyhledávají ostrov nejen kvůli ikonickým fotkám, ale taky kvůli jednoduché administrativě.

„Stačí rodný list a případně potvrzení o rozvodu, není třeba žádné velké papírování,“ popisuje Batalová, která nabízí základní balíček za svatbu na ostrově za 1500 eur. Podle Evy Tziampazi Rendl se ale některé zdejší svatby vyšplhají do milionů korun. Santorini totiž vyhledávají i milovníci luxusu.

„Některé svatby trvají několik dní a jsou spojené s plavbou kolem dalších kykladských ostrovů jako třeba Mykonos nebo Naxos,“ popisuje. Hlavní svatební sezona na ostrově trvá od dubna do října, avšak Eva často fotí i samostatné páry na líbánkách. Za hodinu si účtuje 350 eur.

Především kvůli Instagramu jsou oblíbené takzvané proposals, tedy žádosti o ruku. Páry chtějí „autenticky“ zachytit moment, kdy partner překvapí svůj protějšek prstýnkem.

Podle Evy je to taková bojovka. „Tajně pár doprovázím po ostrově, a když zazní smluvené heslo, například „Dnes je krásný den“, je to znamení, že proběhne žádost o ruku. Pak musím co nejrychleji zareagovat a fotit,“ popisuje.

Dalším „santorinským hitem“ jsou „létající šaty“. Mnoho žen touží mít fotku s vlajícími barevnými šaty s dlouhou vlečkou s bílými domečky na pozadí.

Eva se však do takového focení moc nehrne. „To mi přijde už moc turistické a kýčovité,“ tvrdí fotografka, která se naopak nebrání dalšímu z trendů: svatbám stejnopohlavních párů. Ty se v Řecku mohou oficiálně brát od roku 2015, ale někteří místní fotografové odmítají stejnopohlavní svatby fotit. Eva má proto přímo na svých stránkách uvedené, že je LGBT friendly.

I její práci samozřejmě zasáhl koronavirus. Řecko zavedlo přísná opatření a sezona 2020 byla v podstatě zrušená. Evu však krize nasměrovala k novým možnostem a začala se více orientovat na firemní a reklamní focení.

Santorini objevily kromě svatebčanů i módní firmy a tak česká fotografka během pandemie odbavila například kolekci sportovního oblečení nebo obuvi. „Tohle mě moc baví a ráda bych se módním fotkám věnovala do budoucna víc,“ doufá.

Svatby však budou i nadále pevným bodem v jejím pracovním harmonogramu. Ostatně na ostrov míří každý rok až dva miliony turistů a mnozí z nich právě proto, aby tu uzavřeli manželství. Turisté jsou pohonem místní ekonomiky – jeden přináší ostrovu průměrně sto padesát eur denně.

Turistický nával má zároveň stinnou stránku: Santorini se pod náporem začíná hroutit. V sezoně pak často nefunguje elektřina nebo neteče voda, protože kapacity na tak obrovský příval lidi jednoduše nestačí.