Kdo letos vlastnil akcie populární sanfranciské aplikace pro placenou spolujízdu, ten se vezl. Od října to ale vypadá, že jedeme rovnou na raketový pohon. Raketové palivo do benzinu alespoň v posledních týdnech přiléval hlavně očekávaný vstup do prestižního indexu S&P 500.
Vlastnit akcie Uberu krátce po jeho vstupu na burzu v roce 2019 bylo vnímáno jako hodně riziková sázka, pak přišla pandemická „bublina všeho“ a Uber najednou nevypadal zase tak špatně, a to se zpočátku zrovna moc nejezdilo. O to drsnější však bylo loňské vystřízlivění.
Dnes je nicméně Uber zpátky na cenách z dob vrcholu pandemického blouznění. S téměř 145procentním ziskem na akcii od začátku roku se akcie Uberu vyrovnají například bitcoinu.
Bude růst pokračovat i po dnešním debutu v prestižním indexu S&P 500? A co vstup do něho vlastně pro Uber znamená?
Začít můžeme třeba tímto: je vlastně docela s podivem, že společnost s hodnotou přesahující 127 miliard dolarů nebyla součástí slavného akciového indexu již mnohem dříve, tedy dávno před datem 18. prosince 2023.
Stěží bychom totiž hledali jinou americkou společnost s valuací přes sto miliard dolarů, která v indexu, jenž kopírují například americké penzijní fondy či osobní investiční portfolia, již není.
Uber se jeho součástí stává po necelých čtyřech letech na burze v rámci takzvaného čtvrtletního rebalancování indexu, který probíhá vždy v březnu, červnu, září a prosinci. Nahradí v něm společnost Sealed Air Corp.
Důvody, proč jsme jej zde nenalezli již dříve, musíme hledat v poměrně přísných pravidlech indexu. Vedle sídla firmy v USA a hodnoty přesahující částku 8,2 miliardy dolarů vyžaduje například alespoň padesátiprocentní freefloat, na burze tak musí být přinejmenším polovina akcií společnosti k dispozici pro veřejné obchodování. To vše by však společnost hravě splňovala již delší dobu.
Hlavní zádrhel pro Uber ovšem ležel dlouho úplně jinde. Společnosti totiž musí před zařazením do indexu vykazovat kladný hospodářský výsledek za poslední čtvrtletí a součet jejich zisků za předchozí čtyři čtvrtletí musí být také kladný.
A právě to se Uberu dlouho nedařilo. Byznys společnosti, která vše vsadila na to, že „vítěz bere vše“, byl jak na houpačce, vedení dlouhodobě pod palbou kritiky a města a taxikářské odbory po celém světě bojovaly za zablokování jejích služeb. Firma byla ztrátová a její akcie se v roce 2022 propadly přes padesát procent.
Zlom v tomhle trendu nastal letos, kdy se generálnímu řediteli Uberu Daru Khosrowshahimu najednou začalo pod rukama měnit ve zlato vše, na co sáhl. Firma vyhrála v regulačních řízeních v USA a Velké Británii, vykázala rekordní počet cestujících a vysoké čtvrtletní zisky a její akcie se za letošní rok blíží 150procentnímu ročnímu zisku.
Za poslední čtyři čtvrtletí dosáhl firemní zisk miliardu dolarů a jen ve třetím čtvrtletí vykázala společnost 221 milionů dolarů při tržbách 9,29 miliardy. Jedinou vadou na kráse tohoto úspěchu bylo souběžné propuštění téměř 3500 zaměstnanců.
Co tedy zařazení do indexu znamená pro Uber a trh? Začněme s tím jednodušším, čemu Wall Street říká fenomén S&P 500. Je vypozorováno, že zařazení nějaké společnosti do indexu zároveň vede k růstu jejích akcií.
Nejde zde ani tak o vyšší důvěru ve společnost, které se dostalo cti reprezentovat tímto způsobem vrcholek americké ekonomiky, ale hlavně o vyšší institucionální zájem. Například burzovně obchodované fondy kopírující S&P 500 musejí nakoupit akcie nově zařazené společnosti ihned po jejím zařazení do indexu.
ETF fondy navázané na S&P 500 přitom patří mezi vůbec největší ETF fondy vůbec. Fondy sledující daný index měly jen na začátku letošního roku, tedy před zhodnocením indexu o více než 22 procent, pod svou správou aktiva za 5,7 bilionu dolarů.
Mezi další investory úzce navázané na index patří také americké penzijní fondy, které taktéž disponují ohromným kapitálem. Vstup do indexu ale není samospásný, důkazem je Tesla, která od svého zařazení do něj ztratila téměř třicet procent své valuace.
Protože se Uber nikdy nevymanil z pozice firmy, jejíž byznysovou krev pumpují hlavně nízké marže, bude jeho další úspěch záviset na něčem úplně jiném, než na zařazení do prestižního indexu. Buď najde způsob, jak své marže zvýšit, nebo se bude muset naučit pokračovat dosavadním tempem v nastartované expanzi. To už je ale zase trochu jiný příběh.