O knižní divizi společnosti Mladá fronta, která se ocitla loni na podzim ve finančních problémech a později v konkurzu, projevil vážný zájem nakladatelský dům Albatros Media.

Mohl by to být krásný konec nebo spíš začátek pohádky nejstaršího kontinuálně fungujícího vydavatelství, které dodává na trh knihy už od roku 1945. Jenže zatím si jeho zaměstnanci, autoři i další věřitelé mohou připadat jako v příběhu Pyšné princezny. Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil?

Firma si prošla konkurzním řízením, které skončilo veřejnou dražbou. Novým majitelem se měla stát agentura PP Partners podnikatele Andreje Čírtka, který působí jako mluvčí skupiny Czechoslovak Group Michala Strnada. Mladou frontu vydražila PP Partners za 50,1 milionu korun.

Jenže v den, kdy byla společnost připravena k předání, přišlo překvapení. Vrchní soud zrušil vyhlášení konkurzu pro podjatost soudce a vše vrátil do bodu nula. Zaměstnanci, autoři a další věřitelé tedy znovu čekají na své peníze a hlavně zprávu, co s Mladou frontou vlastně bude.

Nabídka Albatros Media dala naději, že vydávání knih může pokračovat. „Můžu potvrdit, že jsme projevili zájem o odkup knižní divize Mladé fronty v rámci probíhajícího insolvenčního řízení,“ uvedl Václav Kadlec, generální ředitel Albatros Media.

„Nabídka navazovala na jednání, která jsme vedli průběžně v uplynulých měsících. Naším cílem je skutečně pouze knižní vydavatelství, nemáme ambici získat jakoukoliv další divizi společnosti,“ rozvádí Kadlec.

Náš zájem jsme limitovali termínem 31. října.

„Nabídka je konstruovaná tak, že přebíráme veškerá aktiva a pasiva, která ve svém souhrnu tvoří knižní divizi. Pokud by se transakci podařilo uskutečnit, předpokládáme, že by to byla i cesta pro zaměstnance a spolupracovníky knižní divize, jak získat úhradu alespoň části svých závazků z poslední doby,“ vysvětluje záměry.

Zároveň ale dodává, že dosud v Albatrosu neobdrželi seznam závazků, a dokud ho neuvidí, nemůže nakladatelství potvrdit, že garantuje jejich úhradu. Světlo na konci tunelu pro všechny věřitele je tlumeno také skutečností, že si zájemce dal podmínku: „Protože se stav Mladé fronty zhoršuje doslova den ode dne a ze společnosti postupně odchází zaměstnanci, limitovali jsme náš zájem termínem 31. října,“ konstatuje Kadlec.

Vydání Forbesu Bible kapitalisty

„Albatros Media si zakládá na tom, že realizuje výhradně transparentní a férové obchodní transakce, proto naší podmínkou je, že odkup musí být kromě samotné společnosti a věřitelského výboru schválený také insolvenčním soudem,“ připomíná ředitel.

Soud však v současné době podstatu řízení neřeší a zabývá se otázkou místní příslušnosti. „Pokud nedojde k rychlé změně, nepovažujeme pravděpodobnost, že budeme moci knižní divizi tohoto tradičního renomovaného nakladatelství akvizicí zachránit, za příliš vysokou,“ uzavírá Kadlec.

Původní vlastník Mladé fronty podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v Česku je obviněn v kauze daňových podvodů, prostřednictvím svého mediálního zástupce Jana Hrubeše vzkázal, že kvůli stále probíhajícímu insolvenčnímu řízení nepovažuje za vhodné se k posledním událostem vyjadřovat.

„Dovolíme si ovšem připomenout, že Vrchní soud v Praze zrušil rozhodnutí soudu nižšího stupně o konkurzu na vydavatelství Mladá fronta a jeho následný prodej z důvodu podjatosti soudce Zdeňka Strnada. Nyní je podstatné, jak se k celé věci postaví nový prvoinstanční soudce – a to i k současnému vývoji, kdy opatrovníka vydavatelství Šimona Petáka, který znovu podal návrh na konkurz, jmenoval soudce vyloučený z tohoto případu,“ uvádí Hrubeš.

Insolvenční řízení provázela podle Savova po celou dobu řada nestandardních až nezákonných kroků ve prospěch skupiny Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada. „Považujeme za klíčové, aby se insolvenční řízení vrátilo do řádného stavu, a o dalším osudu vydavatelství rozhodli věřitelé,“ míní Savov.

Poslední říjen, do kterého má o Mladou frontu zájem Albatros Media, je šibeniční termín a partii hraje mnoho hráčů. Všem, kdo mají zájem, aby knihy v tomto vydavatelství dál vycházely a naopak autoři neodcházeli ke konkurenci, tak svítí na pomysleném semaforu oranžová. Jestli přeskočí na červenou, nebo zelenou, je v rukou především soudu a věřitelského výboru.