Uplynul rok od chvíle, kdy se náš společenský život přesunul do virtuálního světa. Ačkoli díky sociálním sítím můžeme udržovat kontakt s lidmi nám blízkými i vzdálenými, naše animozita vůči tomuto prostředí roste.

Alespoň podle dat softwarové společnosti Sprinklr, která porovnávala přístup uživatelů sociálních sítí v roce 2019 a v loňském roce. Ze zprávy vyplývá, že ačkoli chodíme například na Facebook nebo Twitter častěji, pociťujeme k těmto sítím výrazně silnější negativní sentiment.

Může to být proto, že právě na těchto platformách dochází k názorovým konfliktům, ke kterým máme spoustu příležitostí. Celá pandemie je jeden obrovský prostor pro názorové třenice.

Stačilo by vypnout počítač a zapomenout na názor, který vás nadzvedl ze židle, ale není se kam uchýlit. Máte přece sedět doma a čekat, až to celé skončí. I neproduktivní hádka na Facebooku či Twitteru také alespoň vzdáleně připomíná to, bez čeho člověk jako tvor sociální nemůže fungovat – lidský kontakt.

Znovu vás ale musíme varovat, abyste si před klávesnicovou smrští raději dali kolečko několika hlubokých nádechů a výdechů. Jinak se může stát, že zabřednete do temného tunelu depresivních myšlenek. Alespoň to předpokládá klinická studie, která dává do souvztažnosti hádky na sociálních médiích a depresivní stavy.

Jak být lepší na sociálních sítích právě teď?

Stanovte si, čeho chcete svou přítomností na sociálních médiích dosáhnout. Ať už zde chcete být vlivnou osobností se silnými názory, komikem, pozorovatelem, nebo vším uvedeným dohromady, měli byste znát smysl svého virtuálního působení. Před napsáním komentáře nebo sdílením článku se sami sebe zeptejte, jak to změní váš život k lepšímu. I zdánlivě banální malé kroky tvoří ve výsledku důležitý celek.

Přestávejte sledovat a blokujte. Sociální sítě vám nepřestanou ukazovat příspěvky, na které jste nějak reagovali. Když se rozčílíte nad nějakým postem, uvidíte obsah tohoto člověka častěji, bez ohledu na negativní emoce, které k jeho názorům chováte. Sociální sítě ale nekopírují realitu, proto pokud si někoho odstraníte z přátel na Facebooku, neznamená to, že už spolu v životě nepromluvíte.

Sdílejte pozitivní příspěvky. Ne, nemáme na mysli motivační citáty, ale příběhy, po jejichž přečtení cítíte odhodlání a chuť vstát z gauče. Zlepšíte tím náladu sobě i všem sledujícím.

Uvědomte si hodnotu svého času. Je to snad jediná komodita, která se nedá získat zpět. Ne každý názor nebo post si zaslouží, abyste ztráceli cenné minuty tím, že jej budete vyvracet. Na sociálních sítích nemáte možnost vidět reakce svého protivníka, sledovat jeho řeč těla. Prostředí je proto a priori nastavené jako nikdy nekončící konflikt, který nelze vyhrát.

Buďte pány svého feedu. Jste majiteli profilu na Facebooku, LinkedInu a Twitteru? Pak rozdělte, co kam sdílíte. Například LinkedIn je prostor pro příspěvky s ohledem na váš obor, Facebook a Twitter jsou spíš vhodnější pro posty, které obsahují vaše osobní stanoviska.