Peking chystá nová pravidla, která zamezí vstoupit na akciové trhy ve Spojených státech čínským firmám, jež mají velké množství citlivých údajů o spotřebitelích.

S odvoláním na informované zdroje to dnes napsal americký ekonomický list The Wall Street Journal. Podle něj tento krok patrně odradí zejména čínské internetové firmy, aby se snažily vstoupit na některou z amerických burz.

Čínská komise pro regulaci akciových trhů v uplynulých týdnech některým společnostem a mezinárodním investorům sdělila, že nová pravidla zamezí podnikům, které mají citlivé údaje o spotřebitelích, vstoupit na akciové trhy v zahraničí.

Zástupci čínského burzovního regulátora uvedli, že firmám, které zacházejí s méně citlivými daty spotřebitelů, například farmaceutickým společnostem, patrně čínské úřady vstup na akciové trhy v zahraničí schválí.

Nová pravidla pravděpodobně pomohou Pekingu lépe kontrolovat složitou firemní strukturu, kterou největší technologické firmy v Číně využívají, aby obešly omezení zahraničních investic. Čína považuje odvětví, jako je internet, telekomunikace a vzdělávání, za citlivá z politických nebo bezpečnostních důvodů.

Čínští technologičtí giganti, jako je Alibaba Group, Didi Global či Tencent Holdings, využívají pro vstup na akciové trhy ve Spojených státech vlastnickou strukturu označovanou zkratkou VIE, z anglických slov Variable Interest Entity.

Funguje to tak, že čínská mateřská firma založí pobočku, zpravidla v daňovém ráji, a tyto dvě firmy pak mezi sebou mají dohodu o ekonomickém podílu. Investoři si tedy nekupují podíl v čínské společnosti, ale ve firmě se stejným názvem.