Souhrnné zisky globálního ropného a plynárenského průmyslu se v loňském roce vyšplhaly asi na čtyři biliony dolarů (přes 88 bilionů korun), zatímco se v posledních letech pohybovaly v průměru kolem 1,5 bilionu dolarů za rok. Uvedl tak výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol.

Země, které jsou na příjmech z prodeje ropy a plynu závislé, by však podle Birola měly pracovat na snížení této závislosti. Poptávka po těchto surovinách se podle něj bude v dlouhodobém horizontu snižovat.

„Především země na Blízkém východě musejí diverzifikovat své ekonomiky. Podle mého názoru by letošní klimatická konference OSN COP28 mohla být skvělým mezníkem pro změnu osudu blízkovýchodních zemí,“ uvedl Birol.

Ropné a plynárenské společnosti v loňském roce těžily z růstu cen ropy a plynu, za kterými stál zejména útok ruských vojsk na Ukrajinu. Britský ropný gigant Shell loni například vydělal téměř čtyřicet miliard dolarů, a americký ExxonMobil dokonce skoro šedesát miliard. Jedná se o rekordní zisk pro celý západní ropný průmysl.