Na více než dvojnásobek loni meziročně stoupl hrubý provozní zisk (EBITDA) průmyslově-technologického holdingu Czechoslovak Group (CSG), když dosáhl zhruba 5,62 miliardy korun. Tržby skupiny podnikatele Michala Strnada podle konsolidovaných výsledků vzrostly o tři čtvrtiny na 24,93 miliardy. CSG to oznámila v tiskové zprávě 28. dubna. Na růstu se podle skupiny podílela válka na Ukrajině, která začala loni v únoru. Do CSG patří totiž mimo jiné firmy ze zbrojního a obranného průmyslu, jako třeba zbrojařská společnost Excalibur Army, automobilka Tatra Trucks nebo výrobce radarů Retia. Skupina působí také v civilní průmyslové výrobě a obchodu.
Loňské zahájení útoku ruské armády na Ukrajinu zvýšilo zájem o vojenský materiál. „Vzhledem k tomu, že společnosti CSG jsou významnými výrobci pozemní techniky či dělostřelecké munice, registrovaly silný nárůst poptávky. V současnosti je jejich produkce vyprodána na několik let dopředu,“ sdělil mluvčí skupiny Andrej Čírtek. Několik firem CSG, například Excalibur Army a Tatra Defence Vehicle v Česku, VOP Nováky na Slovensku nebo FMG ve Španělsku, investuje miliardy do výstavby nových hal a výrobních linek. „S tím je spojen také vznik stovek nových pracovních míst,“ doplnil mluvčí.
Naprostou většinu objemu zakázek obranné části holdingu, asi 90 procent, tvoří export, uvedl místopředseda představenstva CSG David Chour. „Velmi významným trhem je pro nás například jihovýchodní Asie, kde máme projekty na komplexní zbraňové systémy v hodnotě, která se blíží 50 miliardám korun,“ sdělil. CSG dodává vojenský materiál i na Ukrajinu. Z bezpečnostních a strategických důvodů ale skupina nechce zveřejňovat objem dodávek, firmy, které se na nich podílí, nebo to, o jaké zboží se jedná.
V závěru roku 2022 získala CSG 70 procentní podíl v italském výrobci malorážové munice Fiocchi. Pokud by se do loňských výsledků CSG započítaly i výsledky Fiocchi za celý rok, činily by loňské tržby holdingu 33,29 miliardy korun a EBITDA 7,38 miliardy Kč. Skupina nyní zvažuje další nákupy firem. „Jednáme v současnosti o akvizicích firem v tradičních zemích NATO a EU, které jsou srovnatelné, nebo ještě překonávají Fiocchi,“ uvedl bez podrobností Chour.
CSG loni snížila své relativní zadlužení z 2,2 na 2,07 násobku EBITDA. „Skupina je tak bezpečně v mantinelech limitu 3,5 násobku EBITDA, který je považován za hranici zdravého zadlužení, a počítá s dalšími investicemi a expanzí,“ doplnil Čírtek.
Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. Automobilka Tatra Trucks, ve které má CSG podíl 65 procent, zvýšila loni meziročně tržby z 5,31 na 7,46 miliardy korun a EBITDA z 385 na 501 milionů. Tržby skupiny firem kolem výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ stouply z 1,57 na 2,21 miliardy a EBITDA z 385 na 544 milionů. V podnicích holdingu a propojených firmách pracuje přes 10 tisíc zaměstnanců.