Na dobrý western v současnosti jen tak nenarazíte, natož mezi seriály. Na konci letošního roku se ale jeden nenápadně vyloupl⁠ a sklízí čím dál víc pozornosti a chvály.

Společné dílo BBC a Amazon Prime se jmenuje Angličanka (u nás ho můžete vidět i na HBO Max) a láká na Emily Blunt v hlavní roli. Ta seriál zároveň produkovala. A podává skvělý výkon, byť hlavním tahákem je tady děj samotný a způsob jeho vyprávění.

Příběh anglické lady, která přijíždí v roce 1890 na Divoký západ pomstít smrt svého syna, je totiž podáván nelineárně. Příběhové linky se rozbíhají a na chvíli utečou do minulosti, aby se v závěru spojily do dechberoucího finále. 

Nenechte se odradit – Angličanka klame tělem. Rozjíždí se pomalu, ale postupně vás nenechá vydechnout, pokud nechcete ztratit přehled o tom, co se děje. Nabízí dlouhé (a úchvatné) záběry na krajinu, kterou neukazuje klišovitě vyprahlou jako klasické spaghetti westerny, ale v celé její pestrosti. Zároveň přitom čím dál rychleji sype děj, v němž se lze snadno ztratit.

Emily Blunt má za sebou spoustu filmových rolí v hollywoodských spektáklech, Angličanka je pro ni první velkou zkušeností se seriálem. Příběh navenek křehké, ale ve skutečnosti drsné a těžce zkoušené ženy s osudovým tajemstvím, ji okouzlil. V rozhovoru pro Entertainment Weekly dokonce uvedla, že šlo o roli, která jí byla dosud nejbližší.

„Těžko popsat tu zkušenost jedním slovem, byla prostě skvělá,“ prohlásila 39letá herečka, která se příští rok objeví i v očekávaném filmu Oppenheimer.

Za intimní seriálovou zkušenost vděčí do velké míry i Hugu Blickovi, který byl hlavním mozkem seriálu a napsal její postavu Cornelie Locke herečce na míru. „Hned jsem se do ní zamilovala. Mám ráda postavy s tajemstvím a ona rozhodně jedno má,“ citoval ji Paste Magazine. „Neustále mě překvapovala. Objeví se na Divokém západě jako ženský ideál a rychle se ukáže, že je to síla, se kterou je třeba počítat. Je to dáma, která není v nesnázích, a to se mi na ní opravdu líbilo. Okamžitě mě chytla za srdce.“

Blick se silným ženským postavám věnuje v seriálové tvorbě opakovaně, ať už v Ctihodné ženě s Maggie Gyllenhaal nebo ve Vzestupu černé země s Michaelou Coel. „Vždy jsem si s ženami rozuměl lépe. Na škole jsem se s nimi bavil mnohem radši. A když jsem hrál fotbal, třásl jsem rukou soupeřům, kteří dali gól. Nikdy se mi nelíbilo maskulinní vystupování,“ prohlásil Blick pro Guardian.

Předchozí díla se odehrávala na pozadí izraelsko-palestinského konfliktu, případně se ohlížela za rwandskou genocidou, teď zvolil Blick zase zcela odlišné prostředí.

Westernový žánr přitom po hercích vyžadoval jisté dovednosti, a tak už měsíce před natáčením Blunt a její kolega Chaske Spencer, který hraje indiána Eliho, trénovali práci se zbraněmi a jízdu na koni, aby jejich působení na Divokém západě působilo uvěřitelně. „Nejsem si jistá, jestli bych s lukem někdy dokázala trefit cíl. Ale jsem dobrá v tom to předstírat. To je všechno, co doopravdy musíme zvládnout,“ prohlásila Blunt.

Chemie mezi ní a Spencerem funguje výborně. Ona je ve westernových kulisách cizí prvek, on se tam naopak pohybuje s přehledem typických westernových hrdinů eastwoodovského typu. Příběh od začátku slibuje jejich love story, nakonec ale překvapí tím, jak decentně jejich vztah líčí a kolik zvratů nabídne.

Zdánlivě jednoduchý příběh o pomstě se na ploše šesti dílů dotýká i dalších motivů: ať už rasy, misogynie, překrucování historie nebo třídního postavení. Motivů, které navzdory historickému zasazení směle osloví i dnešní publikum napříč kontinenty, neboť je stále až příliš snadné jim porozumět. Až se vám omrzí vánoční pohádky, vydejte se ze zasněžených příběhů na americké prérie. Nebudete litovat.