Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici tipů si pro vás připravila redaktorka Jana Mertová.

Čistá duše

(HBO GO, 135 minut, 2001)

Tohle je story pana Forbese. A ne, tentokráte nejde o zakladatele magazínu Forbes Steva Forbese, ale o Johna Forbese Nashe. Oscarová klasika vykresluje tenkou hranici geniality a šílenství na příběhu amerického matematika a nositele Nobelovy ceny za ekonomii. A má všechno, co byste od kasovního trháku čekali: Pentagon, špiony, šifry, život outsidera i bolavá srdce.

Zlí jazykové tvrdí, že je to jeden z nejpřeceňovanějších filmů všech dob. A že je ještě ke všemu daleko od pravdy. Za mě osobně je to ale filmová lahůdka plná skvělých hereckých výkonů v čele s Russellem Crowem a se scénářem, který vás na dvě hodiny přiková k obrazovce.

Vykopávky

(Netflix, 112 minut, 2021)

Film o životě, umírání, vesmíru a věčnosti. Tenhle snímek vás vezme do anglického hrabství Suffolk v předvečer druhé světové války. Vdova Edith Pretty si najme amatérského archeologa Basila Browna, aby prozkoumal záhadné útvary na jejím pozemku. Nečeká žádný převratný objev, postupně se ale ukáže, že pod vrstvou hlíny se skrývá opravdový poklad.

Film je inspirovaný skutečným objevem pohřebního místa v Sutton Hoo, který radikálně změnil pohled historiků na období anglického raného středověku. Příběh o hledání pokladů dokresluje napjatá atmosféra blížící se války i osobní dramata jednotlivých hrdinů – od nemocí, komplikovaných vztahů až po boj o uznání. Uvařte si dobrý anglický čaj, pohodlně se usaďte a pusťte se do toho.

The End of the F***ing World

(Netflix, dvě série, 16 epizod, 2017—2019)

Tohle je antidpresivum pro dnešní dobu. Jestli vám připadá, že už vám z lockdownu hrabe, pusťte si seriál s příznačným názvem The End of the F***ing World. Teenageři Alyssa a James v něm utíkají z domova ve snaze najít Alyssina dávno ztraceného otce. Jejich dobrodružná výprava se ale vzápětí pořádně zvhrne a rozjede se řetězec šílených událostí.

Příběh dvou podivínů, kteří jsou divní každý jiným způsobem, vás dostane svým černým humorem a radikální upřímností. Obě série přitom dokresluje skvělý soundtrack od britského písničkáře a kytaristy kapely Blur Grahama Coxona, který si dost možná budete pouštět ještě dlouho potom, co tohle dokoukáte.