V práci i v soukromí, Milan a Zdeňka tvoří dvojici, která je už několik let pevně spjatá s gastronomickou scénou v Brně. Prostřednictvím bistra Atelier, které Milan vede a Zdeňka tu pracuje jako someliérka, do určité míry definují směřování jihomoravské metropole jako moderního města, které se soustředí na kvalitní gastronomii, ale činí tak daleko méně okázale a nonšalantněji než Praha. 

V Brně fungují specifické koncepty. Komunita lidí v gastronomii je tu kompaktní, je to i menší město, takže se tu osvědčila spíše komorní bistra, která nemají tak vysoké personální náklady,“ říká mi Milan. „Tím, že jde o město, kde se všichni znají, tu taky nepanuje žádná velká rivalita. Vzájemně se tu známe a podporujeme,“ dodává.

A jaká místa by Milan se Zdeňkou doporučili těm, kdo do Brna dorazí a chtějí dobře jíst a pít? Tady jsou:

Snídaně nebo brunch

Večerka

Toto není vaše obvyklá večerka, název malého bistra pod hradem Špilberk odkazuje k tomu, že dva kluci, kteří za bistrem stojí, chtěli vzdát hold vietnamské komunitě, ze které pocházejí, a vtipně ji propojit s gastronomickou současností. Podle Milana jde o výborné bistro, které si užijete kvůli dobré kávě, a poslal by vás sem buď na snídani nebo na brunch.

Kafec

„Kafec je lokální benchmark, který udává standard kvality,“ říká Zdeňka. Nejde o žádnou sofistikovanost, ale najdete tu poctivé kafe a super snídaně. Jednoduché, ale kvalitní jídlo. Ať už zajdete na vafle, nebo vajíčka, o hladu odsud odcházet nebudete. Rozhodnout se můžete pro jednu ze dvou centrálních poboček, v Orlí 16 nebo na Úvozu ve Veveří. Kafec nedávno navíc začal franšízovat, a tak jeho pobočku najdete například také v Plzni.

Eggo 

Kdysi oblíbený food truck zakotvil nedávno v malé provozovně v Dvořákově ulici, které kdysi dominoval poké bar Nija. Ačkoli jde o malý prostor, rychle si, i díky tomu, že Eggo už bylo zapsané mezi Brňany, získal popularitu. Jak napovídá název, snídaně a brunche jsou tu hlavně o vejcích, ale nikoli exkluzivně. Nově navíc bistro zkouší nabízet také večeře.

„Jsou nápadití a to provedení jídla je skvělé,“ říká mi Milan.

Oběd / Večeře

Bücheck

Tuhle burgerovou klasiku možná řada z vás už zná. Food truck, který je pravidelně zaparkovaný na Zelném trhu, kdysi vtrhnul na brněnskou scénu jako vichřice. „Majitel Petr tady trochu znovudefinoval street food. Líbí se nám neformálnost, se kterou se tu maso servíruje, ale zároveň i to, že pracuje s výbornými dodavateli a tím street food zvedá o laťku výš,“ říká Milan.

Manya

Koncept, který otevřel nedávno jako variace na neformální izakayu, tedy japonskou hospodu, která kromě saké servíruje také malá, „hospodská“ jídla, patří mezi místa, která vám řada Brňanů doporučí na první dobrou. Připravují tady nejen sushi, ale i smažené kuře karaage nebo smažené tempury. 

„Baví nás, že ukazují celou řadu různých aspektů japonské kuchyně, kde oba majitelé chvilku žili, a vše to přivezli k nám,“ glosuje Zdeňka.

Atelier

Otevírali v symbolické datum, 17. listopadu 2017. Jejich gastronomický program byl zpočátku především o degustačním menu. Postupně se ale bistro vyvíjelo, dnes už například nabízí i samostatné večeře ve větších porcích. Klíčové je tady také párování jídla s vínem, a samozřejmě taky osobní kontakt.

Kuchyni tady aktuálně šéfuje mladý italský šéfkuchař Christian Tieppo. „Řekl bych, že dnes jsme takové moderní bistro inspirující se hlavně v centrální Evropě. Většinu jídel se vždy snažíme připravovat ze sezonních, lokálních surovin,“ říká Milan.

Kavárny

Monogram

Kompaktní malá kavárna na Kapucínském náměstí, kterou vede jeden z top českých baristů Adam Neubauer, je podle Milana a Zdeňky asi nejlepší místo v Brně na rychlé espresso. „Nečekejte tu žádné zbytečnosti, ale prostě vynikající kávu, možná tu nejlepší, kterou v Brně ochutnáte,“ popisuje Milan.

Coffee Fusion

Kavárna, která zdobí Brno už pěknou řádku let, nepatří k žádným hipster konceptům. „Kafe je tady ale vynikající. Možná to úplně nečekáte, protože Fusion je zároveň místo, kam si zajdou třeba taky babičky na zákusek. O to víc vás ale překvapí svou kvalitou,“ kvituje kavárnu v Jánské ulici Zdeňka. 

Rebel Bean

Pražírna kávy, kterou najdete v celé řadě dalších podniků, jejíž vlajkovou loď najdete v office komplexu Vlněna, tedy v místech, kde kdysi stávala továrna na zpracování vlny za hlavním vlakovým nádražím.

„Líbí se nám, že si hledají malé farmáře, kteří pěstují kávu eticky, připravují vlastní speciální edice a nebojí se experimentovat, třeba když nechají kávu dozrát v sudech po víně. Zajít sem můžete nejen na kafe, ale i na sendvič nebo snídani,“ shodují se Milan se Zdeňkou.

Wine bars

justWine

Přijít do jejich vlajkové lodi v Dvořákově ulici můžete, nejen abyste se pokochali jejich stěnou od podlahy po strop pokrytou lahvemi. Tahle „vinotéka” je totiž podle Milana asi vůbec ta nejdůležitější v Brně. „Má to tam trochu party atmosféru, žije to tam. Jejich silnou stránkou je, že mají dobrý rozstřel, nezaměřují se jen na jednu oblast. Najdete u nich výborná vína od nás, ale i z Rakouska, Německa nebo z Francie,“ popisuje Milan.

Konceptu se zjevně daří – jen v Brně je najdete na dalších třech místech, s hlavní prodejnou na Cejlu.

Vicino diVino 

Majitel, který pochází z Brna, vlastní v Itálii vinařství s názvem Réva a resort nad vinicemi v oblasti Piemont. Pokud máte rádi Itálii, pak Vicino je povinná návštěva. 

„Jejich výhodou je, že tím, že jsou zároveň producenty, mohou nabízet vína z Itálie za velmi výhodné ceny. Výborně vám tu poradí, mají opravdu našlapané someliéry,“ vysvětluje Zdeňka. Zajít sem navíc můžete také na snídaně, které se servírují od půl osmé ráno. 

KláraBára

Výhodou malého wine baru je mimo jiné jeho poloha na Veveří, nedaleko legendární pivnice Bláhovka. Veveří považují Milan se Zdeňkou za nejlepší lokální čtvrť.

„Bar si otevřely dvě sestry, Klára a Bára, a odtud tedy pochází název. „Jde o dcery vinaře, který vlastní vinařství Ilias v Pavlovské oblasti. Logicky tu tedy najdete vína z této firmy a vína soustředící se na Moravu, ale nejen ta. Občas se tady degustuje a panuje tu vřelá atmosféra. Je to takové sympatické komunitní místo, kde jde hlavně o lidi, a které skoro nepůsobí jako byznys,“ uzavírá Milan.