Je to mrazivější příběh než nynější počasí. V Londýně působící kardiolog Jan Marek chtěl zkusit zabránit tragédiím vrcholových sportovců – a tvrdě narazil.

Příběh dětského kardiologa Jana Marka podává smutný a do značné míry vypovídající obrázek o poměrech v profesionálním sportu. Někdejší šéf Centra prenatální kardiologie nemocnice v pražském Motole pracuje už osmnáct let coby vedoucí konzultant v jednom z nejprestižnějších ústavů světa, londýnské nemocnici Great Ormond Street Hospital for Children.

Ze své zkušenosti a erudice tak samozřejmě detailně ví, že malé koronární tepny, zásobující srdeční sval kyslíkem, jsou u dětí dobře vidět, ale s rostoucím hrudníkem je to s jejich zobrazováním stále složitější. „Kvůli tomu nevíme, kolik vad těchto tepen v populaci je. A přitom právě tyto vady jsou příčinou kolapsů sportovců,“ konstatuje Jan Marek.

A takových kolapsů rozhodně není málo. Poslední mediálně známý případ se stal v polovině prosince, kdy přímo během zápasu fotbalové Premier League utrpěl zástavu srdce kapitán Lutonu Tom Lockyer. Devětadvacetiletého hráče se podařilo oživit, avšak šťastný konec bohužel nemají všechna srdeční selhání tohoto druhu.

Dá se příznačně říct, že problém ležel Janu Markovi na srdci. A to tak tíživě, že se ho rozhodl zkusit eliminovat. Jeho snaha byla podpořena i skutečností, že má ke sportu blízko: celoživotně ho sleduje a v mládí to v basketbalu dotáhl do prvoligové Sparty Praha i juniorské reprezentace.

V „srdeční záležitosti“ Jan Marek vstoupil do kontaktu s fotbalovou Chelsea, londýnským klubem zvučného jména. Pomohl mu v tom i krajan Petr Čech, který za Chelsea dlouhá léta chytal a po rozloučení se s aktivní kariérou přešel do jejího managementu. Dnes už v něm není, ale v čase iniciativy doktora Marka byl nepřehlédnutelnou postavou ve vedení klubu.

O co vlastně doktoru Markovi šlo? „Díky neustálému zlepšování ultrazvukových přístrojů nás napadlo zkusit, zda malé koronární tepny uvidíme u sportovců, kteří se připravují na profesionální kariéru. Oslovili jsme akademii fotbalové Chelsea, Petra Čecha to zaujalo a domluvili jsme vyšetření.“

Přístroje měly být podle plánu přivezeny přímo k tréninkovému stadionu, na místě měl být i odborný personál, vše pečlivě nachystáno tak, aby neinvazivní vyšetření obtěžovalo hráče ve věku okolo patnácti let co nejméně.

Mladé fotbalisty nicméně vyšetření neobtěžovalo vůbec – žádné se totiž nekonalo. „Projekt byl z vůle klubových lékařů zastaven,“ krčí rameny globálně uznávaný kardiolog.

Proč byl projekt zastaven? „To není těžké pochopit,“ říká Jan Marek hlasem, v němž je nádech trpkosti. „Tržní cena špičkového hráče dělá klidně stamiliony korun, tak proč by někdo riskoval, že ‚potenciálnímu zboží‘ zarazíme kariéru…“

Jan Marek, který je součástí našeho čerstvě vydaného žebříčku nejlepších českých lékařů a lékařek, zachránil spoustu mladých životů. O některých z nich si – stejně jako o Markově životním osudu – můžete přečíst v lednovém vydání magazínu Forbes.

Markova snaha o nalezení způsobu, jak předejít případným kolapsům při sportu a tím přispět k možné záchraně dalších životů, však byla utnuta. Podle všeho z důvodu, který nelze ospravedlnit.