Navštívit New York by měl aspoň jednou každý. Ale jak se v tomhle obřím městě vyznat, co určitě nevynechat a kde se najíst či ubytovat?

Pokořit New York není žádná sranda. Byť tento obr mezi městy nepatří svou rozlohou mezi největší a Manhattan zabírá, co do rozlohy, vlastně docela skromný kousek půdy, zorientovat se ve změti mrakodrapů a různých čtvrtí není úplně hračka.

New York vám to přece jen ale trochu usnadní – jeho „grid“ má matematickou logiku, která chybí mnoha dalším městům. Od spodního Lower Manhattanu na sever jsou ulice horizontálně značené vzestupnými čísly, a tak si můžete udělat jasnou představu, kde se právě nacházíte.

Víte, že když jste na čtrnácté ulici, jste ještě nedaleko Lower Side, zatímco kolem třicáté čtvrté už jste v Midtown. U Central Parku pak přibude značení na západní a východní část, takže pro změnu víte, v jaké části směrem od parku právě jste.

A když se potřebujete přemístit, můžete si podle toho, na jaké ulici stojíte, jednoduše spočítat, kolik bloků budete muset urazit, abyste se dostali tam, kam máte namířeno.

Výpis všeho, co jde v New Yorku vidět, by byl na takřka nekonečný článek. Tady je pár základních rad a tipy na zajímavá místa, jídlo či ubytování.

Bez „lítačky“ na metro se nechytáte

Jeden z nejstarších historických systémů metra budete potřebovat, jinak nachodíte vyšší desítky kilometrů. Metro, tedy MTA, představuje v New Yorku překvapivě levnou záležitost a neomezený týdenní kupon vás vyjde na 34 dolarů.

Jednotlivou jízdenku si ale můžete pořídit i přiložením karty ke čtečce, a jelikož vás jedna jízda, která není časově omezená, vyjde na 2,9 dolaru, troufnu si říct, že lokální metro patří k těm levnějším. Tím, že není jízdenka limitovaná časem, je pak jedno, jestli vystoupíte po třech zastávkách, nebo za stejnou cenu dojedete až na pláž na Coney Island.

Busking jako umění

Ponořit se do hlubin metra má smysl i proto, že tam často uslyšíte vynikající hudbu. Ano, jde o busking, který v New Yorku vypilovali k dokonalosti. Nedávno jsem v lokálních médiích četl názorový sloupek, kde autor tvrdil, že busking je takové „lepší žebrání“.

Když pominu sociopatický tón podobného výroku, troufnu si tvrdit, že jeho autor nezažil busking v New Yorku. V Big Apple tvoří muzicírování na veřejnosti samostatnou uměleckou disciplínu a přirozený soundtrack města.

Slyšet tu můžete všechno – ztepilou Afroameričanku v kostýmu sochy Svobody zpívající tradicionály, výborný jazz, desetičlenný kubánský orchestr, jamující bubeníky hrající pomalé reggae, rap i beatboxery.

Den začněte bagelem

Den můžete začít v jednom z nespočtu bagel shopů. Ten je pro New York stejně ikonický, jako je sendvič pro Londýn. Newyorčani se s vámi kdykoli rádi pohádají o to, kde že na Manhattanu dělají ty nejtradičnější bagely, kde pečou ty nejkřupavější a které jsou podle nich naopak přeceněné, případně v jakém podniku „bývaly daleko lepší, ale turismus je zkazil“.

Stejně tak s vámi budou rádi dlouze diskutovat o tom, jaká má být ta správná náplň. Tu většinou tvoří krémový sýr a – tady se názory různí – podle některých už by tam měla být jen pažitka, zatímco podle jiných je nejtypičtější náplní takzvaný lox, tedy směs sýra a uzeného lososa.

Nebyl by to ale New York, abyste si v bagel shopu nemohli dát padesát dalších variant, včetně sladké, nejčastěji krémového sýru s jahodami. Jak se říká, proti gustu…

Rozdělte si návštěvu New Yorku podle čtvrtí

Logické je postupovat chronologicky a rozdělit si New York na jednotlivé čtvrti. Spojit tak můžete třeba bohémskou Lower East se spoustou thrift shopů s China Town. Pokud chcete zažít romantický New York, který znáte z filmů nebo ze seriálu Sex ve městě, neměli byste vynechat West Village, Greenwich Village a SoHo.

Největší koncentraci známých mrakodrapů jako Empire State nebo Radiator Building najdete pro změnu ve středu Manhattanu ve čtvrti Midtown. A pokud se chystáte do muzeí, budete chtít strávit alespoň jeden den v Upper East Side, kde sídlí muzea Frick Collection, The MET i Guggenheim (na snímku).

Cestujete-li s dětmi, patrně zamíříte do Přírodovědného muzea (Museum of Natural History) s kostrami dinosaurů, které najdete uprostřed Upper West Side.

A když už budete tady, můžete se zajít podívat na legendární novogotický činžák The Dakota na západní sedmdesáté druhé. Natáčel se tady film Rosemary má děťátko a v domě žil i John Lennon. Yoko Ono tu žije dodnes.

Turistická trojka

Mezi základní turistický triumvirát počítám přechod Brooklynského mostu, výšlap na High Lane a trajekt na Staten Island s výhledem na dolní Manhattan a sochu Svobody. Budete-li chtít tyhle masovky absolvovat, je čistě na vás, v každém případě je dobré vědět, že tam rozhodně nebudete sami.

Trajekt na Staten Island ze stanice South Ferry vyplouvá pravidelně a zdarma každých asi patnáct minut, pokud se ale neradi mačkáte, podobný výhled na sochu Svobody budete mít i z brooklynské promenády. 

Přechod přes Brooklynský most stojí za to, pokud si chcete ulovit zajímavé fotky, podobný výhled zažijete ale i z manhattanského mostu. I na ten můžete vyrazit pěšky nebo na kole a navíc se tu nebudete rozhodně tolik tísnit.

High Lane, pěší stezka, kterou trpělivě zrekonstruovala parta nadšených místních namísto trasy původního nákladního vlaku na západním cípu Manhattanu, určitě stojí za to, zvlášť pokud jste v New Yorku poprvé.

Ukáže vám město z vyšší perspektivy a jde o půl až hodinovou vycházku. Pokud se hecnete a vyrazíte sem brzy ráno, existuje dobrá šance, že si výhledy na čtvrť Chelsea užijete bez větších davů. 

Brooklyn, tady je život v pořádku

Až budete mít pocit, že je na vás v Manhattanu možná trochu přeplněno, vydejte se do Brooklynu. Jihovýchodně od hlavní části New Yorku najdete nižší stavby, ulice lemované stromy a o trochu klidnější životní tempo.

Brooklyn má celou řadu specifik, které ho od Manhattanu odlišují. Celkem přirozeně, dlouhou dobu byl samostatnou jednotkou, která se k metropolitnímu New Yorku připojila až na konci devatenáctého století, kdy už byl dlouhá desetiletí sebevědomým prosperujícím přístavním městem.

Čtvrť má svou blahobytnou tvář, kterou tvoří části Carol Gardens, Cobble Hill, Dumbo a Park Slope, který v lecčem připomene rezidenční londýnská sousedství, ale i tu méně bohatou, například čtvrť Bushwick, která je ale pro změnu plná zajímavých hudebních klubů nebo skvělého graffiti. 

Zastavit se můžete i v Brooklynském muzeu na rohu před botanickou zahradou a Prospect Parkem. Představuje ne tolik přeplněnou alternativu k muzeím na Upper East Side a věnují se tady především afroamerickému umění.

Na shopping? SoHo a Williamsburg

New York jako největší mekka amerického kapitalismu je samozřejmě plný lákadel. Tou nejznámější nákupní třídou je pravděpodobně dodnes Pátá Avenue, radikálnější a zajímavější butiky ale najdete jinde.

Zčásti v manhattanském SoHo mezi ulicemi West Houston a Canal Street, velmi dobře se nakupuje také ve Williamsburgu. Nenechte se zmást tím, že jde o lokalitu na „druhé straně řeky“. Tato brooklynská čtvrť má dnes kromě řady bister a kaváren už i vlastní pobočku značek jako Louis Vuitton nebo Hermès.

Zastavit se můžete i v dnes možná nejpopulárnějším americkém supermarketu Trader Joe’s. Tento obchod bych doporučil všem marketérům, kteří se profesně věnují problematice toho, jak vytvořit „sexy“ brand.

Když nedávno supermarket nechal vyrobit nákupní tašky s logem firmy, stal se z nich během pár dnů nepostradatelný doplněk, který zdobí rameno každého středostavovského Newyorčana.

Neděle? Harlemský gospel, noviny a procházka

O víkendu je dobré se na metro moc nespoléhat, zvlášť pokud byste chtěli vyrazit z Manhattanu třeba do Bronxu, Brooklynu nebo Queens. Řada Newyorčanů vám řekne, že právě v sobotu a v neděli probíhá v metru pravidelná údržba, a tak se z trasy, která běžně trvá půl hodiny, může stát pouť na hodin několik.

Usnadněte si život a vyrazte tam, kam se dá dojít pěšky. Dejte si kafe, kupte si víkendové New York Times a dělejte to, co dělají místní, když mají čas – projděte se a kochejte se. 

Pokud chcete zažít něco, co se vám nepoštěstí v Evropě, můžete v neděli kolem jedenácté vyrazit do Harlemu na nedělní černošský gospel. Gospel je tradice, ze které vychází nejen moderní rock’n’roll, ale celá řada dalších hudebních žánrů. A kdo ho zažil, bude si ho dlouho pamatovat.

V každém případě se na to hezky oblečte, řekněte personálu vybraného kostela, odkud jste (budete-li mít štěstí, pastor ohlásí kongregaci, že mají ten den hosty z Evropy) a při odchodu poděkujte a přispějte do kostelní kasičky. 

Spropitné a jak na něj

O tom, jak nebo kolik byste měli na spropitném nechávat v restauraci nebo v kavárně, se popsalo slušné množství papíru. Standardní spropitné ve většině restaurací a bister činí dvacet procent. Ve většině případů budete při placení požádáni o zvolení výše spropitného a tradičních dvacet procent bude jednou z možností při placení na terminálu.

Pokud budete platit v hotovosti, připočítejte prostě dvacet procent k ceně, kterou vám řekne personál. O kvalitě servisu v New Yorku se nebudu sáhodlouze rozepisovat. Postačí říct, že doba, kdy Američané tvrdili, že v Evropě postrádají schopný a přátelský personál, je již dávno za námi a mezitím jsme Spojené státy v lecčem předběhli. 

Kde se ubytovat?

The Mark

Vynikající hotel na Upper East Side, ze kterého to budete mít doslova minutu do Central Parku, patří dlouhodobě k nejlépe hodnoceným v New Yorku.

The Beekman

Novogotický pětihvězdičkový hotel situovaný nedaleko brooklynského mostu s výborným koktejlovým barem nedaleko všech hlavních linek metra.

The Ludlow

Solidní čtyřhvězda se zajímavým interiérem v trendy Lower East Side pro ty, kdo chtějí být v centru dění.

Nejlepší gastronomie

Tatiana by Kwame Onwuachi

Karibsko-kreolská restaurace v Lincoln Centre Plaza na Upper West Side je dnes pravděpodobně „the hottest ticket in town“. Vyrazíte-li do New Yorku, udělejte si rezervaci s velkým předstihem.

Estela

Moderní restaurace šéfkuchaře Ignacia Mattose osciluje mezi americkou, španělskou a latinskoamerickou kuchyní a z každé si bere to nejlepší. 

La Piraňa Lechonera

Z opačného ranku gastronomického spektra je tento food truck, který najdete v Bronxu. Hraje tu salsa a dělají portorikánské speciality jako frituras nebo pastellilos.

Bagely & diners

Absolute Bagels

Ruku na srdce, moc nevěřím, že by mezi bagel shopy existovaly kvalitativně dramatické rozdíly. Myslím si spíš, že Newyorčané rádi doporučují ty, které jsou součástí „scény“ už po generace. Jedním z nich je tenhle otlučený harcovník, kterého najdete na Upper West Side.

Brooklyn Bagel & Coffee Company

Bagely mi nejvíc chutnaly v tomhle malém chainu, který najdete na několika místech v Queens i na Manhattanu. Není možná nejvyhlášenější, ale jejich lososový lox byl za mě vítěz.

Tom’s

Tradičních amerických diners v New Yorku sice ubývá, pořád ale existují. Budete-li si chtít dát ráno vajíčka, palačinky nebo cheesecake a „nekonečné kafe“, jeden velmi centrální najdete naproti Carnegie Hall (Carnegie Diner & Cafe).

Nemůžu si ale odpustit doporučit diner, který najdete nad Upper West, v univerzitní čtvrti Morningside. Jmenuje se Tom’s a říká se, že to je diner, který inspiroval seriál Show Jerryho Seinfelda.

Kam na sladkosti?

Petee’s Pie & Co

Výběr klasických plněných pies, od třešňového a pekanového po limetový key lime na Lower East Side se nabízí jako krátká zastávka, kterou byste neměli vynechat.

Veniero’s

Starosvětská italská cukrárna, kam se chodí na celou řadu zákusků. Jestli chcete ale někde vyzkoušet New York Style cheesecake, dejte si ho tady!

Milk Bar

Malinko kýčovitý malý řetězec plný cookies, dortů a koláčů proslavila cukrářka Christina Tosi. V létě se sem chodí taky na její točenou zmrzlinu, která chutná po cornflakes.

Nejlepší shopping

Standard & Strange

Americká klasika, tedy džíny a neformální či pracovní oblečení, už nepředstavuje takovou exotiku jako kdysi. Kvalitní denim nebo kožená letecká bunda jsou ale pořád něco, co USA definuje. V tomto butiku najdete řadu malých značek, kde berou „US legacy“ vážně.

Iconic Magazines

Fanoušci tištěných periodik si na Lower East můžou zajít doplnit zásoby časopisů nebo zinů do malého obchodu, kde si nevybere opravdu jen málokdo.

L Train

Thrift shopping, tedy nakupování v secondhandech, není třeba zavrhovat, Newyorčané ze všech společenských tříd se mu rádi věnují. V obchodech L Train, které jsou nazvané podle brooklynské linky metra, najdete nejeden poklad. Sháníte-li tričko s oblíbenou kapelou z devadesátek, tady byste na něj mohli klidně narazit.

Kam za zábavou?

Village Vanguard

Spolu s Blue Note tvoří legendární dvojku kultovních jazzových barů. Pokud jste fanoušci jazzu, podívejte se s předstihem na jejich program a udělejte si předem rezervaci, ať později nelitujete.

Metrograph

Butikové kino, kam se můžete schovat, bude-li zrovna v New Yorku nevlídno, pouští v průběhu celého dne staré kultovní klasiky i novější snímky. Sejít se tady můžete ale i na koktejl nebo si tady, před filmem nebo po něm, dát i večeři.

Queens Nightmarket

Noční foodmarket v Corona parku v Queens patří mezi nejzajímavější gastronomické destinace v New Yorku. Na jednom místě tu najdete kuchyně z celého světa.