Wow! Forbes a recepty? Jak jde tohle dohromady, byznysové médium a vaření? Takhle to jde dohromady. Život je bohatý, to je naše hlavní heslo. A víme, že naši čtenáři nejen prací a podnikáním jsou živi. Mimo jiné – a to i díky změněným návykům kvůli covidu – rádi vaří. Takže vedle článků o byznysu, podnikání a inspiraci máme taky články o autech, restauracích či víně – a taky recepty. A to v sekci Forbes Life. Život je bohatý.

Objímání stromů je činnost jistě uklidňující, jejich okusování pak dokonce léčivá. Ale k věci – jakmile na smrkových větvích vyraší zářivě zelené výhonky, pusťte se do jejich sběru! Smrkové výhonky jsou nabité vitaminem C, minerály a zdravými silicemi. Chutnají svěže až citrusově, voní po smrkové pryskyřici a hodí se do salátů, na steaky a ryby, ozdobu polévek a jednohubek i do dezertů. Můžete je zamrazit nebo jako my naložit ve stylu kaparů, které použijete všude tam, kde kapary – k tataráku, carpacciu nebo třeba do těstovin.

Výhonky sbírejte co nejmenší, dokud jsou měkké a šťavnaté. Nejlepší čas na sběr bývá květen, ale samozřejmě záleží na nadmořské výšce. Také se nebojte ochutnat výhonky z různých stromů – jejich chuť se dost liší podle polohy, typu půdy, velikosti stromu i odrůdy smrku, některé jsou více citrusové, v jiných je zase koncentrovaná nahořklá chuť lesa, tak se nestyďte před sběrem udělat pár ochutnávek. Nikdy je ovšem netrhejte jen z jednoho stromu – tam, kde výhonek utrhnete, už daný rok nevyroste nová větev. A samozřejmě se vyhněte stromům v blízkosti rušných silnic.

Nakládané smrkové výhonky à la kapary

Na 2 malé skleničky potřebujete:

  • 1 napěchovaný hrnek co nejmenších smrkových výhonků (80 g)
  • ⅓ hrnku jablečného, bílého vinného nebo 7bylinného 5% octa
  • ⅔ hrnku vody
  • 1 vrchovatá lžička soli

Postup

  1. Malé zavařovací skleničky vyvařte ve vroucí vodě a nechte oschnout. Pracujte opatrně, abyste se nedotkli vnitřků víček a okrajů sklenic a nekontaminovali je tak.
  2. Z výhonků odstraňte případné hnědé šustivé špičky, a pokud se vám zdají špinavé, opláchněte je a opět nechte dobře oschnout. Poté je lžičkou upěchujte do skleniček tak, aby byly asi 2 cm pod okraj.
  3. Ocet zahřívejte s vodou a solí do rozpuštění soli a horkým nálevem výhonky ihned zalijte centimetr pod okraj. Barva se v tu chvíli změní ze zářivě zelené na méně výraznou zelenkavou. Zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a nechte takto vychladnout.
  4. Výhonky nechte minimálně týden odležet, poté můžete začít ochutnávat. Když je budete uchovávat v lednici a vždy nabírat čistou lžičkou, vydrží vám i několik měsíců. Případně skleničky na asi 20 minut vraťte do hrnce s mírně vroucí vodou, tím trvanlivost „kaparů“ podstatně prodloužíte.

Med se smrkovými výhonky: zkušené bydlenky ze smrku nejčastěji vaří sirup, pokud se vám s ním ale nechce dělat, můžete výhonky na několik týdnů naložit do medu, který tak božsky ovoníte. Pro urychlení procesu můžete med, než ho nalijete do sklenice s výhonky, zahřát. Sklenici mějte opět důkladně vyvařenou. Smrkový med je skvělý třeba na crostini s výrazným sýrem a fíkem nebo jen tak do čaje, pomáhá také na kašel. Podobně snadné je výhonky naložit do dobrého oleje a používat na saláty či ke steakům.

Gravlax se smrkovými výhonky: Není náhoda, že pojídaní smrkových výhonků jako zdroje vitaminu C a dalších živin je oblíbené hlavně na severu, kde je sezona čerstvé zeleniny podstatně kratší. A když Skandinávie, tak se vším všudy! Nasekané výhonky vmíchejte do solné směsi, do které nakládáte lososa nebo jím hotový gravlax jen posypejte.