Přehnané papírování nebaví snad nikoho a uvědomují si to i tuzemští investoři. Startup Digitoo Karin Fuentesové, který digitalizuje účetnictví pomocí umělé inteligence, získal na svůj rozvoj dalších 1,1 milionu eur, tedy v přepočtu bezmála 27 milionů korun.

Pro nenápadný karlínský startup založený roku 2020 jde v pořadí již o třetí investici. Celkem dosud vybral 2,5 milionu eur (přes 62 milionů korun), a to mimo jiné i od renomovaných fondů, jako jsou Nation 1 nebo Kaya, který stál za úspěchem Slevomatu a v minulosti finančně pomohl rovněž Rohlíku, Twistu či Footshopu.

Kromě zmiňovaných investorů, kteří svou podporu Digitoo navýšili, nově přispěl k jeho rozkvětu také nedávno založený venture kapitálový fond česko-slovenské investiční platformy Crowdberry.

„Peníze půjdou na další vývoj osobní umělé inteligence, která bude sama účtovat. Přečte klíčová slova a bude se učit přímo od seniorní účetní, díky čemuž bude umět přiřazovat veškeré kódy automaticky,“ komentuje Karin Fuentesová. „Účetní už tak bude jen vyhodnocovat data nebo zpracovávat daňové přiznání a další odborné činnosti,“ dodává šestatřicetiletá startupistka.

Podrobněji se k investici žádná ze stran nechtěla vyjadřovat. Podle informací Forbesu by se však současná valuace Digitoo měla přehoupnout přes čtvrt miliardy korun, přičemž jeho zakladatelka by ve firmě měla nadále držet majoritní podíl.

Zkušenou účetní Karin Fuentesovou, která si práci s umělou inteligencí vyzkoušela ve fakturovém robotu Rossum, přiměla k založení vlastního startupu osobní zkušenost. Rutinní práce s papírováním ubíjela nejen ji samotnou, ale také kolegy v jejím někdejším týmu, kteří se dokonce potýkali s vyhořením.

Technologie jí byly blízké od dětství, a tak se rozhodla účetní procesy co nejvíce zautomatizovat a zefektivnit. Digitoo, které je stále se rozvíjejícím výsledkem jejího snažení, umí data z faktur nejen číst a třídit, ale rovněž je na pár kliků napojit na účetní systémy dané firmy, z nichž zhruba devadesát procent stále není digitalizováno.

„Přesnost čtení naší umělé inteligence je 95 procent a stále roste,“ pochvaluje si Karin Fuentesová. „Byly chvíle, kdy jsme si říkali, že to nedáme. Zejména překročit osmdesát procent přesnosti čtení bylo velmi náročné, tedy stabilizovat produkt a doručit slíbené funkcionality zákazníkům,“ dodává.

Služby Digitoo, které zahájilo ostrý provoz před několika měsíci, využívá momentálně zhruba 650 firem působících na tuzemském trhu. Patří mezi ně jak známé korporátní podniky a startupy jako třeba Raiffeisenbank, Deloite či Footshop a Soulmio, tak oboroví specialisté jako například Haven, Tax & Accounting.

„Deloitte na nás již překlápí první firmy, přičemž každá z nich ročně zpracuje až padesát tisíc faktur. V tomto objemu pro ně digitalizace nedávala smysl, protože vlastní systém by je stál řádově miliony korun. Návratnost takové investice se vyplatí až při daleko větším objemu faktur,“ přibližuje Fuentesová potenciál pro Digitoo, na jehož vývoji se aktuálně podílí přibližně sedm desítek lidí, mimo jiné i vědců z ČVUT nebo Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.