Pandemie mění vše. Možná, že kvůli ní závěr letošního podivuhodného roku nebude ve znamení hojnosti, na jakou jsme bývali zvyklí. Možná, že se o vánočních svátcích potkáme s příbuznými pouze na pár chvil. A to ještě jen s těmi, kteří nespadají do rizikové epidemiologické skupiny.

Ale na tradiční štědrovečerní nebo silvestrovské dobroty si zřejmě sáhnout nenecháme.

Představují totiž nejen nostalgii z dětství, kdy byt voněl napečeným cukrovím a smaženým kaprem, ale také určitou jistotu. Když všechno selže, pořád je tu kapří polévka, bramborový salát a vanilkové rohlíčky.

Přitom životospráva je v pandemických časech klíčová a imunita, která vzniká ve střevech, je náloží sladkého, smaženého a tučného ještě ohroženější. Abychom nemuseli první lednový týden horečnatě přemýšlet o tom, jaký typ detoxu nás zachrání, začněme se na vánoční a silvestrovské hodování připravovat už teď.

„Samozřejmě, nejlepší rada by zněla, abychom se stále drželi střídmého jídelníčku a měli hlavně dostatek pohybu. Řada z nás se s tím ale odmítá smířit,“ konstatuje výživová poradkyně Janka Nová. Podle ní bychom proto měli minimálně týden před Vánoci vyřadit veškeré cukry, alkohol, rýži, pečivo či těstoviny a nahradit přílohy porcí zeleniny.

Klíčovou podpůrnou roli pro náš organismus hraje nejen dostatek neperlivé vody, ale také příjem vitamínu C a hořčíku. „K tomu připočtěte dostatek spánku a je velmi pravděpodobné, že se v takovém nastavení už po týdnu budete cítit mnohem lépe a sváteční přejídání pro vás nakonec nebude tak lákavé,“ tvrdí Janka Nová.

Dále doporučuje před tím, než si přidáte další porci jídla, vždy vypít sklenici vody a soustředit se na pocit sytosti. „Důležité je jíst tři jídla denně a vyhnout se neustálému uzobávání,“ říká výživová specialistka.

Čím dříve podle ní sváteční režim ukončíme, tím lépe se nám budou dodržovat naše předsevzetí, která se týkají zdraví. V čem je ještě adventní dieta výhodná? Řízky, husa i vánočka po dnech odříkání chutnají ještě lépe než obvykle.