Google letos opět vydává celoroční přehled toho, po jakých slovech a slovních spojeních letos Češi v jeho vyhledávači pátrali nejčastěji. Mezi nimi se objevili nejen kandidáti na prezidenta a letošní účastníci StarDance, ale také epidemie svrabu, sbírka na Martínka nebo jak podat daňové přiznání přes datovou schránku. Lidé se ale také loučili s Karlem Schwarzenbergem a ptali se například, proč nespat na levém boku či jak zamrazit jahody.

Na seznamu výrazů, jejichž vyhledávání zaznamenalo oproti předchozímu roku největší nárůst, se logicky objevují témata spojená s výraznými událostmi letošního roku. Ať už to jsou české prezidentské volby, konflikt v Pásmu Gazy, ztracená ponorka mířící k Titanicu, nebo hořící ostrov Rhodos. Výrazný nárůst vyhledávání letos zaznamenalo také otevření první české pobočky fastfoodového řetězce Popeyes.

Není proto divu, že nejvyhledávanější českou osobností roku se stal vítěz prezidentských voleb Petr Pavel. Na druhém místě se nejen ve vyhledávání, ale i ve volbách umístil Andrej Babiš.

A třetí příčku obsadil Kazma, jehož celovečerní snímek ONEMANSHOW: The Movie předčil v kategorii filmů a pořadů jen StarDance.

Ostatně účastí v tanečním pořadu si svá místa v top desítce nejvyhledávanějších Čechů a Češek zajistila také trojice Iva Kubelková, David Prachař a Ivana Chýlková.

Co se zesnulých osobností týče, v letošním roce Češi nejčastěji vzpomínali na tragicky zesnulého herce Matthewa Perryho, který se proslavil rolí Chandlera ze seriálu Přátelé, zpěvačku Tinu Turner a automobilového závodníka Kena Blocka, jenž zemřel při nehodě na sněžném skútru. Češi si připomínali i nejčastěji překládaného českého spisovatele Milana Kunderu.

Lidé se také Googlu pochopitelně často ptají, jak mají něco udělat nebo proč k něčemu došlo. Otázky v těchto kategoriích často směřovaly na prezidentské volby, zřízení datové schránky nebo také příčiny konfliktu v Izraeli.

Otázka „jak hluboko je Titanic“ obsadila třetí místo a připomíná chvíle, kdy celý svět napjatě sledoval, zda ponorka Titan, která se k Titaniku vydala, opět naváže spojení.

Ze zahraničních osobností byla nejvyhledávanější Jenna Ortega, hlavní hrdinka seriálu Wednesday, spin-offu Addamsovy rodiny od Tima Burtona. Druhé místo obsadila herečka Margot Robbie, která si střihla hlavní roli ve filmu Barbie.

Zájem lidí ale vzbudili i herci Jeremy Renner a Bruce Willis. První jmenovaný si způsobil začátkem roku vážná zranění, z nichž se o pár měsíců později úspěšně dostal. Umístění Bruce Willise je spojeno s náhlým oznámením konce jeho bohaté kariéry kvůli vážným zdravotním problémům.

V oblasti technologií se nejvyhledávanějším výrazem stal nástroj umělé inteligence ChatGPT a předmětem zájmu byl i iPhone 15.

A pokud jde o mlsné české jazýčky, nejčastěji se lidé letos Googlu vyptávali na poctivou zelňačku, italskou focacciu nebo rajskou omáčku.