O investorce, která v době největších ekonomických stimulů platila za téměř absolutní vzor, je v poslední době slyšet čím dál míň. ETF fondy sdružené pod hlavičkou jejího ARK Investment Management totiž dostaly během lednových výprodejů přímý zásah a zatímco před rokem měl ještě ARK pod svojí správou padesát miliard dolarů, na konci letošního ledna toto číslo nedosahovalo ani 24 miliard.

Asi nejvíce sledovaný fond v portfoliu, ARK Innovation ETF, prakticky kontinuálně klesá od loňského února a letos v lednu během poklesu o 27 procent spadla cena jeho podílových listů na hodnoty až z června 2020.

A to již pro někoho může vypadat jako zajímavá příležitost k nákupu. Nepřekvapí proto, že více spekulativní investoři do fondu nalili v poslední době asi 168 milionů dolarů kapitálu, čímž zvýšili jeho aktiva na 11,8 miliardy dolarů. Vyplatí se ale doopravdy sázka na fond, který za rok ztratil polovinu své hodnoty?

Vysoce spekulativní aktiva, která vynesla ARK Investment jako celek během prvního roku pandemie do popředí a která z Wood udělala investorskou hvězdu internetu, v poslední době rychle erodovala pod strachem z nastupující jestřábí politiky americké centrální banky. Přestože se prvotní panika již, zdá se, přehnala, řada profesionálních investorů je skeptická k tomu, že by se bezprecedentní býčí trh, jaký jsme zažívali poslední dva roky, měl v dohledné době vrátit.

Problémů s jejími fondy je hned několik. Velký objem kapitálu, který byl investován do málo likvidních akcií firem s malou kapitalizací, je jeden z nich. V portfoliu je také větší množství firem, hlavně ze sféry technologických společností a biotech, které pálí peníze rychleji než malešická spalovna netříděný odpad a mají pouze mizivou šanci, že budou v nejbližších letech ziskové.

Když k tomu připočteme fakt, že největší hity prvního pandemického roku jako Spotify, Zoom Video Communications a Roku za sebou mají propad o více než padesát procent a například telemedicínský Teladoc je dokonce zpět na předpandemických hodnotách, je na větší potíže docela dobře zaděláno.

Sama Wood k tomu v prosinci napsala vcelku obsáhlý blog spot, který ve zkratce říká, že inovativní akcie neprožívají splasknutí bubliny, ale nalézají se nyní na úrovních hluboko pod svojí skutečnou hodnotou. Wood si za svou strategií stála i v průběhu ledna, kdy pokračovala v nákupech řady výprodejových akcií, nechyběla mezi nimi například investiční aplikace Robinhood, oblíbené hřiště pro „meme obchodování“.

Investorka do svého portfolia přidávala akcie i začátkem února, kdy v jejím portfoliu posílilo zastoupení Tesly, společnosti Twilio a singapurské SeaLimited. Vody se naopak definitivně zavřely nad Netflixem. Je tedy vše na nejlepší cestě zpět k pohádkovým ziskům?

Na první pohled Wood nyní dělá přesně to, co by měl dělat každý správný hedge fundový manažer – řídí se heslem barona Rothschilda nakupovat, když je na trhu krev. U nadprůměrně úspěšných fondů je také celkem běžné, že si procházejí obdobími, ve kterých zaostávají za zbytkem trhu.

ARK Investment má ale již za sebou natolik dlouhodobě špatné výsledky, že tato strategie dostává trochu trpkou příchuť. Celé to začíná pomalu připomínat spíše životní příběh Nicka Leesona, který svou tvrdošíjnou strategií zdvojnásobovat v případě ztrát sázky na stejného koně přivedl na mizinu britskou investiční banku Barings.

Wood přestávají věřit i samotní investoři a ARK tak aktuálně drží nelichotivý rekord ve zpětných odkupech mezi americkými ETF fondy. Investoři odtud vytáhli téměř 1,4 miliardy dolarů kapitálu. ARK jde zkrátka momentálně proti trhu. Wood se tak dostává z pozice mainstreamové investorské hvězdy do role kontrariánky.

Vyjde jí její sázka proti trhu tak, jako jí už jednou zafungoval její bezbřehý optimismus? V některých případech pravděpodobně ano, řada akcií, po kterých se Wood dívá, je dnes skutečně na zajímavých hodnotách, na ARK Invest jako celek bych si ale přesto momentálně spíš nevsadil.

Jedním z důvodů je trochu paradoxně i fakt, že hodnota podílových listů fondů ARK Investu je pořád značně výše, než tomu bylo pět let zpátky. Je tedy rozhodně kam padat. A co si myslíte vy?