Golfista Phil Mickelson se údajně chystá podepsat smlouvu se saúdskou LIV Golf Tour v hodnotě 200 milionů dolarů. Pokud je to pravda, jde o nejnovější příklad toho, jakou hodnotu vidí sportovní ligy, různé značky, a dokonce i státní investiční fondy ve spojení s nejlepšími sportovci na světě.

„Význam sportovců se změnil. Dříve byli pouhými zaměstnanci sportovních lig, ve kterých hráli. Dnes jsou spíše strategickými aktivy,“ říká David Carter, který založil poradenskou společnost Sports Business Group a je profesorem sportovního podnikání na Univerzitě v Jižní Karolíně.

Pokud Mickelson opravdu dostane od LIV Golf výplatu v podobné výši, což na tiskové konferenci tento týden nepopřel, připojí se k jednomu z nejexkluzivnějších klubů napříč všemi sporty -– totiž ke sportovcům, kteří za svou kariéru zvládli vydělat víc než miliardu dolarů.

K dnešnímu dni čítá tato elitní skupina pouhých šest sportovců. Všichni dalece překročili hranice svého sportu a stali se globálními ikonami, což vedlo k ještě lukrativnějším příležitostem mimo sportovní oblast.

Ten nejúspěšnější z nich, Tiger Woods, si golfem vydělal pouhých deset procent svého 1,72 miliardy dolarů vysokého výdělku. Zbytek jeho příjmů přišel převážně z rozsáhlých sponzorských smluv, které během bohaté, 27 let dlouhé kariéry podepsal.

Podobně jako Woods je miliardářem i LeBron James, který si za svou dosavadní kariéru vydělal 1,16 miliardy dolarů, z toho velkou část díky chytrému investování. Tito dva jsou jediní, kteří kromě výdělků hranici miliardy dolarů překročili i v hodnotě majetku. Důvodem je zejména to, že výdělky se zaznamenávají před zdaněním, poplatky agentům i odečtem dalších nákladů.

Existence sportovních miliardářů je novým fenoménem, za kterým stojí rozmach moderních médií s čím dál větším dosahem. A s tím, jak roste mezinárodní věhlas špičkových sportovců, roste totiž i objem jejich sponzorských smluv.

„Žádný sportovec se nestane miliardářem, pokud nebude mít celosvětový dosah,“ říká Carter. „To, co je v poslední generaci nové, je bezprostřední propojení médií s technologiemi a fakt, že většina podniků, do kterých jsou tyto sportovní hvězdy zapojené, má celosvětový dosah.“

A rozhodně to zatím nevypadá, že by tento trend zpomaloval, spíš naopak. V posledních letech se zdá, že se smlouvy v rekordní výši podepisují dříve, než stihne zaschnout inkoust na smlouvě rekordmana předchozího. S největší pravděpodobností se tak k této privilegované šestici zanedlouho přidají další.

Nejlépe vydělávající sportovci všech dob:

Tiger Woods

Golfista
1,72 miliardy dolarů

Foto Getty

Šestačtyřicetiletý Tiger Woods byl na vrcholu své golfové kariéry nejdražším sportovcem v historii, alespoň z pohledu sponzorských smluv. Mimo hřiště si byl schopen pravidelně vydělat více než sto milionů dolarů a v čele Forbes žebříčku nejlépe vydělávajících sportovců světa se držel rovných deset let.

Cristiano Ronaldo

Fotbalista
1,24 miliardy dolarů

Foto Getty

Světový rekordman v počtu vstřelených gólů se může pochlubit téměř sedmi sty miliony followerů na sociálních sítích. Od sponzorů typu Nike, Herbalife nebo Clear si tak může za spolupráci říkat astronomické sumy. K tomu investoval do restaurací Tatel nebo do připravované fotbalové komunitní aplikace ZujuGP. Na hřišti Manchesteru United pak stále pobírá pohádkový plat.

LeBron James

Basketbalista
1,16 miliardy dolarů

Foto Getty

LeBron James má uzavřenou doživotní spolupráci se společností Nike a jeho kontrakt s Los Angeles Lakers má hodnotu 41,5 milionu dolarů. Sedmatřicetiletá basketbalová legenda navíc v říjnu prodala menšinový podíl ze své produkční společnosti SpringHill v hodnotě asi 725 milionů dolarů. Kromě toho vlastní také majetkový podíl v několika společnostech, jako je třeba firma Tonal se zaměřením na domácí fitness. Díky tomu všemu se cena jeho majetku poprvé přehoupla přes miliardu dolarů.

Lionel Messi

Fotbalista
1,15 miliardy dolarů

Foto Twitter

Navzdory tomu, že si v srpnu výrazně snížil plat, když přestoupil z Barcelony do Paris Saint-Germain, byl argentinský útočník v uplynulých dvanácti měsících nejlépe placeným sportovcem světa. K dlouhodobým smlouvám se společnostmi Adidas, Budweiser, PepsiCo a Hard Rock International přidal v březnu smlouvu na dvacet milionů dolarů s aplikací Socios.

Roger Federer

Tenista
1,09 milionu dolarů

Foto Profimedia

Přestože od loňského Wimbledonu neodehrál jediný turnaj, vydělal si čtyřicetiletý švýcarský Maestro za posledních dvanáct měsíců mimo hřiště víc peněz než kterýkoli jiný sportovec na světě – devadesát milionů dolarů. Je hlavní tváří značek Rolex a Uniqlo a vlastní značný podíl ve slibně se rozvíjející obuvní značce On.

Floyd Mayweather

Boxer
1,08 miliardy dolarů

Foto Getty

V roce 2018 se Mayweather zapsal do historie největší jednorázovou sportovní výplatou všech dob, když za svůj zápas proti Conoru McGregorovi inkasoval 275 milionů dolarů. A díky tomu, že začal provozovat vlastní promotérskou společnost, kterou propaguje vlastní zápasy, obdržel za každý ze čtyř nejvýnosnějších soubojů v historii boxu i podíl na zisku z pay-per-view vstupů, vstupenek, sponzoringu a také prodeje reklamního zboží a vysílacích práv televizním stanicím po celém světě.