Zatímco u většiny prodejců jsou vrcholem sezony Vánoce, knižní secondhand Knihobot hlásí za první letošní kvartál ještě lepší čísla než za poslední loňský. Dosáhl obratu pětašedesát milionů korun, o pět milionů více než v předchozím čtvrtletí, přivítal dvanáct tisíc nových dodavatelů a vrátil do oběhu přes půl milionu knih. Za čtyři roky existence tak vyrostl o více než dva tisíce procent.

„V oblasti knih z druhé ruky jsme v podstatě obsadili český trh a myslím, že máme dobře nakročeno nejen na Slovensku, ale i na dalších evropských trzích,“ myslí si CEO Knihobotu Dominik Gazdoš, člen předloňského výběru Forbes 30 pod 30. Připisuje to stoupajícímu zájmu o použité zboží obecně, tento segment roste podle odhadů několikanásobně rychleji než zbytek maloobchodu. Týká se to i online prodeje věcí z druhé ruky neboli re-commerce.

„Re-commerce není okrajová záležitost. V Evropě už má v rámci veškerého obchodu desetiprocentní podíl a bude dále růst,“ tvrdí Gazdoš. Důvodem je podle něj aktuální ekonomická situace, ale i čím dál lepší stav použitého zboží, které lidi vracejí zpět do oběhu. „Jsem rád, že věci z druhé ruky se konečně zbavují stigmatu. Zákazníci už se je nebojí kupovat ani jako dárek pro blízké, a to je dobré znamení,“ říká Gazdoš.

Online antikvariát Knihobot v dubnu oslavil čtyři roky existence. Prodal přes dva miliony knih, z toho 1,1 milionu v loňském roce, kdy dosáhl obratu 182 milionů korun. „Měli jsme těžší start roku, ale pak se to podařilo otočit. Výsledek hospodaření 2022 byl zhruba minus deset milionů, ale dnes už je firma stabilně profitabilní,“ tvrdí Gazdoš.

Knihobot nedávno získal již druhou Cenu kvality od srovnávače Heureka a podle Gazdoše bude letos na počet prodaných knih největším online knihkupectvím v Česku. Počet lidí, kteří přes něj vracejí knihy do oběhu, stoupl v uplynulých třech měsících o dvanáct tisíc, což CEO přičítá hlavně spolupráci s Levnými knihami, díky které se podařilo Knihobota dostat do regionů. Podobného partnera nyní firma hledá i na Slovensku.