Péče o duševní zdraví už dávno nespadá mezi témata okrajová, nebo dokonce tabuizovaná. Naopak se víc a víc hovoří o prevenci a péči nejen z hlediska zdraví fyzického, ale i psychického.

Cest a způsobů je mnoho. Každý z nás je jinak odolný a v osobním i pracovním životě vystaven jiné míře stresu. CEO menších či větších firem dělají denně rozhodnutí zcela zásadní: nesou odpovědnost za větší či menší týmy, prosperitu a dobře nastavenou firemní kulturu.

Tuzemští šéfové a šéfky se shodují, že péče o duševní pohodu je pro ně zcela zásadní a věnují jí během dne často víc času než práci samotné. Jak konkrétně?

Tomáš Kolář, CEO Linet Group

„Měl jsem ve své blízkosti několik kolegů, kteří se potýkali s problémy vyhoření, a sám jsem si ho okusil před několika lety,“ přiznává šéf firmy se specializací na nemocniční lůžka.

Nemá žádnou zvláštní metodu, jen se snaží pravidelně relaxovat sportem a disciplinovaně třídit aktivity na byznysové a soukromé. „Také již vím, že se nevyplatí ignorovat průvodní znaky počínajících problémů a snažit se vše překousnout a přepracovat na sílu,“ nabádá.

Marek Adler, ředitel základní školy Be Open

„Vím, co bych měl dělat, dokonce mám i zkušenost, že mi třeba pravidelné běhání a sportování pomáhá, ale převést tohle vědomí do praxe je oříšek,“ přiznává Adler.

Duševní vyrovnanost pro něj má dvě polohy: absolutní flow v práci, kdy jde z činnosti do činnosti, nebo naopak úplné vypnutí na jeden den v týdnu nebo několik týdnů o letních prázdninách. Tehdy vypustí starosti a prostě „je“, ideálně v přírodě na procházce, v klidu a tichu.

Aby byl duševně vyrovnaný, musí pustit z hlavy vše, co jej s návratem do reality čeká. Stresu se ale nesnaží úplně vyvarovat, naopak jej ve zdravé míře považuje za potřebný. Člověk je pak podle Adlera ostražitější, nic nepodcení a dá si na tom, co dělá, záležet.

„Jako netrpělivý člověk ale nemám rád situace, kdy vznikl nějaký konflikt a není možné ho hned vyřešit. Nesnáším to čekání, tu tenzi a zároveň bezmoc,“ konstatuje.

Martina Horká a Markéta Kajabová, jednatelky společnosti dm

Martina Horká

„Duševní pohoda pro mě znamená stabilitu ve vztazích, jak osobních, tak profesních, a rovnováhu mezi povinnostmi a radostmi, které práce i rodina přinášejí,“ vysvětluje Martina Horká. Ráda aktivně odpočívá a chodí na procházky se psem.

Markéta Kajabová

Pro Markétu Kajabovou je péče o duševní zdraví prioritou. „Žádost o pomoc vnímám jako projev odvahy,“ dodává.

Vít Staněk, šéf Botasu

K pocitu vyrovnanosti potřebuje, aby každý den „obsahoval všechny díly skládačky“.

„Jednotlivými díly jsou různorodé aktivity, do kterých se mi vždy nemusí chtít, ale za odměnu dávají prostor těm příjemnějším,“ říká muž, který je velkým fanouškem rutiny a návyků ke každodennímu odškrtnutí.

Den začíná cvičením nebo ranním během. Také mu pomáhá ledová sprcha, dýchací cvičení, pár stránek knihy, hudba a příroda.

A jaký každodenní rituál pravidelně zařazuje? „Studenou sprchu, někdy ráno, jindy večer nebo i přes den, když je to třeba. Stačí pět minut k vydechnutí či k přepnutí mezi rozdílnými činnostmi.“

Aneta Martinek, CEO platformy #HolkyzMarketingu

„Chvíli dokážu fungovat pod stresem a tlakem, ale jen s vidinou toho, že se to změní, zlepší,“ vysvětluje autorka publikace Organizační porno. Proto si dává pozor, aby měla v týdenním plánu dostatek prostoru pro sebe.

„Když si týden plánuji, dívám se, kolik času budu s manželem a dcerou. Sleduji, jak mám rozložené dny, které jsou náročné, a které méně – a podle toho plánuji odpočinek. Po náročnějších si nechávám večery úplně volné, po těch méně náročných si plánuji například cvičení nebo čtení knihy.“