Rozpálené Las Vegas, kde v těchto týdnech dosahují teploty i pětačtyřiceti stupňů, zažilo setkání dvou hokejových legend. Wayna Gretzkyho a Jaromíra Jágra.

Dva nejproduktivnější hráče historie NHL spojilo v konferenční místnosti hotelu Circa Resort & Casino nečekané téma – sběratelství. Jágr se stal partnerem české firmy Top Legends, která chce na světovém trhu prorazit s pamětními bankovkami zvučných jmen nejen z oblasti sportu.

První limitovaná edice je právě s Gretzkym a cena začíná na 440 dolarech, tedy necelých deseti tisících korunách.

Top Legends vznikla jako sesterský podnik společnosti České dukáty, která loni na trh uvedla pamětní bankovku s Jágrem u příležitosti jeho padesátých narozenin. Útočník nyní propojuje světové hokejové legendy s autory projektu Top Legends.

Česká stopa stojí i za samotnou výrobou bankovek, které se ujala Státní tiskárna cenin. V rámci představení nového projektu vznikl v Las Vegas s Jágrem i následující rozhovor, v němž nejlepší český hokejista hovoří o své značce JJ68, ale i své povaze.

Nikdy jste nebyl součástí něčeho takového – českého projektu se zámořskými ambicemi…

Ano, tohle je něco jiného. Je to česká společnost, která chce prorazit ve světě. Jiné firmy by něco takového napodobovaly hrozně těžko, v tom spočívá výhoda Českých dukátů. Ale čeká je dlouhá cesta, protože nikdo nedokáže odhadnout, jestli s produktem prorazí.

Češi už vědí, o co jde, protože tyhle bankovky nejsou první podobný produkt. Ve světě se s nimi ale ještě neseznámili a už jenom vysvětlovat, v čem spočívá ta exkluzivita, bude hrozně těžké. Česko a svět, to je o něčem úplně jiném.

Projekt TOP LEGENDS, bankovka s Waynem Gretzkym
Rub a líc pamětní bankovky s hokejovou legendou Waynem Gretzkym| Top Legends

České dukáty loni vydaly bankovku s vaší podobiznou. Líbil se vám nápad od začátku?

Je to něco přes rok, kvalitou se od té doby ještě posunuli – což je vidět právě na bankovce s Waynem. To je opravdu balzám pro oči, když to člověk vidí, když si na ni sáhne.

I já, který už viděl spoustu krásných věcí, musím říct, že tohle je opravdu unikátní. A to jste neměla možnost vidět detaily, které jsou viditelné pod lupou, různými světly.

Loni jste spustil svou značku JJ68, kde prodáváte výrobky z konopí. Začínáte přesouvat svou pozornost pryč od hokeje?

Hokej pořád hraju a miluju ho, ale zároveň si uvědomuji, že je to hrozný žrout času. Pokud se tím živíte a je to vaše zaměstnání, třeba hrajete v NHL, pak je to v pořádku.

Já už ale ve svém věku musím hokeji obětovat daleko víc času, abych byl pořád aktivní hráč. To znamená trénink, regeneraci a tak dále. Absolutně mi nezbývá čas na ostatní důležité věci.

Můj otec loni umřel, zdědila se obrovská stavební firma a já jsem ten, který se o ni má starat (Jágr působí v kladenské stavební a báňské firmě Energie jako místopředseda představenstva – pozn. red.). Proto se ve mě bije více věcí.

Láska k hokeji, který chci pořád dělat, na druhou stranu tyhle rodinné závazky. Je mi blbé jen tak zahodit něco, čemu můj otec obětoval celý život. Balancuju na takové hraně.

A co se týče té značky…

Už jsem se naučil lidem nevnucovat názory, stejně tak svoje produkty. Dělám to střídmě, občas to někde zmíním, ale nemám potřebu to marketingově tlačit. Není to pro mě asi až tak důležité. 

Produkty, které nabízím, mám ozkoušené, pomáhají mi. Vlastně se dá říct, že jsem si tu značku dělal primárně pro sebe. Lidem ji necpu, ale vím, že kdybych někomu řekl, ať si některý z těch produktů vezme, nikdo mi to nevrátí s tím, že je to nesmysl a že to nefunguje. 

Já vím, že když produkty fungují na mě, budou fungovat i na ostatní. To samé vždycky říkám s jídlem. Když něco chutná mně, bude to chutnat i spoustě dalším lidem. Je tam třeba krém proti bolesti, bez kterého bych nemohl fungovat.

Když jste loni značku spouštěl, tvrdil jste, že je to pro vás spíš narozeninový dárek.

Jsou lidé, kteří chtějí vyniknout a být úspěšní ve všem. Já jsem to takhle nikdy neměl. Pro mě byl první hokej a v ostatních věcech jsem mohl být úplně nejhorší, nevadilo mi to. Nechtěl jsem za každou cenu vyhrát ve všem.

Když poslouchám třeba Michaela Jordana a podobně úspěšné lidi, ti jsou soutěživí ve všem, já to nemám. Já to měl „jen“ u hokeje, kde jsem bral, že jsem profesionál, a chci být tedy nejlepší.

Nechtěl jsem za každou cenu vyhrát ve všem.

Spousta lidí mi už dneska vyčítá, že se značce nevěnuju víc, protože je to skvělá věc. Ale ještě nejsem ve fázi, abych propagaci obětoval tolik času a snažil se značku dostat mezi lidi.

Samozřejmě až přestanu hrát hokej, tak to bude o něčem jiném. Najednou se mi během dne objeví extra šest sedm hodin, to je hrozně moc

Není to tedy tak, že by za značkou stál ještě další tým lidí, který by se ji snažil propagovat?

Máme stálé zákazníky, kteří se k nám vracejí a věci kupují, zároveň je spousta lidí, kteří o nás nemají tušení. Teď se to snažíme trochu změnit, proto jsme oslovili Rohlík.cz, kde naše produkty budou v nabídce, a lékárny Dr. Max.

Jak složité bylo začít s podnikáním z pozice sportovce?

Možná jsem měl počkat, až skončím s hokejem. Ale ono by se stejně objevilo něco jiného, třeba ta firma po tátovi, která je samozřejmě mnohonásobně větší byznys a kde je daleko větší zodpovědnost. Je to kolos, který funguje třicet let.

Nebál jste se, že vaše podnikání nemusí vyjít? Existují případy vrcholových sportovců, kterým podnikání zkrachovalo.

Jestli značka nedopadne… Nechci říkat, že je mi to jedno, ale nemám problém prohrát. Ocitl jsem se v situacích, kdy jsem prohrál tisíckrát, ostatní byli lepší. A já s tím nemám problém.

Možná když mi bylo šestnáct osmnáct dvacet, tak jsem chtěl být za každou cenu nejlepší, ale mozek dospívajícího se na to dívá jinak, ego je v takovém věku hrozně silné. 

Lidé nechápou, že když jsi úspěšný v určitém oboru, tak tě tam dostaly právě neúspěchy. Kdysi jsem si vymyslel takové přísloví, kterým chci říct, že když jste neúspěšný nebo prohrajete a budete někde fňukat a dělat zklamaného, tak že to nemá být ta odpověď.

Imunitu si buduješ porážkami.

Odpověď je, že se seberete a dáte tomu ještě daleko víc. To vás dělá silným. Když chcete mít opravdu dobrou fyzičku, těžko budete chodit do posilovny a cvičit s dvoukilovou činkou, to vám se svalem nic neudělá. Stejně tak když nezažijete žádné problémy, duše se neposílí. 

Totéž když dítě nikdy není nemocné, protože ho rodiče chránili, aby se mu nic nestalo, tak jak si může vybudovat nějakou imunitu? Imunitu si buduješ hlavně těmi porážkami.

Je pro vás lepší, když se s hokejem loučíte postupně, než kdybyste s ním skončil ze dne na den?

Jsou různé typy lidí. Někteří musí udělat rázný konec a začít úplně jinak. Dám vám příklad: když si zraníte ruku a dáte si na ni náplast, jakým způsobem pak náplast sundáváte? 

Pomalu.

Já taky a to si myslím, že je moje povaha.