Výrobci medu letošní rok hodnotí jako úspěšný i přes vyšší úhyny včel za poslední zimu. Společnost Medokomerc uvedla, že letos včelaři vytočili více medu než v posledních dvou letech a regionálně se objevil lesní neboli medovicový med, který poslední dva roky v Česku chyběl. Včelařství Domovina na své farmě na Vysočině vyprodukovala o čtyřicet procent více medu než loni, řekl ČTK spoluzakladatel podniku Josef Kölbl.

Podle jednatele společnosti Medokomerc Milana Špačka letos k lepším výnosům včelařů přispělo příznivější počasí než loni, hlavně v době květu řepky. Uvedl, že množství medu, které včelaři vytočí, závisí především na teplotě vzduchu a vlhkosti. Ideální situace je, když teploty přesahuj ve dne 25 stupňů Celsia a noční přesahují dvanáct stupňů Celsia. Spolu s vyšší vlhkostí vzduchu vznikají optimální podmínky pro vznik nektarů, který včely sbírají, doplnil. Špaček také očekává, že ceny medu by neměly před Vánocemi stoupat. „Med by tak měl zůstat dostupný, některé medy by mohly i mírně klesnout,“ uvedl.

Včelařství Domovina zaznamenalo velký zájem zákazníků o ochucené medy a 200procentní růst prodejů medů na svém e-shopu oproti loňsku, uvedl Kölbl. Připomněl, že letos farma s 200 včelstvy zaznamenala vyšší úhyn včel kvůli napadení kleštíkem včelím. „Úhyn odhadujeme na dvacet až třicet procent populace, v minulých letech to bylo zhruba deset až patnáct procent,“ doplnil.

Farma musí také sledovat výskyt sršně africké, která se specializuje na lov včel. V ČR jde o invazní druh, který se objevil v říjnu v západních Čechách. „Starost nám dělá dlouhý teplý podzim, protože včely by měly už být uložené ke spánku, což nejsou. Pro nás to znamená, že budeme ještě více kontrolovat zásoby medu v úlech, aby měly včely dost zásob na zimu a na jaře byly silné a produktivní,“ dodal.

Medokomerc už dříve uvedl, že v ČR dlouhodobě spotřeba medu převyšuje tuzemskou produkci. Dováží se proto z jiných evropských zemí i z Jižní Ameriky, například z Argentiny. Na pultech českých obchodů se to pak projevuje větší nabídkou květových medů oproti lesnímu medu.