I miliardáři jsou lidé. A mají svoje záliby. Někdy jsou úplně obyčejné, do jiných je lepší se pouštět jen ve chvíli, kdy víte, že váš rozpočet prakticky nemá hranice.

Jakými koníčky si zpestřují byznysový život členové našeho aktuálního žebříčku?

Včelaři

Josef Průša, Prusa Research

Zakladatel jednoho z největších výrobců 3D tiskáren na světě chová včely, ovce, lamy i robopsa. U holešovického sídla firmy Prusa Research nechal už před třemi lety postavit deset včelích úlů a s opylovači počítá i v plánu svého nového technologického kampusu.

Na něm chce vybudovat zahradu, která bude útočištěm nejen pro včely, ale také pro ptactvo. Vedle toho pak pro zmíněné ovce a lamy vybudoval poblíž své firmy minizoo.

„Chtěl bych, aby zaměstnanci byli v dobré náladě. A se včelami se moc mazlit nemůžou, s lamami je rozhodně větší zábava,“ usmívá se Průša.

Marek Dospiva, Penta

Titulní postava říjnového vydání Forbesu má včelí úl nedaleko svého tenisového kurtu. Je součástí velkého pozemku, kde se nachází Dospivův milovaný mlýn, v němž se před čtyřiapadesáti lety narodil.

Citová vazba k místu se propisuje i do medu, který má originální branding Mlýn Spálený a jeho zadní etiketa praví: „Dospivův med z luk, skal a sadů, kde tvořil J. K. Tyl slova k naší hymně.“

Vlastní zoologická zahrada

Evžen Korec, Ekospol
Někdo utrácí za rychlá auta, jiný za luxusní hodinky a developer Evžen Korec za zvířata. V táborské zoo či soukromé farmě na Benešovsku jich vlastní tisíce a ročně ho stojí desítky milionů.

Také o nich píše knihy, zejména o psech, u nichž vystudovaný biolog zkoumá dlouhověkost, podobně jako u zubrů – těch, kteří mu před dvěma lety utekli a vzbudili pozornost celé republiky.

Hokej a kosti dinosaurů

Karel Pražák, Kaprain
Žije hokejem, tak si pořídil nejtradičnější klub v zemi: pražskou Spartu. Není sám, hokejový klub HC Dynamo Pardubice se stoletou tradicí má i další z miliardářů Petr Dědek.

Vedle hokeje se Pražák nadchl také pro dinosaury, tak si postavil unikátní Dinosauria Museum Prague s kostrami pravěkých zvířat za stovky milionů. Kromě toho se věnuje myslivosti, takže by koupil revír nebo nějaké jeleny? S doktorem Korcem když tak propojíme!

Piloti

Vladimír Kovář, Unicorn

České miliardáře láká i nebe. Majitel softwarové firmy Unicorn si před dvěma lety udělal letecký průkaz na dvoumístnou helikoptéru Guimbal Cabri G2. Zároveň ale ucítil, že tahle část leteckého světa má i byznysový potenciál, takže si v Plasích na Plzeňsku pořídil něco přes hektar pozemků tamějšího letiště a s další helikoptérou rozjel leteckou školu Harris Hawk.

Svoji helikoptéru má ale po ruce na statku ve Strachovicích na Rakovnicku. „Když tam jsem a mám po práci, chodím do lesa, jezdím na koni a létám vrtulníkem. Ráno nebo odpoledne si vyletím udělat okruh a třikrát si jen tak přistanu, abych si to trénoval,“ popisoval loni v rozhovoru pro Forbes.

Ivo Lukačovič, Seznam

Ještě víc se do létání opřel zakladatel Seznamu, který před lety koupil pražské letiště Točná. V jeho hangáru má zaparkovaný i osmimístný bizjet Cessna 525A Citation a vrtulník Eurocopter.

Doma je na Točné ale i kus národní historie v podobě stříbrného letadla Lockheed Electra, v němž Antonín Baťa v roce 1937 obletěl svět. Lukačovič ho koupil v USA v roce 2009 a po náročné renovaci ho jeho bratr v roce 2015 dopravil do Česka.

Milovník Ferrari

Michal Korecký, Škoda Transportation

Sběratelů aut mezi milionáři najdete spoustu. Pořizují si veterány i současná auta, jeden z nich ale vyčnívá. Michal Korecký má na okraji Prahy impozantní sbírku desítek automobilů značky Ferrari, výjimečnou i v rámci celého světa.

Veterány, kusy z limitovaných edicí i závodní speciály, které za sebou mají účast na slavné čtyřiadvacetihodinovce Le Mans. Ferrari F40, Ferrari 275 GTB, Ferrari Monza SP1 a SP2, LaFerrari, Ferrari Enzo… V součtu sbírka za stovky milionů korun.

Lovec

Tomáš Chrenek, Moravia Steel

Až majitele Třineckých železáren, skupiny Moravia Steel a zdravotnické skupiny Agel někdy osobně navštívíte, možná vás překvapí přítomnost většího než malého množství vycpané zvěře v interiéru. Antilopy, tygři, lvi, medvědi…

Když se ho kolegyně Irena Cápová před lety ve velkém rozhovoru ze srpna 2015 ptala, zda to všechno skutečně osobně ulovil, odpověděl jí Tomáš Chrenek lakonicky: „No jasně. To není Náprstkovo muzeum. Co jste si myslela? Koupit vycpané zvíře, to je ještě horší než koupit si babu. A to je taky strašně nesportovní. Já jsem myslivec.“

Za lovem zvěře Chrenek rád cestuje do zahraničí, myslivosti se ale věnuje i doma. „Lov je pro mě adrenalin, takže mě samozřejmě baví. Mám několik revírů a obor, věnuju se chovu zvěře, lov je až sekundární, selektivní, aby ten chov adekvátně fungoval. V mých honitbách mám zvěř vysokou i černou, mám divočáky, daňky, muflony, jeleny. Fakt mě to baví.“