Manipulace je běžným jevem nejen na pracovišti, ale i v osobních vztazích. Podívejte se na tyto klasické manipulativní techniky a návody, jak se nenechat strhnout, kam nechcete.

Gaslighting

Je asi jedna z nejzákeřnějších. Snaží se nabourat vaše vnímání reality a zpochybnit to, co víte. Manipulátor často opakuje věty typu „Jsi blázen?“, „To sis vymyslel/a“ nebo „To se přece nestalo“. Mimochodem, název techniky vychází z filmu Gaslight (Plynové lampy), kde se Charles Boyer snaží přesvědčit svou filmovou manželku Ingrid Bergman, že je duševně nemocná.

Jak se tomu postavit? Veďte si deníček, pište si, co se vám stalo a co vám ten druhý říká. Nebo se svěřte někomu blízkému. Hlavně v tom nebuďte sami – pak hrozí, že lžím manipulátora snáze podlehnete a uvěříte jeho verzi reality.

Projekce

Během projekce se vás manipulátor snaží přesvědčit o tom, že nesete zodpovědnost za jeho vlastní chyby. Jinými slovy do vás projikuje (odborný termín pro projekci) své nedokonalosti. Neschopný šéf třeba bude říkat o svých zaměstnancích, že jsou líní, a partner, který soustavně lže, bude vyčítat vám, že si vymýšlíte.

Jak se tomu postavit? Sledujte manipulátorův jazyk a soustřeďujte se na výroky, které odkazují přímo k vám. „Neztloustl/a jsi za poslední dobu trochu?“, „Poslední dobou ses ke mně nechoval/a hezky“ nebo „Pokud toho chceš dosáhnout, měl/a by ses víc snažit“. Zamyslete se nad tím, zda jejich tvrzení jsou, či nejsou pravdivá. Pokud nejsou (a pokud to jde), snažte se s osobou co nejrychleji ukončit kontakt. Jestli se ale s osobou musíte dál vídat, pokuste se vcítit do její situace, kterou se na vás snaží našít, a třeba si o problému promluvte.

Zobecňování

„Tohle vždycky dopadá špatně“ nebo „Ty nikdy nejsi spokojený/á“ jsou typické generalizující věty, které manipulátoři s oblibou používají, aby se problému nemuseli věnovat moc dlouho. Jejich nebezpečí ale spočívá v tom, že ignorují důležité individuální rozdíly a odchylky, které jsou nutné k posouzení každé situace.

Jak se tomu postavit? Pokud víte, že váš kolega často zobecňuje, buďte na to dopředu připraveni a mějte v záloze příklady toho, kdy jeho tvrzení nedává smysl, a nebojte se ho s nimi konfrontovat.

Přemisťování branky

Znamená, že vám ostatní stále mění pravidla hry. Máte úspěšnou kariéru? Manipulátor si vždycky najde důvody, proč ještě nejste milionář. Povedlo se vám něco v práci? Věřte, že z jeho úst uslyšíte něco o svém mizerném platu. Cílem této techniky je vás znejistit, a zapříčinit tak i to, že si nebudete připadat dost dobří.

Jak se tomu postavit? Nečekejte na pochvalu od ostatních a uvědomte si svou hodnotu sami. Nemusíte se vychloubat – úplně stačí, když budete sami vědět, co se vám povedlo, a tyto řeči nebudete brát vážně.

Změna tématu

Když už manipulátor neví, jak dál, změní téma. Tím snižuje svou odpovědnost za to, co je ve skutečnosti důležité a co byste měli v danou chvíli probírat.

Jak se tomu postavit? Technikou gramofonové desky. Bude to náročné, ale snažte se pokaždé vrátit manipulující osobu „zpět na cestu“ a řekněte třeba „To není to, o čem se teď bavíme“ nebo „Tohle můžeme probrat jindy, teď se soustřeďujme na tohle téma“.

Triangulace

Neboli odkazování se na třetí stranu znamená, že manipulátor využívá k argumentaci někoho, kdo není v danou chvíli přítomný. A využívá to samozřejmě ve svůj prospěch. Například tvrdí, že mu dala třetí strana za pravdu, a že se tedy musíte podrobit jejich požadavkům, protože jste v menšině.

Jak se tomu postavit? Napřed se pokuste zamyslet nad tím, zda ten jiný člověk také není obětí triangulace. Pokud by to bylo možné, spojte se s ním a promluvte si o tom, co je pravda. Další možností je „obrácená triangulace“, kdy si vy sami najdete někoho třetího, kdo vás bude podporovat.