Na převzetí Twitteru za 44 miliard dolarů a jeho stažení z burzy se stále pracuje. Alespoň o tom neustále ujišťují jak Elon Musk, tak i vedení oblíbené sociální sítě. Jednání prý nenarušily ani jejich vzájemné přestřelky z posledních týdnů ohledně počtu falešných účtů.

Jenže je tu jiný problém, nejbohatšímu muži světa se mezitím rozpadl původní plán financování transakce, který počítal s úvěry krytými jeho akciemi automobilky Tesla. Miliardář tak bude muset investovat mnohem více peněz z vlastní kapsy nebo sehnat další investory.

Musk si pro transakci před měsícem připravil celkem 46,5 miliardy dolarů. V původním plánu počítal s tím, že 12,5 miliardy přiteče ve formě úvěrů, za které bude ručit svými akciemi Tesly. Zbytek měly tvořit jeho vlastní zdroje a peníze z půjček, které později splatí společnost Twitter už pod Muskovým vedením. 

Akcie Tesly však za poslední měsíc zlevnily o čtvrtinu. A to je příliš. Agentura Bloomberg už totiž dříve spočítala, že aby jimi Musk mohl krýt úvěry za 12,5 miliardy, nesmí cena akcií klesnout pod 740 dolarů za kus.

Bohužel pro Muska, pod touto hranicí se s výjimkou dvou dnů obchodují už dva týdny a ve středu uzavřely na 659 dolarech. Musk už začátkem měsíce snížil objem půjček s ručením akciemi na polovinu, když získal investice v celkové hodnotě 7,14 miliardy dolarů od miliardáře Larryho Ellisona, kryptoburzy Binance a několika správcovských společností.

Začátkem měsíce už si proto Musk chtěl půjčit proti svým akciím jen něco přes šest miliard dolarů. Teď se však ukazuje, že upustil už i od tohoto plánu. Vyplývá to z dokumentů, které ve středu dodal Komisi pro kontrolu cenných papírů USA (SEC).

Transakci chce podle nich financovat až ze tří čtvrtin vlastními prostředky a penězi od investorů. Celkově tak bude muset dát dohromady 33,5 miliardy dolarů. V dopise investorům rovněž vyjádřil své odhodlání převzetí Twitteru dokončit. 

Kromě hledání dalších investorů Musk také jedná s některými akcionáři Twitteru o tom, že by si své podíly ve firmě ponechali, napsal deník The Wall Street Journal. Jedním z nich má být i Jack Dorsey, bývalý výkonný ředitel Twitteru a jeho spoluzakladatel. Dorsey Muska v jeho snaze podporuje, před měsícem se vyjádřil, že miliardář představuje „jediné řešení, kterému věří“.

Pokud by si část akcionářů své podíly ponechala, Muskovi by to transakci zlevnilo, jelikož by od nich nemusel vykupovat podíly za domluvených 54,20 dolaru za jednu akcii. A zdá se, že miliardářovy kroky trh alespoň trochu uklidnily. Akcie Twitteru v reakci na nejnovější plán financování převzetí poskočily po uzavření burzy zhruba o pět procent. 

Stále však není jasné, kde Musk vezme přibližně zhruba čtrnáct miliard dolarů, které mu v balíčku chybí. Nejbohatší muž světa má značnou část svého jmění uloženou v akciích své automobilky Tesla, kterým se, jak už bylo zmíněno, momentálně na burze příliš nedaří. Část z nich však prodal už po oznámení svého plánu koupit Twitter a utržil zhruba 8,5 miliardy dolarů. A devět procent Twitteru už jako akcionář vlastní.

Nejnovější dokumenty pro SEC Musk ve středu dodal jen pár hodin poté, co současný výkonný ředitel Twitteru Parag Adrawal řekl, že se na převzetí společnosti stále pracuje. Sdělil to ostatním akcionářům Twitteru na jejich výročním setkání, odmítl však prozradit další detaily. „Z regulačních a jiných důvodů dnes nemůžeme o transakci diskutovat,“ uvedl Adrawal. 

Přestože Musk nabízí za jednu akcii Twitteru výrazně více, než je jejich aktuální cena, nemá pro své převzetí u akcionářů plnou podporu. Podle analytiků o tom svědčí i to, že během středečního setkání odmítli zvolit do správní rady společnosti Egona Durbana, který je považován za Muskova spojence.