Na válku na Ukrajině zareagovali Češi obrovskou vlnou solidarity a pomoci. Jednotlivci a firmy poslali jen za první týden od vypuknutí bojů do země částku převyšující 1,5 miliardy korun, přispívají i hmotnými dary a všelijak pomáhají lidem prchajícím z válkou zasažených oblastí.

Přesto, že je to to poslední, na co bychom měli při pomoci Ukrajině myslet, s hmotnou i nehmotnou pomocí se pojí také daňové povinnosti a úlevy, které je dobré mít na paměti. Které dary podléhají dani a co vše je možné zahrnout do odpočtů?

Dary českým neziskovým organizacím

Pokud darujete prostředky prostřednictvím české neziskové organizace, lze jejich výši odečíst od základu daně. Potvrzení o poskytnutí daru, které bude nutné k daňovému přiznání za rok 2022, by vám měla automaticky vydat nezisková organizace. Doklad dostanete obvykle hned po přijetí příspěvku, vzhledem k omezeným kapacitám organizací a jejich vytížení však aktuálně může vystavení potvrzení pár dnů trvat.

Dárci si mohou odečíst od základu daně z příjmů nanejvýš částku ve výši patnácti procent v případě fyzických osob a desíti procent v případě osob právnických. Minimální hodnota daru však musí činit tisíc korun v případě jednotlivců, respektive dva tisíce, pokud je dárcem právnická osoba.

„Předmětem daru bývají nejčastěji finanční prostředky, ale darovat lze i jakékoli nefinanční předměty či služby,“ říká partner a vedoucí daňového oddělení společnosti BDO Česká republika, Zenon Folwarczny. „Výše uvedeného odpočtu od základu daně platí tedy pro peněžní i nepeněžní dary,“ dodává.

Odborník však upozorňuje, že v případě nepeněžitých darů vzniká při odpisu z daní otázka hodnoty daru. „Fyzická osoba, která daruje část svého ,soukromého majetku“ může odečíst tržní cenu tohoto nepeněžitého daru. U podnikajících fyzických osob a u právnických osob je to daňová zůstatková cena majetku,“ vysvětluje Folwarczny.

„V případě, že nepeněžitý dar poskytne plátce DPH, nesmí zapomenout na odvod DPH z tohoto daru, pokud si ho při pořízení nyní darovaného majetku nárokoval na vstupu,“ uzavírá Folwarczny.

Dary poskytnuté přímo organizacím na Ukrajině

Dárci, kteří se Ukrajině rozhodnou pomoci přímo prostřednictvím daru tamní organizaci, si takový příspěvek odečíst od základu daně nemohou. Dle Zákona o daních z příjmů, který tento odečet umožňuje, musí organizace, kam dar směřuje, sídlit v Česku nebo v některém z členských států Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru.

Expert na daně Zenon Folwarczny upozorňuje, že stejná situace nastává v případě, že je dar poskytnut na účet ukrajinského velvyslanectví. „Tento bankovní účet je vlastněn organizací či státem mimo Evropský hospodářský prostor, opět proto nelze jeho hodnotu odečíst od základu daně,“ vysvětluje.

Pomoct ukrajinským občanům mohou i jejich zaměstnavatelé v Česku. V případě, že se rozhodnou svému ukrajinskému zaměstnanci poskytnout dar, by však neměli zapomínat na to, že jeho hodnota je považována za příjem v souvislosti se zaměstnáním, a podléhá tedy dani.

„Odvody na sociální a zdravotní pojištění by se však k jednorázovému příspěvku souvisejícímu s mimořádnou závažnou událostí vztahovat neměly,“ uzavírá Zenon Folwarczny.