Čtvrtý nejbohatší Čech Pavel Tykač je stále ve hře o nákup mediálního domu Mafra. Ta se prodejem za odhadované jednotky miliard korun dostala společně s pardubickou Synthesií v srpnu do majetku holdingu Kaprain miliardáře Karla Pražáka.

Zřejmě to ale není její poslední štace, Karel Pražák totiž měl zájem hlavně o Synthesii a prodej Mafry byl podmínkou prodeje právě této pardubické firmy. V současné době tak mezi byznysovými špičkami probíhají opětovná jednání o dalším osudu Mafry.

„Žádný dramatický zájem o Mafru nemám, ale nemůžu její nákup vyloučit. Nepovažuji to ale za něco, kvůli čemu bych neusnul,“ uvedl Pavel Tykač na konferenci Lepší Česko, kterou pořádal Forbes v Karlových Varech za účasti největších byznysových, uměleckých i politických špiček.

Pavel Tykač na konferenci Lepší Česko s šéfredaktorem Forbesu Petrem Šimůnkem | Foto Martin Svoboda

„Je to věc, na kterou jsem v poslední době změnil názor desetkrát. Jak jsem v ostatních věcech rozhodný, tak tady jsem na vážkách,“ dodal Tykač s tím, že si myslel, že se jeho dilema vyřeší samovolně, kdyby ji koupil někdo jiný. To se ale doposud nestalo.

Vydavatelství Mafra, která zaměstnává na 1200 lidí a patří pod ni na sedmdesát titulů včetně deníků Dnes a Lidovky, byla na prodej téměř rok. Nakonec ji její majitel, skupina Agrofert miliardáře Andreje Babiše, prodal po boji mezi skupinou CSG Michala Strnada a zmiňovaným Kaprainem právě miliardáři Pražákovi.

Pavel Tykač je majitelem energetické skupiny Sev.en, která je aktivní už hlavně v zahraničí, ale v Česku vlastní elektrárny jako například Chvaletice nebo Počerady a patří jí i mnoho hnědouhelných dolů.

A jeho motivace k nákupu Mafry prý není ekonomická. Tykačovi jde spíše o to, aby se vydavatelství se sídlem na pražském Smíchově nedostalo do špatných rukou.

„Z pohledu naší firmy je Mafra malá. Vydáme nějaké peníze, které se nejspíš nevrátí. Je to taková oběť na oltář pro to, aby země fungovala,“ uvedl mimo jiné Tykač na konferenci.