Vývojáři a softwaroví inženýři patří k elitě pracovního trhu dlouhodobě. Jejich chronický nedostatek z nich dělá žádaný artikl, o který se firmy perou nebo si je navzájem přetahují. Letošní krypto boom dal ovšem i v tomto úzkém segmentu vzniknout nové elitě, která si mzdami nezadá s vrcholovými politiky nebo vyšším managementem.

Co tedy musíte ovládnout, abyste měli do deseti let našetřeno na důchod? Je to „jednoduché“: rychle se naučit jeden z následujících dvou programovacích jazyků. Obskurní Rust, který okrajově využívají banky a jejž si v posledních čtyřech letech zamilovali kryptoměnové startupy, nebo nativní jazyk pro programování chytrých kontraktů na Ethereu zvaný Solidity.

Poptávka po krypto vývojářích za poslední rok rostla tak rychle, že se zcela vyčerpalo jejich současné množství na trhu práce. Mnozí jsou vázaní dlouhodobými kontrakty a firmy jsou schopné dát za ochotného programátora v přepočtu milionové částky.

Opravdová krize na trhu s blockchainovými vývojáři se začala formovat ve třetím čtvrtletí letošního roku a zatím stále eskaluje. Zatímco v období medvědího trhu let 2018 až 2019 jste bez problémů sehnali Solidity vývojáře za roční plat od 100 do 120 tisíc dolarů, dnes by se vám za stejné peníze vysmál čerstvý benjamínek.

Podle dat analytické firmy The Block dnes zcela juniorní pozice v segmentu v Americe startují na 140 tisících dolarech, tedy asi 3 133 000 korunách. Seniornější začínají od 150 tisíc dolarů výš a na opravdu zkušeného vývojáře si budete muset připravit okolo 200 až 250 tisíc dolarů – zhruba 5 595 000 korun.

Samozřejmostí jsou hromady dalších finančních i nefinančních benefitů. Poptávka a zoufalství jsou tak vysoké, že firmy nabírají i naprosté samouky, a to s platem začínajícím zhruba na 86 tisících dolarech, tedy asi na 1 790 000 korunách.

Seniorní blockchainový developer si v Rustu ročně v Británii přijde na minimálně šest milionů korun.

Podobná situace platí i v případě Rustu. Jeho drobnou výhodou je, že není specifický pro kryptoměny, a tak je okruh vývojářů nepatrně větší. Využíván je historicky ve velkých bankách, ale opravdový rozkvět zažil až s okamžikem, kdy jej objevily společnosti namočené do obchodování kryptoměn.

Byla to láska na první pohled – vysoce výkonný kompilovaný jazyk navržený tak, aby se vyhnul tradičním problémům jazyka C, byl přesně to, co potřebovaly. Další vlnu popularity zažil díky rozmachu Solany, která jej také využívá.

Podle serveru eFinancialCareers si tak seniorní blockchainový developer v Rustu ročně v Británii přijde na 200 tisíc liber a více, tedy minimálně na 5 922 000 korun.

A jaká je situace u nás? Na první pohled viditelně horší. Podle dat Forbesem oslovené společnosti No Fluff Jobs, specializující se právě na vyhledávání odborných IT pozic, se v regionu nabídka pohybuje v rozmezí 31 100 až 49 200 eur na smlouvu a 34 900 až 46 700 eur v případě projektové práce.

V globálně propojeném světě je to až příliš neuvěřitelný rozdíl a pravděpodobnější tedy je, že se bude oficiální nabídka firem a současné reálné platy výrazně lišit. A to klidně i o dvojnásobek.