Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména.

Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

V Hloubětíně se začíná stavět nová čtvrť pro více než tři tisíce lidí, v Nuslích Penta buduje bydlení pro vyšší střední třídu a byty chce stavět i Praha. Zároveň ale světové agentury varují Česko před nebezpečím realitní bubliny.

Na realitním trhu bylo zkrátka i v červnu živo. Tady je Real Deal a výběr dvanácti zpráv za uplynulý měsíc.

Accolade dobývá Španělsko. Milan Kratina a Zdeněk Šoustal pokračují ve španělském tažení. V Andalusii, nedaleko Sevilly pracují na další hale o rozloze 6500 metrů čtverečních. Cenovka? V přepočtu 210 milionů korun. Od roku 2020 společnost zahájila přípravu šesti projektů. Momentálně staví tři za celkem 1,5 miliardy.

Za sluncem. A Španělsko ještě jednou. Pokud vám i během prvních letních dnů chybí v Česku sluneční paprsky anebo pokud vám nepřijde zrovna lákavé investovat do tuzemských nemovitostí a hledáte zajímavější (a zároveň levnější) lokality, máme pro vás další porci informací ze španělského realitního trhu. V červnu jsme se podívali na Costa del Solšpanělské ostrovy.

Airbnb netáhne… Zpropadené Airbnb nám vysává nabídku k bydlení! Tak takové prohlášení už neplatí. Ani poté, co se po dlouhém období pandemie do Prahy vrátili ve velkém turisté. Byty se totiž do nabídky krátkodobých pronájmů vrací jen minimálně. A pravděpodobně už předcovidových počtů v následujících letech nedosáhnou.

… ale o luxusní rekreaci je pořád zájem. Vlna zdražení rekreačních nemovitostí, která přišla během pandemie, je na trhu patrná dodnes. Tvrdí to realitní kancelář Luxent, která se zaměřuje na prémiové projekty. Ta spouští prodej luxusního projektu Apartmány Albeřice s jedenácti designovými jednotkami, který se nyní staví v horské obci Horní Maršov – Dolní Albeřice v Krkonoších.

Pražan si musí počkat. Máte průměrný pražský plat a chcete si koupit průměrný pražský byt? Pak si musíte šetřit 17,3 roku, za předpokladu, že nebudete mít žádné jiné výdaje. V pomyslném žebříčku evropských měst si na byt počkáte nejdéle. Vyplývá to z údajů developerské společnosti Central Group, které zveřejnila v rámci pololetní analýzy bytového trhu.

Tak jak je to s tím Savarinem? Mediální vody v červnu rozčeřila zpráva, že ministerstvo kultury zamítlo přestavbu paláce Savarin, kde developer Crestyl plánuje desetimiliardový projekt. Postupně se ale ukázalo, že se ministerstvo negativně vyjádřilo ke stavu z roku 2017, se kterým už dávno nikdo nepočítá – tedy k původnímu projektu z pera Jakuba Ciglera.

Ten však Crestyl nahradil obecně přijímaným návrhem Thomase Heatherwicka. Pokud chcete někomu ukázat nesmyslnou délku povolovacích procesů v Česku, Savarin je ideální příklad.

Byty na místě továrny na vysílače. Do dalšího pražského brownfieldu se můžou naplno zakousnout bagry. Miliardář Dušan Kunovský poklepal na základní kámen nové čtvrti Tesla Hloubětín, kde hodlá Central Group vystavět celkem patnáct set bytů za zhruba devět miliard. Pokud si teď koupíte v prvních etapách byt, nastěhovat se můžete v roce 2024.

Tesla Hloubětín, Central Group

Bu bu bu. Svět obchází strašák realitní bubliny, která může brzy splasknout. Analýza agentury Bloomberg přitom zařadila Česko hned na druhé místo za Nový Zéland v žebříčku zemí nejvíce ohrožených realitní bublinou. Tak aspoň v něčem jsme na špici.

My to umíme taky! To si řeklo vedení Prahy, když naplánovalo, že v metropoli nebudou stavět bydlení jen developeři, ale i město. V plánu jsou tak nové velké čtvrti na Palmovce a u budoucí stanice metra na Nových Dvorech. Praha tam vlastní pozemky, tak proč nestavět. Je otázka, zda má na výstavbu více než čtyř tisíc nových bytů kapacitu.

Další hráč na realitním trhu. Poradenská společnost 4fin Better together minulý týden oznámila dotáhnutí akvizice české master franšízy světové sítě realitních kanceláří Century 21. Vznikl 4fin holding, který chce zamířit do předních příček na českém realitním trhu a cílí na obrat 1,8 miliardy korun.

Penta a její velké cíle. Ve velkém rozhovoru pro Forbes popsal šéf Penty Real Estate pro rezidenční výstavbu David Musil plány Penty v bytovém developmentu i budoucnost Nuselského pivovaru. Tam Penta chystá moderní čtvrť v sousedství zrekonstruovaného historického pivovaru.

Nuselský pivovar | Vizualizace Penta

Smutek na Broadwayi. Tak snad do třetice? Palác Broadway stále čeká na to, až si ho někdo v aukci pořádané státem koupí. Zatím se dvakrát žádný odvážlivec nenašel. Palác si totiž nese své břímě v podobě nájemní smlouvy, která platí až do roku 2048. Pokud po paláci toužíte, máte šanci od 8. do 10. srpna, kdy se bude elektronická aukce konat.