Neskutečné saúdské smlouvy a kontrakt v Major League Soccer letos proměnily fotbalový vesmír. Na vrcholu finančního žebříčku však zůstává řada zvučných jmen – včetně Ronalda, Messiho a Neymara.

Aby Neymar opustil francouzskou Ligue 1 a přestoupil do saúdské profesionální ligy, musel jeho nový klub Al Hilal zaplatit královské výkupné. Jednatřicetiletá brazilská hvězda údajně dostala sídlo s personálem, flotilu luxusních aut a přístup k soukromému letadlu.

Následovaly bonusy za týmová vítězství a příspěvky na sociálních sítích a povolení žít se svou přítelkyní, což je omezeno islámským právem. To vše navíc k odhadované odměně na hřišti ve výši osmdesáti milionů dolarů (celkový výdělek 112 milionů dolarů), kterou má Neymar za odehrání této sezony obdržet.

Al Hilal si to může dovolit. Klub je jedním ze čtyř, které v červnu ovládl saúdskoarabský Veřejný investiční fond v hodnotě 700 miliard dolarů, a je důležitou součástí sportovních ambicí království.

Stejně jako v případě LIV Golfu chtějí Saúdové otřást světovým fotbalovým prostředím a vytvořit novou destinaci pro největší talenty. A neostýchají se utratit astronomické částky, aby získali plejádu hvězd.

Podle společnosti Deloitte utratily saúdské kluby Pro League během letního přestupového období 2023 za nákup 94 zahraničních hráčů necelou miliardu dolarů.

A to nejsou započítány závratné částky nabídnuté hráčům, kteří odmítli opustit své evropské kluby. Mluví se třeba o balíčku v údajné výši 1,1 miliardy dolarů, který měl na jeden rok vylákat Kyliana Mbappého z Paris-Saint Germain, nebo údajné tříleté smlouvě za 1,6 miliardy dolarů, kterou předložili Lionelu Messimu předtím, než se rozhodl odejít na South Beach.

Celkem jedenáct nejlépe placených fotbalistů světa si v této sezoně vydělá 995 milionů dolarů před zdaněním a odměnami agentů, přičemž pět z nich překročí devítimístnou hranici. To je ohromující nárůst o 53 procent oproti loňskému žebříčku, na němž se umístilo deset hráčů s rekordním součtem příjmů ve výši 652 milionů dolarů.

Hráči saúdskoarabské profesionální ligy si letos nárokují čtyři místa žebříčku a tvoří více než polovinu celkové částky pro rok 2023, především díky svým lukrativním smlouvám na hřišti.

Cristiano Ronaldo, který se v roce 2021 umístil na prvním místě žebříčku nejlépe placených fotbalistů, má očekávaný celkový výdělek 260 milionů dolarů. Jeho rozhodnutí přestoupit do saúdskoarabského klubu Al Nassr na začátku letošního roku, po nepovedeném rozchodu s Manchesterem United, fakticky odstartovalo exodus do království.

Předpokládá se, že Ronaldo si na hřišti vydělá 200 milionů dolarů, ale jeho smlouva bude zahrnovat jak hráčský plat, tak finanční pobídky z obchodních smluv zprostředkovaných klubem. A přestože Al Nassr pravděpodobně odkoupil část jeho práv na image, Ronaldo si stále udržuje lukrativní portfolio sponzorských smluv (včetně Nike a Jacob & Co), které mu ročně vynesou odhadem šedesát milionů dolarů.

Saúdové jsou notoricky známí neprůhledností svých obchodních vztahů, zejména pokud jde o výdaje, jež se zdají být v rozporu s obchodní logikou. Forbes hovořil s více než desítkou lidí z oboru, aby upřesnil odhady těchto smluv. A panuje silná shoda, že některé veřejné zprávy o platech fotbalistů mohou být nadsazené.

Mohlo by to být proto, aby se zmírnilo poškození pověsti hráčů kvůli tomu, že hrají v zemi, která čelí obvinění, že využívá sport k odvedení pozornosti od otázky dodržování lidských práv, tedy sportwashing.

V nedávném rozhovoru pro Fox News princ Mohammed bin Salmán, předseda Veřejného investičního fondu, tento důvod podpořil: „Pokud mi sportswashing zvýší HDP o jedno procento, pak v něm budu pokračovat.”

Nebo tyto astronomické platy jednoduše mají nalákat více hráčů do Saúdské Arábie. Ačkoli se občas objevují kompletní informace o smlouvách, včetně uniklých dokumentů a veřejných podání, fotbaloví inspektoři naznačují, že některá uváděná čísla jsou pouze kvalifikované odhady, které sestavují zprostředkovatelé s omezenou účastí na příslušných dohodách.

Pokud jsou však cílem soběstačné příjmy, Saudi Pro League zjevně potřebuje životaschopnější ekonomický model. Čínská superliga je známý odstrašující příklad: její kluby utratily v letech 2016 a 2017 podle portálu Transfermarkt více než miliardu dolarů, aby do své rozvíjející se ligy přivedly hvězdy, jako jsou Brazilci Oscar a Hulk nebo Argentinec Carlos Tevez.

Po letech se však Si Ťin-pchingův velký fotbalový sen stal noční můrou. Čínská ekonomika se zadrhla, zájem investorů vyprchal, sponzorů a diváků ubylo, kluby bojovaly se mzdovými náklady a mnoho zahraničních hráčů a trenérů odešlo, mimo jiné kvůli přísné protipandemické politice. V roce 2022 utratily ligové kluby kumulativně za přestupy jen necelých třicet milionů dolarů.

Saúdská Pro League už má za sebou řadu turbulencí. Za posledních osmnáct měsíců projednalo Centrum FIFA pro řešení sporů 21 případů, které podali hráči proti saúdským klubům. Podle The Athletic se předmět žaloby pohyboval od nespravedlivého ukončení smlouvy až po nevyplacení mzdy.

Hráči všechny případy vyhráli a celková částka vyplacená poškozeným sportovcům činila více než šestnáct milionů dolarů. V loňském roce, v souvislosti s rostoucími obavami o proveditelnost výplat, doporučila mezinárodní unie zastupující 65 tisíc hráčů fotbalistům, aby se do Saúdské Arábie nestěhovali.

Království si zatím může díky své hluboké studně finančních zdrojů vypsat tolik šeků, kolik se mu zlíbí. Mezitím nařízení o finančním fair play v Evropě brání klubům utrácet víc, než vydělají. To znamená, že pět velkých lig může držet krok jen do určité míry.

Je pravda, že mnoho saúdských přestupů se chýlí ke konci, takže udržet zájem o ligu bude vyžadovat určitou kreativitu. „Všichni stále sledují Ronalda nebo Benzemu,“ říká Rossi Biddle, majitel firmy XtraTimeFC, která se zabývá sportovním marketingem. „Ale tihle kluci mají před sebou už jen dva roky, takže co je v záloze? Obrátí se na vedoucí evropské kluby, aby se mohli zbavit svých stárnoucích hráčů? Nebo se brzy dočkáme smluv v Messiho stylu?“

Aby se podařilo přilákat šestatřicetiletého Argentince do Major League Soccer, obsahuje údajně jeho dohoda s Interem Miami podíl na příjmech od ligových partnerů Adidas a Apple TV a opci na koupi podílu v Interu Miami, až pověsí kopačky na hřebík.

V kombinaci s ročními příjmy mimo hřiště ve výši sedmdesáti milionů dolarů, které se zvedly v souvislosti s vítězstvím Argentiny na mistrovství světa 2022 a jeho přestupem do Spojených států, se Messi ocitá na druhém místě s celkovými předpokládanými příjmy ve výši 135 milionů dolarů.

Messi je tak prvním hráčem MLS, který figuruje v první desítce od roku 2012, kdy se v ní objevil David Beckham.

Messi a další Saúdy najatí hráči, Benzema z Al Ittihadu (106 milionů dolarů) a Sadio Mané z Al Nassru (52 milionů dolarů), samozřejmě nejsou jediní, kterým se vypisují nadstandardní šeky.

Mbappé, který se loni propadl z prvního místa na čtvrté, vede s odhadovanými příjmy 120 milionů dolarů žebříček všech evropských hráčů. Do žebříčku se dostali tři hráči Premier League, včetně spoluhráčů z Manchesteru City Erlinga Haalanda (58 milionů dolarů) a Kevina De Bruyneho (39 milionů dolarů) a Mohameda Salaha z Liverpoolu (53 milionů dolarů).

Jedenáctku nejlepších doplňují Harry Kane, který hraje svou první sezonu v Bayernu Mnichov, a Robert Lewandowski z Barcelony s předpokládanými celkovými příjmy 36, respektive 34 milionů dolarů.

Zde je žebříček deseti nejlépe placených fotbalistů světa.

#1. Cristiano Ronaldo – 260 milionů dolarů

Věk: 38 | Tým: Al Nassr | Národnost: Portugalsko | Na hřišti: 200 milionů dolarů, mimo hřiště: 60 milionů dolarů

Ronaldovi noví saúdští zaměstnavatelé se neostýchají využít jeho schopností coby hvězdného prodejce. Ronaldo se objevil ve videu, které zveřejnila společnost Al Nassr, a to v tradičním saúdském oděvu, v němž propagoval národní den království, a také ve videu k nadcházejícímu boxerskému zápasu Tysona Furyho a Francise Ngannoua v Rijádu.

Nadále také propaguje své vlastní partnery – v posledních dvou měsících se na jeho účtu na Instagramu objevily mimo jiné spoty pro společnosti Clear, Herbalife a Binance.

#2. Lionel Messi – 135 milionů dolarů

Věk: 36 | Tým: Inter Miami | Národnost: Argentina | Na hřišti: 65 milionů dolarů, mimo hřiště: 70 milionů dolarů

Messiho efekt urychlil poptávku po vstupenkách a zvýšil ceny nejen pro Inter Miami, ale i pro kluby v celé MLS. Na říjnový zápas proti Miami, kdy hráč, jemuž se přezdívá GOAT – Greatest of All Time –, seděl zraněný, přišlo na stadion Chicago Fire Soldier Field rekordních 62 124 fanoušků a klub vydělal údajně sedm až deset milionů dolarů, což je více než za jeho všechny domácí zápasy v této sezoně dohromady.

Messiho příchod na americkou půdu byl také zachycen v nedávno vydaném dokumentu na Apple TV+ s názvem Messi Meets America.

#3. Neymar Jr. – 112 milionů dolarů

Věk: 31 | Tým: Al Hilal | Národnost: Brazílie | Na hřišti: 80 milionů dolarů, mimo hřiště: 32 milionů dolarů

Říjen byl pro Neymara významným měsícem – vstřelil svůj první gól v novém klubu Al Hilal v Saúdské Arábii a přivítal druhé dítě, holčičku.

Mimo hřiště zůstává stejně aktivní jako kdykoli předtím. Na seznamu jeho sponzorů jsou například společnosti Puma, Konami a Red Bull. Nedávno Neymar oznámil spolupráci s portugalskou farmou Team Campline, která se zabývá chovem koní.

#4. Kylian Mbappé – 110 milionů dolarů

Věk: 24 | Tým: Paris Saint-Germain | Národnost: Francie | Na hřišti: 90 milionů dolarů, mimo hřiště: 20 milionů dolarů

Mbappé se kvůli svému rozhodnutí neprodloužit smlouvu s francouzským Paris-Saint Germain před novou sezonou Ligue 1 dostal do sporu s vlastníky PSG – klub se ho dokonce rozhodl vyloučit z předsezonního turné v Japonsku.

Zdá se, že obě strany své vztahy poněkud napravily, ale stále hlasitěji se šušká o tom, že si Mbappé splní svůj dětský sen a bude hrát za Real Madrid. Respektovaný španělský klub, který ho v minulosti naháněl, údajně plánuje příští léto vyvinout další snahu o jeho získání.

#5. Karim Benzema – 106 milionů dolarů

Věk: 35 | Tým: Al Ittihad | Národnost: Francie | Na hřišti: 100 milionů dolarů, mimo hřiště: 6 milionů dolarů

Benzema následoval svého bývalého spoluhráče z Realu Madrid Ronalda do Saúdské Arábie a když byl úřadující držitel Zlatého míče dotázán na tento krok, nabídl hluboce osobní vysvětlení. „Je to místo, kde chci být, protože je pro mě důležité být v muslimské zemi, kde cítím, že lidé jsou jako já,“ řekl Benzema v červnu médiím. „Umožní mi to nový život a už se nemůžu dočkat, až tam budu žít.“

#6. Erling Haaland – 58 milionů dolarů

Věk: 23 | Tým: Manchester City | Národnost: Norsko | Na hřišti: 46 milionů dolarů, mimo hřiště: 12 milionů dolarů

V minulé sezoně vstřelil Haaland 52 gólů ve všech soutěžích, čímž vymazal rekord mezi hráči Premier League. Jeho úspěchy zaujaly Real Madrid a údajně přiměly Manchester City, aby znovu zahájil jednání o smlouvě se svou 23letou hvězdou, přestože do vypršení jeho současné smlouvy zbývají ještě téměř čtyři roky.

Mimo hřiště má Haaland lukrativní smlouvu s Nike a ozdobil obálku videohry EA Sports FC 2024, která se přejmenovala po ukončení spolupráce EA s FIFA.

#7. Mohamed Salah – 53 milionů dolarů

Věk: 31 | Tým: Liverpool | Národnost: Egypt | Na hřišti: 35 milionů dolarů, mimo hřiště: 18 milionů dolarů

Mo Salah se málem stal dosud nejdražším saúdským fotbalistou, Al Ittihad údajně nabídl přestupní částku 190 milionů dolarů. Liverpool odmítl, takže Salah zůstane v dohledné době na Anfieldu.

Egyptský hvězdný hráč má také svoji signature kopačku u Adidasu a nedávno se stal předmětem studie Harvard Business School o posledním kole jeho vyjednávání o smlouvě.

#8. Sadio Mané – 52 milionů dolarů

Věk: 31 | Tým: Al Nassr | Národnost: Senegal | Na hřišti: 48 milionů dolarů, mimo hřiště: 4 miliony dolarů

Mané se stal jedním z nejproduktivnějších fotbalistů v historii Senegalu a s 37 góly v kariéře stojí v čele svého národního týmu.

Podobný úspěch zaznamenal i ve své klubové kariéře – v sezoně 2018/2019 se v Liverpoolu podělil s bývalým spoluhráčem Salahem o Zlatou kopačku Premier League. Před dvěma lety Mané podepsal dlouhodobé prodloužení smlouvy se společností New Balance.

#9. Kevin De Bruyne – 39 milionů dolarů

Věk: 32 | Tým: Manchester City | Národnost: Belgie | Na hřišti: 35 milionů dolarů, mimo hřiště: 4 miliony dolarů

V březnu De Bruyne uzavřel smlouvu se společností McDonald’s, kterou bude propagovat ve své rodné Belgii. Fanoušci, kteří ho chtějí sledovat na hřišti, si však budou muset počkat. De Bruyne chybí v sestavě Manchesteru City od úvodního zápasu sezony, protože se zotavuje z operace hamstringu, kvůli které možná zůstane mimo hru až na pět měsíců.

#10. Harry Kane – 36 milionů dolarů

Věk: 30 | Tým: Bayern Mnichov | Národnost: Anglie | Na hřišti: 26 milionů dolarů, mimo hřiště: 10 milionů dolarů

Kaneův sen stát se kopáčem NFL bude muset ještě pár let počkat, protože bývalá hvězda Tottenhamu Hotspurs podepsala v létě čtyřletou smlouvu s Bayernem Mnichov. Mezitím pokračuje v rozšiřování svého marketingového portfolia.

Kane podepsal víceletou spolupráci se společností Fanatics a stal se prvním britským sportovcem, který spolupracuje výhradně s divizí této společnosti zaměřenou na autogramy a suvenýry.

#11. Robert Lewandowski – 34 milionů dolarů

Věk: 35 | Tým: FC Barcelona | Národnost: Polsko | Na hřišti: 24 milionů dolarů, mimo hřiště: 10 milionů dolarů

Pětatřicetiletý Lewandowski, který v minulé sezoně vstřelil 33 gólů, sotva vypadá, že jeho kariéra končí. To mu však nebrání v tom, aby kladl větší důraz na své aktivity mimo hřiště. V dubnu si polský reprezentační kapitán najal agenturu CAA, aby se postarala o jeho komerční zastoupení.

Lewandowski má v současné době osm partnerů, včetně společností Nike, Spotify a Oanda, a ve své rodné zemi má svoji sérii pamětních mincí.

Jak se žebříček sestavuje?

Žebříček nejlépe placených fotbalistů světa sestavený časopisem Forbes představuje souhrn příjmů na hřišti za sezonu 2023/2024, zahrnující základní platy, prémie a v některých případech smlouvy o právech na image uzavřených s kluby. A odhady příjmů plynoucích z aktivit mimo hřiště, které odrážejí roční příjmy ze sponzoringu, licencí, vystoupení a memorabilií, jakož i ze společností, které hráči vlastní.

V případě hráčů, jako jsou Cristiano Ronaldo a Lionel Messi, jejichž smlouvy dotují kluboví nebo ligoví sponzoři, je tato hodnota zahrnuta do odhadů příjmů z hřiště. Údaje se získávají z veřejně dostupných databází, včetně Capology.com, a z rozhovorů s osobami z oboru. Většina z nich si přála zůstat v anonymitě, ale Forbes by rád ocenil Tancrediho Palmeriho a Mariana Trasandeho ze společnosti DODICI Sports Management.

Všechny údaje jsou přepočteny na americké dolary podle aktuálního směnného kurzu. Forbes nezahrnuje příjmy z investic, jako jsou úrokové platby nebo dividendy, ale zohledňuje výplaty z majetkových podílů, které sportovci prodali. Forbes neodečítá daně ani poplatky agentům. Poplatky za přestup jsou vyloučeny.